Martin Rýgl: Chvilku nám to trvalo, než jsme se rozhýbali

Date of publication Author Petr Schultz

L i b e r e c – Severočeši zatím drží ve skupině B Tipsport Hockey Cupu druhé místo za vedoucí Mladou Boleslaví a ve čtvrtečním zápase se na posunu vzhůru podíleli i obránci Martin Rýgl a Marek Trončinský. Právě prvního jmenovaného jsme v útrobách Svijanské arény vyzpovídali a dozvěděli jsme se třeba, i proč nenosí své oblíbené číslo 86.

Zatím jsi v každém zápase měl na dresu jiné číslo. Budeš mít ještě to své původní?
Určitě. Na Tipsport Cup jsou čísla už tři roky a moje mezi nimi nefiguruje. Teď jsem měl první zápas 28 a teď dvakrát 45, takže co nám vyjde, tak to nám kustodi dají. V sezóně mě ale fanoušci uvidí normálně s 86.

K tomu dnešnímu zápasu. V prvních dvouch třetinách bylo Ústí o trochu lepší a až ve třetí třetině jste začali soupeře přehrávat. Čím to bylo?
Já si myslím, že v první třetině jsme měli špatný pohyb. Do druhé třetiny se to trochu zlepšilo a bylo to dané taky tím, že jsme v první třetině hráli pět přesilovek a nedostali jsme se do žádné pološance, což nás trochu přibrzdilo. Ve třetí třetině jsme se pořádně rozhýbali a už to bylo dobré. Dali jsme dva góly a vyhráli jsme. Dnes to byla víceméně povinnost.

Martin Rýgl trefil branku Ústecký Lvů jednou, ale jeho trefa byla nakonec vítězná

Vyplynul z toho i ten první gól, protože tys ho dával pro obránce z ne příliš typické pozice. Nutil vás trenér trochu více riskovat?
Určitě. Snažíme se v tréninkách dělat určité nácviky. Viděl jsem, že kluci jedou dva do dvou, a tak jsem se to snažil podpořit. Šel jsem „Hořákovi“ (pozn. red. Miloslav Hořava) do bloku, on mě trefil do brusle a já jsem z otočky nahodil puk na bránu a koukám, že mu to projelo mezi nohama. Ve druhé třetině tam bylo asi pět gólovek, ale všechny nám chytil. Pak přišla překvapivá střela .... Takové branky padají v této době asi nejvíc.

Dnes se letní posily objevovaly na ledě společně. U druhého gólu byl Hořava, Vak i Kudrna. Ty jsi s nimi často nastupoval. Jak se s nimi hraje, protože to dopředu musí být ohromná síla?
Určitě. Je to teď jedna z nejlepších formací co tady v extralize nastupuje. Dva kluci se vrátili z Ruska a „Váček“ je výborný centr, takže ta ofenzíva parádní. Myslím, že až se kluci sehrají ještě víc, tak to bude určitě fantastická formace. Hlavně v přesilových hrách budou silní, což dnes ukázali.

Dvě vítězství v Tipsport Hockey Cupu. Nepřemýšlíte konečně, že byste se konečně probojovali ze skupiny?
Samozřejmě, že bychom chtěli. Trenér se snaží teď hodně točit sestavu, abychom byli všichni nějak vytěžovaný a všichni měli stejný odpočinek. Já myslím, že další zápas hrajeme hned v úterý, kdy se vrátíme ze Švýcarska po těžkém týdnu, takže uvidíme, jak to bude v Hradci vypadat. Budeme se ale snažit vyhrát každý zápas a žádný zápas nechceme vypustit, ale určitě je reálná šance to zvládnout.

Martin Rýgl: Trenér stále hledá ideální obranné dvojice, teď jsem nastupoval s Markem Trončinským

Jak velkou roli hrály v dnešním zápase výkony brankáři v dnešním zápase?
Dnes chytali oba výborně. Méďa nás dnes několikrát výborně podržel a na druhé straně Francouz chytal taky výborně. Že dnes dostal takové náhodné góly, ale spoustu šancí pochytal. První můj byl pro něj hodně smolný a druhý bylo tečované nahození od Marka Trončinského a Jarda Kudrna to srazil do brány. Oba dnes odchytali výborný zápas a podíleli se na dobré defenzivě obou týmů.

Ještě ke včerejšímu dni, kdy jste se zúčastnili jako dobrovolníci při povodních. Jak jste vnímali situaci, když jste přijeli na postižená místa?
Nebyl to moc příjemný pohled. Viděli jsme auta, která byla pověšená vedle sebe na stromech, podemletá zemina, zahrady a domy vytopený. Někde lidé přišli o všechno, takže chvílemi nám bylo do breku. Hold ale co se dá dělat, snažili jsme se nějak málo pomoci s úklidem sutiny. V pondělí jsme vybrali nějaké peníze v kabině. Doufáme, že už se to tam nebude opakovat.

Nepřipadal s tím včerejším „pseudotréninkem ten dnešní hokej trochu banální“?
Samozřejmě. Měli jsme včera trénink, den před tím jsme zase hráli zápas a včera odpoledne jsme byli pomáhat. Byli jsme z toho jak psychicky, tak i fyzicky trochu unavení. Hokej je ale naše práce, baví nás to, ale zápas musíme odehrát jako profíci. S tím včerejším dnem, kdy jsme viděli, co někteří lidé prožívali, tak je to taková banalita.

Jak to ti lidé vnímali, když jste tam přijeli?
Vnímali to pozitivně. Byli rádi, že jsme se taky podíleli na nějaké určité pomoci. Je nás těch lidí hrozně líto.

Martine, děkuji za vyčerpávající rozhovor a ve Švýcarsku přeju hodně štěstí.

TOP 5 | BŘEZEN | Rychlík v laufu