Rozhovory

Navrátilec Marek Zachar: Můj cíl? Probojovat se do áčka!

LIBEREC – Návrat domů. Útočník Marek Zachar se po dvou sezonách strávených v zámoří vrátil do rodného Liberce. Pokusí se zabojovat o místo v sestavě A-týmu, přičemž v prvním přípravném utkání sezony o sobě hned dal vědět gólem a asistencí. Jak vypadalo Zacharovo angažmá v zámoří a jak se mu líbí trénování pod koučem Filipem Pešánem?

Jak to s vámi nyní vypadá?
Domluvil jsem se na spolupráci s Libercem. Budu pendlovat mezi Benátkami a Áčkem a samozřejmě udělám vše pro to, abych se probojoval k Tygrům. Bude to ale těžké.

Návrat do Ameriky tedy oficiálně padá?
Ano.

Jaké to je, zase trénovat s kluky, s nimiž jste vyrůstal?
Je to super! Koneckonců, vracím se do známého prostředí, kde jsem, jak říkáte, vyrůstal. Je to super, zase se mi všechno připomnělo a vlilo mi to do těla čerstvou krev.

Minulá sezona v Americe se vám povedla. Byl jste spokojený se svými výkony?
Sezonu jsme začali dobře, cítil jsem se výborně. Pak jsem odcestoval na dvacítky a tam to bylo taky skvělé. Následně však už začaly ubývat síly, takže jsem musel trochu víc regenerovat. Dostali jsme se do play off, přičemž jsem měl v týmu velkou důvěru a dostával jsem vysoký ice-time. Hrál jsem hodně a nakonec se nám podařilo projít i přes první kolo play off.Vaše dvě sezony za mořem se asi zpětně dají hodnotit pozitivně, že?
Ano, určitě, myslím, že mi to dalo hodně. Věřím, že jsem se tam ukázal v dobrém světle.

Jak je, i kvůli vašemu vysokému počtu bodů, možné, že jste nedostal zámořskou nabídku?
V juniorce bych mohl být příští rok vlastně už jen na výjimku a na tu si Evropany moc nenechávají, drží si spíš Kanaďany. Čekal jsem, že bych šel zkusit třeba AHL (American Hockey League, pozn. red.), kdybych dostal šanci. To se bohužel nestalo, je to tedy úkol do dalších let.

Výborně se vám přitom povedl i šampionát do dvaceti let...
Mistrovství bylo celkově fantastické. Měli jsme skvělou partu a skvělý realizační tým. Myslím si, že čtvrté místo bylo velký úspěch. Každé dítě sní o tom hrát na takovém šampionátu. Je to nejsledovanější juniorská akce, celkově to byl neskutečný zážitek.

Na druhou stranu mohl být úspěch ještě větší.
Mohl, mohl… Bohužel to dopadlo tak, jak to dopadlo. Už to teď nezměníme.

Čím to podle vás nakonec bylo, že od semifinále jste nedokázali urvat tu jednu výhru, která by stačila na medaili?
Snažili jsme se, nevyšlo to. Soupeř byl zkrátka lepší, i když jsme všichni na ledě nechali všechno.

Třeba zápas s Finskem, přičemž si ho určitě vybavíte, tam to byla velká mela. Byl to pro vás jeden z nejtěžších zápasů v kariéře?
Určitě. Byl to jeden z nejvyhrocenějších zápasů, co jsem kdy hrál.Zažil jste Filipa Pešána v reprezentaci, teď ho na vlastní kůži zažíváte jako trenéra Bílých Tygrů. Je jeho přístup v těchto dvou kategoriích rozdílný?
Je to rozdílné. Oba týmy jsou jiné. Hráči v Áčku jsou vyspělejší, ve dvacítkách jsme byli pořád jen junioři. Tomu je potřeba se jako trenér trochu podřídit. Myslím, že to Filip Pešán zvládá výborně.

Co na něj jako na trenéra říkáte celkově?
Myslím si, že to je jeden z nejlepších trenérů, které jsem kdy měl. Jsem tu naprosto spokojený.

Přemýšlel jste o tom, že byste šel po návratu z Česka do jiného týmu?
Asi ne. Vyrůstal jsem tady a strašně rád se sem vracím.

Zažil jste tu s mládeží velké úspěch. Vyhráli jste například jediný akademický titul se starším dorostem. Určitě vám při návratu probleskly hlavou tyto chvíle, že?
Určitě ano.

Jak jste si s kluky sedl?
S kluky jsme si sedli v pohodě. Zůstávali jsme v kontaktu, i když jsem byl v zámoří, takže se nic nezměnilo.

Jaký máte dlouhodobý plán? Sen o NHL určitě stále trvá.
Chci udělat výborné sezony tady v Liberci a nějak celkově hokejově dospět. Mám pořád na čem pracovat, vždy se dá něco zlepšit. Budu se snažit o to, abych si o nějaké místo nebo pozvánku řekl.

Jak moc jsou rozdílné tréninky v Kanadě oproti těm českým?
V Kanadě jsme absolvovali suchou přípravu sami. Neměli jsme první rok vůbec kondiční trenéry, během toho druhého už ano. V Liberci je super kondiční kouč Aleš Pařez, takže tady je ta příprava celkově lepší.Související

Naši partneři

Generální partner
Generální partner