Ján Lašák: Za stavu 2:0 jsem neměl prostor na žádnou chybu, každá střela byla velmi nebezpečná

Liberec - Tygři v prvním zápase čtvrtfinálové série zvítězili nad Plzní 3:1. Velkou oporou mezi třemi tyčemi byl opět Ján Lašák, který pochytal hned třiadvacet střel soupeře. Nestačil pouze na ránu Davida Stacha. „Střelu jsem ještě chytil, ale puk se mi odrazil od hokejky do branky. Gól si Plzeňští zasloužili, měli hodně šancí," říká zkušený gólman na úvod.

Jak moc byl klíčový začátek zápasu, v němž jste si vypracovali dvoubrankový náskok?
Tušil jsem, že utkání bude mít dva scénáře: buď budou mít navrch díky rozehrání z předkola nebo budeme aktivnější my, protože budou po pěti zápasech unavení a rozhýbají to až po první třetině. Naštěstí se vyplnil ten druhý. Byli jsme aktivnější, bruslili jsme, což bylo to velmi důležité, první třetina nakonec rozhodla zápas.

„Byli jsme aktivnější, bruslili jsme. První třetina nakonec rozhodla zápas"

Inkasoval jsi pouze jednu branku. Situace to byla zvláštní, kotouč se ještě odrazil od Ondřeje Vitáska.
Nahrávka se odrazila přesně k Davidu Stachovi, který kotouč dostal přesně na volej. Vystřelil a já to ještě chytil, ale puk se mi odrazil od hokejky do branky. Jak jsme měli štěstí ve druhé třetině, tak se to ve třetí otočilo. Gól si zasloužili, protože si vytvořili šance. Díky tomu, že jsme byli obětaví, jsme už znovu neinkasovali.

Kteří hráči nebo situace pro tebe byli nejnebezpečnější?
Z pohledu gólmana může každá mikro chyba rozhodnout zápas. Je to play-off. Bylo to 2:0, neměl jsem prostor na žádnou chybu, každá střela byla velmi nebezpečná. Je v podstatě jedno, z jaké pozice hráč střílí.

„Z pohledu gólmana může každá mikro chyba rozhodnout zápas. Je jedno, odkud hráč střílí"

Jak je pro brankáře těžké, připravit se, když do poslední chvíle neví soupeře?
Přiznám se, že to byl zápas o hlavě. Pauza byla velmi dlouhá, musel jsem se soustředit sám na sebe. Samozřejmě je to zvláštní, většinou se připravujete přímo na soupeře. Připravoval jsem se na Mladou Boleslav, pak přišla Plzeň. Možná je to lepší, člověk tolik nestihne přemýšlet, přemýšlet dlouze o zápase není nikdy dobré.

A v čem přesně tvoje příprava na zápas spočívá? Připravuješ se na hráče nebo systém?
Je to na hráče. Každý tým má svůj systém hry daný od trenéra. Plzeň to má jiné než třeba Mladá Boleslav. Bude to pro nás boj, liga je velmi vyrovnaná a budou rozhodovat maličkosti. Srdce, bojovnost nebo brankáři. Víme, že to bude velmi těžké. Jsme připraveni.