Odveta se povedla na výbornou

Date of publication Author Jan Mráček

Spokojeni mohou být domácí hráči Bílých Tygrů Liberec po posledním dohrávaném utkání, které sehráli na vlastním ledě. Rozhodující nástup předvedli už v první třetině, když během několika minut nadělili Energetikům tři branky. Nejaktivnějším Tygrem v zápase byl Jan Tomajko, kterého fanoušci vyhlásili hráčem utkání.

Hned první překvapení ze strany domácích přišlo ještě před úvodním hvizdem rozhodčího. Původně ohlášený návrat Milana Hniličky mezi tři liberecké tyče se nekonal a do branky se tak postavil Pavel Falta. "Pavel Falta chytal v posledních utkáních dobře, takže nebyl důvod na postu brankáře dělat změnu," vysvětluje Josef Paleček a dodává: "Milan Hnilička je po zranění ramene a je v tréninku."

Když vsítil Jan Tomajko svůj první gól, který musel potvrdit video rozhodčí, nevěřil tomu, že ho dal. "Koukal jsem se na diváky, kteří stáli za brankou hostí a ti mi ukazovali, že to gól nebyl. Nakonec to ale rozhodčí uznal," neskrýval při popisování situace svou radost a pokračoval: "Věřím, že se to mé střelecké trápení konečně protrhlo a začne mi to tam padat." Když se dostal k hodnocení zápasu, měl především radost z výhry, která sice byla v jeden okamžik, když hosté ve 12. minutě třetí části snížili na 2:3, trochu ohrožena, ale jak říká: "I takovéhle zápasy se hrají, kdybychom hráli celých 60 minut tak, jako v první třetině, to bychom nevydrželi. Pár chyb jsme udělali, ale nakonec jsme, myslím, zaslouženě vyhráli. Nakonec je dobré si i takové utkání prožít a jakoby si nerváky natrénovat," dodává se smíchem ve tváři.

Igor Rataj dnes sehrál vynikající zápas, jeho útočné výpady děsily karlovarskou obranu a bavily diváky ve Svijanské aréně, přesto s výkonem nebyl tak spokojený. "Měli jsme vynikající nástup do první třetiny, kdy jsme dali tři góly, pak jsme se ale nechali uklidnit vedením a polevili ve hře a to nás mohlo mrzet, kdyby se hostům podařilo vyrovnat." Dále vysvětluje, proč se utkání nakonec stalo dramatem: "Děláme individuální chyby, které soupeř umí potrestat. Musíme se odnaučit je dělat a naučit se hrát celých šedesát minut." Jedna věc ho však přece jen potěšila, a sice dnešní produktivita. "V první třetině jsme výborně bruslili a získávali hodně puků v útočné třetině, i proto jsme dali tolik gólů. Také jsme tímto nepustili hráče hostí k nám do třetiny."

Ľubomír Vaic nám po utkání prozradil, v čem byl ukryt úspěch první třetiny a nakonec celého utkání. "Na dnešní utkání jsme se dokázali výborně připravit. V první třetině jsme hosty jednoznačně přebruslili, napadání a forčekink se nám vyplatil," a pokračuje: "Hosté se z našeho náporu nemohli vymanit a to nám hodně vyhovovalo a dali jsme tři rychlé góly." Zároveň vysvětluje, proč se zrodilo drama: "My jsme začali déle držet puk na holích, a to se nám nevyplácelo, nebruslili jsme tak, jak bychom měli. Tak trochu se mi vybavilo utkání v Jihlavě, kde jsme přišli o vítězství osm vteřin před koncem." Tajemství zvýšené produktivity tkví podle něj v tom, že hráči chodí více do branky a střílí. "Tohle si musíme vzít k srdci a půjde to," dodal.

Také hodně viditelným hráčem domácích byl Jan Plodek, který bohužel neproměnil několik šancí. S výkonem týmu je však spokojen, když říká: "Prvních pět minut z naší strany nebyl nejlepší výkon, pak se nám podařilo dát první gól, a to nás dostalo do tempa. Vary se nechaly zatlačit a po první třetině to nemuselo být jen 3:0." Jan Plodek vzhlíží k pátečnímu utkání se Znojmem. "Musíme hrát stejně kvalitně jako dnes. Znojmo má hodně kvalitní kádr a v brance výborného Vokouna. Pokud se nám podaří předvést podobný výkon jako dnes, tak budeme doma vyhrávat a získávat body."

Několikrát odjížděl s bolestivou grimasou ve tváři z ledu liberecký "štírek" v útoku Petr Vampola. "Párkrát mě trefili do kotníku, který jsem měl zraněný a tím, že jsem dnes poprvé hrál bez "tejpu", to hodně bolelo." Na ledě byl dnes jako doma, jeho formace patřila k těm, kvůli kterým se ještě hodně dlouho po odchodu z ledu motala karlovarským obráncům hlava. "Dneska bylo málo vyloučení, a tak jsme se dostali hodně na led, myslím si, že jsme hráli dobře a vytvořili si hodně příležitostí. Bohužel chyběl gól. Dnešní zápas jsme ale hráli jako tým a mohli jsme nějaké góly přidat. Hostům výborně zachytal gólman, o to jsme to pak měli těžší," a doplňuje: "Musíme ale taky myslet na zabezpečenou obranu a z té vycházet. Pokud se nám to bude dařit, tak začneme pravidelně sbírat body.

Tygří juniorka prošla fyzickými testy PČR