Po úspěšném zápase se Slavií jedou Tygři bojovat o body do Pardubic

L i b e r e c – Páteční 9. extraligové kolo zavede Bílé Tygry do Pardubic. Jedná se sice o souboj týmů z opačných konců tabulky, Liberec však bude po vítězství nad Slavií odhodlaný potvrdit svou formu i na východě Čech. Zápas začíná v 18:00.

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice

Pardubice si zatím v probíhajícím extraligovém ročníku vedou velmi dobře. Po osmi odehraných kolech se nacházejí na 3. místě se 14 body a naplňují tak předsezónní cíle. V základní hrací době dosud východočeský tým prohrál pouze jednou, v 5. kole se Zlínem, ve všech ostatních duelech však dokázal bodovat. V domácích zápasech se Pardubicím převážně daří, kromě této jediné porážky ztratily body už pouze jedinkrát, v derby s Hradcem, ve kterém zvítězily po prodloužení. Ve venkovních duelech svěřenci trenéra Venery zatím vždy bodovali, převážně však brali jeden bod za prohru v prodloužení či po samostatných nájezdech.

Martin Růžička sedí od sedmého kola jen na střídačce

Pardubice tedy zatím sbírají body sice postupně, ale zato s železnou pravidelností. Zároveň střídají úspěšnější a méně vydařené zápasy, žádné dva po sobě jdoucí duely dosud neznamenaly pro tento tým stejný bodový zisk. Útok i obrana klubu z města perníčků patří k nejlepším v lize, představují tak velké nebezpečí pro své soupeře.

Svou roli na tom má i již sehraný tým, který se během letní přestávky příliš neměnil. Pardubice sice opustil Tomáš Rolinek, který zamířil do pražské Sparty, na jeho místo však přišel zkušený pardubický odchovanec Petr Sýkora. Ten svůj mateřský klub posílil po třech vydařených sezonách, jež strávil ve švýcarském Davosu. Spolu s ním přišel na východ Čech také další zkušený forvard, Josef Marha, který v Davosu hrál již od roku 2001 a v české extralize hraje dokonce poprvé od roku 1995.

Pardubice se zatím mohou opřít o vyrovnanou brankářskou dvojici. Úvodních 6 kol odchytal Martin Růžička, po přestřelce ve Vítkovicích, kterou Východočeši prohráli 5:6 po prodloužení, však dostal příležitost i veterán Dušan Salfický. Ten svůj tým dovedl k vítězství v derby nad Hradcem a v Chomutově, Růžičku tak zatím zpět do branky nepustil.

Přišli:

Blaž Gregorc        – obránce – Odense IK (Dánsko)
Josef Marha         – útočník – HC Davos (Švýcarsko)
Petr Sýkora         – útočník – HC Davos (Švýcarsko)

Odešli

Vladislav Koutský   – brankář – Mountfield HK
Travis Gawryletz    – obránce – Szekesfehervar (Maďarsko)
Stanislav Hudec     – obránce – Rouen (Francie)
Ladislav Havlík     – obránce – Tychy (Polsko)

4. kolo: Pardubice - Kladno          4:0

Liberec se sice stále pohybuje na dně tabulky, poslední zápas s pražskou Slavii by však mohl být impulsem k zlepšení. Bílí Tygři byli prvním týmem, který partu trenéra Vladimíra Růžičky dokázal v probíhajícím ročníku ELH porazit. Dva body za vítězství po samostatných nájezdech sice neměly viditelný efekt na postavení v tabulce, rozhodně však pomohou týmu dodat sebevědomí. K tomu koneckonců jistě přispěje i fakt, že domácí dokázali proměnit všechny své samostatné nájezdy, byli tak stoprocentní v disciplíně, která jim v předchozích sezonách dělala problémy.

Tomáš Pospíšil je zatím nejlepším střelcem týmu

Venkovní prostředí je však v aktuální sezoně pro Tygry jasnou nevýhodou. Odehráli v něm zatím 4 zápasy, v těch však vybojovali pouhé 4 body, navíc ještě hned v prvních dvou duelech. V Brně ani v Karlových Varech Liberec nebodoval.

Pardubické prostředí navíc Bílým Tygrům nesedí, v posledních čtyřech duelech v ČEZ Areně v základní části Tipsport Extraligy vyhráli pouze jednou, v 23. kole ročníku 2012/2013 poměrem 3:1. Ostatní duely ovládl soupeř jasně 5:2, 5:1 a 6:2. Drobnou útěchou však pro Liberecké může být fakt, že právě vítězný zápas je dosud poslední extraligový, který na ledě Pardubic odehráli.

Oba týmy již letos své síly změřily. Během European Trophy se totiž Pardubice a Liberec střetli hned dvakrát v rámci skupinové fáze této soutěže. Obě mužstva si uhájila své domácí prostředí a získala tak shodně 3 body po výsledcích 4:3 v Pardubicích a 3:2 v Liberci. Pokud můžeme z těchto výsledků něco usuzovat, čeká nás i v pátek vyrovnaná podívaná.