Nedělní večer vyplní repríza čtvrtfinále play-off se Slavií

Date of publication Author Radoslav Vavřina

L i b e r e c - Po zkratu ve Zlíně se Tygři doma proti Budějovicím opět ukázali v dobrém světle, především co se defenzivy týče. Liberecký tým svému poslednímu soupeři nepovolil více než dvě branky a v podobný obranný výkon doufá i v nedělním zápase proti pražské Slavii. Ta bude připravená na zahajovací buly v Tipsport areně v 17 hodin odpoledne.

HC Slavia Praha

Po povedených bitvách v úvodu nového extraligového ročníku proti Mladé Boleslavi a Karlovým Varům upadla Slavie do tuhé nepohody. Prohrála čtyřikrát v řadě a na domácím ledě selhala s Litvínovem a Plzní. Když už to po zápase na Kladně vypadalo, že mizérie je u konce, fanoušci Slavie museli strpět nepříjemnou domácí porážku s Pardubicemi, ve které se mohli radovat pouze jednou. Přestože celkové skóre nemá vůbec špatné, v tabulce Slavii najdeme až na dvanácté příčce.

Oplatí Tygři Slavii vyřazení z loňského play-off?
V základní části minulé sezony měla Slavie nad Tygry navrch. Nejprve si přijela pro výhru 1:4 pod Ještěd a po jediné prohře (2:1), kterou utrpěla v té stejné areně, si zbytek zápasů, které hrála už jen doma pohlídala. Před Vánocemi navíc Tygrům uštědřila šestibrankové vítězství 7:1. Nejvíce se dařilo Michalu Vondrkovi, který skóroval třikrát a k jednomu gólu pomohl.

Branku pražského celku zatím po celou sezonu hájí zkušený gólman Miroslav Kopřiva, jehož statistiky tento rok nejsou nijak oslnivé, přesto jsou na tým okupující dvanácté místo dobré. Před ním hájí obranné pásmo zkušený veterán Petr Kadlec a hodně se daří také mladému Vladimíru Rothovi, který po návratu z Kanady hraje už třetí plnou sezonu v prvním týmu. Vepředu pak nejvíce zahrozí produktivní Vladimír Růžička mladší a příjemným překvapením pro celý český hokej by měl být sedmnáctiletý centr Tomáš Hertl, který na syna trenéra Slavie ztrácí pouhý bod.

Michala Vondrky se už tento rok ani fanoušci, ani obránci Tygrů bát nemusí, reprezentační útočník totiž před sezonou odešel do finského Kärpätu. Hned dvojice hráčů, jmenovitě zkušený zadák Tomáš Žižka a dravý mladík Miroslav Holec, odešla do brněnské Komety. Další útočník, Lukáš Endál, odešel do prvoligového Chomutova. Tým ale ozdobily dvě důležité ofenzivní posily. Z finského Jokeritu přišel rychlý křídelník Petr Kalus a Sparta svému rivalovi poskytla na hostování produktivního Tomáše Kůrku.

Základní informace o soupeři

Rok založení: 1900 jako SK Slavia
Mistr své země: 2 (2003 a 2008)
Klubové barvy: červená a bílá
Webové stránky: www.hc-slavia.cz
Stadión: O2 Arena (kapacita 17 360 diváků)

Hlavní trenér: Vladimír Růžička
Asistenti trenéra: Jiří Čelanský a Josef Beránek
Trenér brankářů: Mgr. František Pomahač
Vedoucí mužstva: Josef Hronek

Změny v kádru před sezónou

Přišli
Petr Kalus       - útočník - Jokeit (Fin.)
Tomáš Kůrka      - útočník - Sparta Praha (hostování)
Odešli:
Michal Vondrka   - útočník - Kärpät (Fin.)
Tomáš Žižka      - obránce - Kometa Brno
Miroslav Holec   - útočník - Kometa Brno
Adam Svoboda     - brankář - HC Plzeň 1929
Lukáš Endál      - útočník - Piráti Chomutov
David Švagrovský - obránce - HK Nitra (nyní bez angažmá)

Útočníci:
Růžička Vladimír 7 (1+6)
Hertl Tomáš      6 (3+3)
Svoboda Tomáš    5 (4+1)

Obránci:

Kadlec Petr      5 (2+3)
Kuboš Petr       3 (3+0)
Roth Vladimír    3 (0+3)
Brankáři:
Kopřiva Miroslav (479 minut) 2,6 branky na zápas/úspěšnost 90,8%

Posledních pět zápasů:

5. kolo: Slavia - Litvínov     3:4
6. kolo: Třinec - Slavia       4:0
7. kolo: Slavia - Plzeň        3:5
8. kolo: Kladno - Slavia       1:4
9. kolo: Slavia - Pradubice    1:2

Až na jedno klopýtnutí se libereckým hokejistům v poslední době zkrátka daří a jejich tvrdá práce se projevuje na tabulce Tipsport extraligy, kde se liberecké šelmy drží na pátém místě, ač pouze bod za první Plzní. Ofenzivně ale Tygři do první půlky ligy vůbec nepatří (méně gólů vstřelily pouze Litvínov a Mladá Boleslav), takže není divu, že čtyři góly proti Budějovicím tuto středu bylo zatím nejvíce, kolik se Tygrům podařilo letos v jednom zápase nastřílet.

Petr Nedvěd je jasným lídrem liberecké produktivity, ve středečním utkání svou pozici umocnil dvěma góly.
Doma se Tygrům zatím daří, což se potvrdilo i ve středečním zápase s jihočeským Mountfieldem. Českobudějovický tým přijel s reálnou výzvou pod Ještěd, jelikož měl na Tygry dvoubodový náskok, jenž ovšem po čtyřbrankovém představení Bílých Tygrů naprosto zmizel. Tryskáč Bartovič si v první lajně sedl s Petrem Nedvědem, což přineslo kýžené ovoce v podobě tří asistencí od slovenského útočníka. Za Budějovické se proti Liberci povedlo skórovat pouze dvěma bývalým Tygrům, Pavlu Kašpaříkovi a Jiřímu Šimánkovi.

Marek Pinc je nyní jedničkou libereckého celku, čemuž napovídá nejen počet odehraných utkání, ale také statistika, ve které zatím dominuje se zlínským Lubošem Horčičkou v celé extralize. Mezi obránci nejvíce září jména Marek Trončinský a Martin Čakajík, což jsou jediní obránci s více než jedním bodem, pochvalu si ale zaslouží také zkušený Jiří Moravec, který má ve čtyřech zápasech dva plusové body. Vepředu dominuje kapitán Petr Nedvěd, jehož osm bodů je dvakrát více, než čtyři body, které zatím zaznamenal Michal Bárta. Bodově se daří také Milanu Bartovičovi a Tomášům Urbanovi a Klimentovi, který ze všech Tygrů minulý rok nasbíral proti Slavii bodů nejvíce.

Útočníci:
Nedvěd Petr      8 (4+4)