Liberec vyráží na válečnou stezku proti plzeňským Indiánům. Přiveze body?

Date of publication Author Dominik Jakubec

L i b e r e c – Bílí Tygři míří k utkání 41. kola Tisport extraligy na půdu silné Plzně. Ta ve svém prostředí nedává body zadarmo, Liberečtí však nutně musí bodovat v každém utkání bez ohledu na soupeře. Podaří se jim zvítězit a opět se o krůček přiblížit předkolu play-off?

HC Škoda Plzeň

Západočeskému celku se v tomto ročníku daří. Do závěrečné čtvrtiny základní části extraligy vstoupili vítězstvím ve Vítkovicích po samostatných nájezdech a drží tak třetí příčku v tabulce. Na sedmý Zlín má Plzeň náskok již devíti bodů a pokud ji nepotká nějaký zásadní pokles formy, už by si přímý postup do play-off neměla nechat ujít.

Radek Duda vede bodování svého týmu

Svoji roli na tom má i fakt, že Plzenští předvádějí vyrovnané výkony po celou sezonu a větší výpadky se jim vyhýbají. To dokazuje i v novém kalendářním roce, kdy dokázali ze šesti utkání zvítězit ve čtyřech. Udržet delší vítěznou sérii se jim však také nedaří, ještě ani jednou nedokázala vyhrát vícekrát, než třikrát v řadě.

Proti Bílým Tygrům zatím mají v probíhajícím ročníku Indiáni kladnou bilanci. První dva vzájemné střety opanovali poměrem 3:1 a 5:2, v dosud posledním měření sil však využil Liberec výhodu domácího prostředí a Plzeň porazili 4:2.

Venku se Západočechům nedaří, více než polovinu duelů v cizím prostředí prohráli. Střetnutí s Libercem se však odehraje v jejich domácí ČEZ Aréně, kde naopak jejich bilance budí patřičný respekt. Z dosavadních 19 duelů v ČEZ Aréně ovládli hned 16 a z potenciálních 57 bodů zde ztratili pouze deset. Uvidíme, zda se Tygrům podaří Plzeň vyloupit.

Základní informace o soupeři

Rok založení: 1929
Klubové barvy: modrá a bílá
Webové stránky: hcskoda.cz
Stadion: ČEZ Aréna (8 236 diváků)

Hlavní trenér: Milan Razým
Asistenti trenéra: Michal Straka a Jaroslav Špaček
Trenér brankářů: Petr Kůs
Vedoucí mužstva: Václav Kalina

Útočníci

Radek Duda      29 (13+16)
Václav Pletka   28  (18+10)
Tomáš Vlasák    20  (5+15)

Obránci

Jiří Hanzlík    11  (3+8)
Tomáš Slovák    10  (3+7)

Matěj Machovský  (1 627 minut) 1,81 branky na zápas/úspěšnost 93,37 %
Lukáš Mensator     (805 minut) 2,83 branky na zápas/úspěšnost 89,50 %

Posledních pět zápasů

36. kolo: Plzeň – Pardubice      2:1
37. kolo: Zlín – Plzeň           2:4
38. kolo: Plzeň – Chomutov       5:3
39. kolo: Mountfield – Plzeň     3:0
40. kolo: Vítkovice – Plzeň      2:3sn

Pro Liberecké je nyní velmi důležitý každý duel. Kolem desátého místa, tedy hranice pro vstup do předkola play-off, se vytvořily pouze minimální rozdíly a na vyřazovací část extraligy pomýšlí hned dvanáct celků. Například dvanácté Karlovy Vary a osmou Slavii od sebe dělí pouhých pět bodů. V této těsné konkurenci prozatím drží Tygři desátou příčku, mají však na svém kontě o jedno utkání více, než většina ostatních týmů.

Nastoupí do brány Marek Schwarz nebo Marcel Melicherčík?

Proto nyní není možné hledět na soupeře, Liberec potřebuje bezpodmínečně bodovat. To se mu také v posledních kolech poměrně dařilo, po výprasku ve Vítkovicích dokázal zvítězit doma nad hradeckým Mountfieldem a následně zlomil prokletí venkovních zápasech, když ze stadionů Slavie a Zlína přivezl pět bodů. Ovšem v domácím utkání proti Třinci skončila také série vyhraných domácích zápasů a situace se tím opět zkomplikovala.

Před blížící se olympijskou přestávkou čeká Bílé Tygry hned několik náročných zápasů. Kromě soupeřů z předních příček tabulky, jako jsou Sparta nebo Kometa Brno, narazí hned na dva soupeře z bezprostředního okolí, Litvínov a Karlovy Vary. Trenér Pavel Hynek se však konečně může spolehnout na kompletní soupisku, nezbývá než čekat, kolik bodů se Libereckým podaří vydolovat z následujících soubojů. Případné vítězství v Plzni by mohlo být skvělým odrazovým můstkem. Úvodní buly tohoto zápasu je naplánováno na pátečních 17:30.

Útočníci:

Martin Bartek  43 (26+17)
Petr Nedvěd    38 (15+23)
Petr Vampola   23  (8+15)

Obránci:

Jiří Hunkes    14 (2+12)
Jan Výtisk      9  (4+5)

Brankáři:

Marcel Melicherčík (1 508 minut) 2,59 branky na zápas/úspěšnost 91,06 %
Marek Schwarz        (974 minut) 3,70 branky na zápas/úspěšnost 89,88 %

Posledních pět zápasů

37. kolo: Vítkovice – Liberec    8:4