Mládežnický hokej

Jan Ludvig promlouval k Tygrům: Největší stavební kámen je charakter!

Liberec - Je už tradicí, že se každý rok před startem play-off v mládežnických soutěžích Tygři sejdou v jedné kabině. Role motivátora se ujal Jan Ludvig, hlavní liberecký skaut a development kouč. Tématem byla také důležitost vzdělání, o čemž mluvil pedagogický pracovník Josef Helebrant.

Jan Ludvig jako aktivní hráč dosáhl na 314 zápasů v NHL a připsal si v nich skvělých 141 bodů. Drtivou většinu nastřádal v organizaci New Jersey Devils, kde byl také v letech 1994-2018 skautem. V roce 2016 se vrátil do Liberce, kde mu patří kromě skautské role také pozice development kouče. V současnosti působí i jako skaut Bostonu Bruins.

"Bavili jsme se o možnostech, které v Liberci hráči ke svému posunu mají," začal Ludvig. "Nakonec to ovšem je stejně o chtíči a o tom, kolik je tomu člověk schopen dát. Klukům jsem zdůrazňoval, aby se nebáli snít, vytyčili si vysoké cíle a postupně je přizpůsobovali realitě. Kolikrát ale člověk sám sebe překvapí, když vidí, co tvrdá a poctivá každodenní práce dělá za divy."

Samotného Jana Ludviga tento přístup vynesl až do pozice hráče a skauta prestižních organizací NHL. "Když jsem to dokázal já, nevidím důvod, proč by to nesvedli i oni. Také to začalo snem, který byl následovaný spoustou tvrdé práce."

Slovo také muselo přijít na skauting. Mladé Tygry samozřejmě zajímalo, jak skauty, kteří zápasy navštěvují, zaujmout. "Moje odpověď prakticky na všechno byla, že největší stavební kámen je charakter - v hokeji i v životě. Aby mohl být člověk dobrý hokejista, musí být i dobrá osobnost. Jedno bez druhého většinou nefunguje," vysvětluje Ludvig.

A přidal také další postřehy. "Když já jako skaut musím vymýšlet, co hráč vlastně je, je to špatně. Hokejista by mi měl sám ukázat, kde jsou jeho kvality. A to pokud možno po většinu zápasu, abych viděl, kdo je dobrý střelec, kdo nahrávač, kdo hraje skvěle do těla, kdo blokuje střely... Hráč musí sám prokázat, jakou roli v mančaftu plní," uzavírá Jan Ludvig.

Manažer tygří mládeže Jiří Bermann se ohlíží za schůzkou:

"Když jsme byli na stáži v Portlandu, zrovna tam zavítal skaut Los Angeles Kings. Já jsem si uvědomil, že když jsem byl před třemi lety za Honzou Ludvigem, který tehdy ještě dělal skauta v New Jersey, měl úplně stejnou řeč ve Spokane. Měli jsme tu čest být v kabině a říkal jsem si, že by bylo perfektní udělat něco takového i pro naše kluky. Domnívám se, že přesně netuší, co vlastně skauti sledují. Přišlo mi skvělé, aby Honza Ludvig svými slovy, jako skaut Bostonu, našim hráčům vysvětlil, co se sleduje a jak všechno probíhá. Musím říct, že přidal i velice přínosné poznatky ze svého života.“