Pod Ještěd míří nováček z Hradce Králové

Date of publication Author Radoslav Vavřina

L i b e r e c – Po napínavém utkání na ledě Vítkovic, jenž skončilo vítězstvím Ostravanů po nájezdech, jsou Bílí Tygři ve vyrovnané tabulce Tipsport extraligy na jedenáctém místě. Nyní doma letos poprvé přivítají nováčky z Hradce Králové, kterým se daří více, než se očekávalo. Tým Mountfieldu je momentálně šestý a Severočechům se postaví v neděli v 17 hodin.

HK Mountfield Hradec Králové

Až do letošního léta byl hokejový tým Mountfieldu spjat jen a pouze s Českými Budějovicemi, neshoda mezi městem a představiteli klubu však vyústila ve stěhování mužstva do Hradce Králové a velkou kontroverzi, na kterou od úvodních kol ve velkém upozorňují fanoušci ostatních extraligových celků. Na východ Čech se ale stěhoval už prověřený tým, který sice postrádá jména, ale nikoli kvalitu.

Loni hrál bývalý Tygr Jiří Šimánek v Budějovicích.

A Hradečtí své schopnosti zatím na extraligových kluzištích dokazují. V tabulce jsou šestí a v základní hrací době prohráli pouze jednou, a to v úvodním duelu se Spartou. Na Liberec mají však pouze šestibodový náskok, takže dobrý začátek jim v žádném případě nic nezaručil. Při pohledu na čelo tabulky však vidíme, že vedoucí rival z Pardubic má jen o tři body více. Mountfield má navíc zápas k dobru, jelikož deváté kolo s Vítkovicemi bude dohrávat až později.

Jednoznačným lídrem královéhradecké ofenzivy je veterán Jiří Šimánek, bývalý hráč Bílých Tygrů. Ten už se postaral o sedm kanadských bodů. V brance Mountfieldu zatím stojí Pavel Kantor, poměrně mladý gólman, jenž však letos ještě nevynechal jedinou chvilku hry. Přesto za svá záda pustil pouze devatenáct branek. Severočechy tedy vůbec nečeká lehké utkání.

Základní informace o soupeři

Rok založení: 2013
Klubové barvy: černá, bílá, červená
Webové stránky: mountfieldhk.cz
Stadion: Zimní stadion v Hradci Králové (7 500 diváků)

Hlavní trenér: Peter Draisaitl
Asistent trenéra: Jiří Kučera
Trenér brankářů: Robert Horyna
Vědoucí mužstva: Ladislav Souček

Změny v kádru před sezónou 2013/14

Přišli:

Jaroslav Pavelka - brankář - Windsor (OHL)
Jaroslav Kudrna  - útočník - Liberec

Odešli:

Bohumil Jank     - obránce - České Budějovice
Michael Kolarz   - obránce - Havířov (hostování)
Martin Vágner    - obránce - Havlíčkův Brod
Jan Berger       - útočník - Havlíčkův Brod (hostování)

Útočníci:
Jiří Šímánek       7 (2+5)
Lukáš Květoň       4 (3+1)
Jakub Langhammer   4 (3+1)

Obránci:
Peter Mikuš        6 (0+6)
René Vydarený      3 (1+2)

Brankáři:
Pavel Kantor (617 min) 1,85 branky na zápas/úspěšnost 92,78 %

Posledních pět zápasů

11. kolo: Chomutov - Hr. Králové  2:3pp
10. kolo: Hr. Králové - Zlín      2:1
 8. kolo: Hr. Králové - Brno      2:1pp
 7. kolo: Pardubice - Hr. Králové 3:2pp
 6. kolo: Hr. Králové - Litvínov  2:3sn

Po třech v prohrách v řadě se Bílí Tygři dokázali díky šesti bodům ze čtyř posledních utkání vyhrabat z posledního místa a nyní jsou v tabulce Tipsport extraligy, která je letos hodně vyrovnaná, na jedenácté příčce. Severočeši v ní mají třináct bodů a v tříbodovém rádiu kolem nich se vyskytuje dalších šest mužstev.

Naposledy doma Tygři porazili Chomutov, takto se radovali hned čtyřikrát.

Pokud se podíváme na poslední tři zápasy Liberce, jistě nás potěší, že do sítě soupeře padá více gólů než dříve. Celkem jich bylo třináct, zatímco ve zbylých osmi zápasech sezony se modrobílí trefili pouze sedmnáctkrát. Na ledě Vítkovic byl Roman Málek překonán hned pětkrát, bohužel z toho byl jediný bod do tabulky. Doufejme, že podobnou střeleckou mušku budou Tygři mít i v neděli proti méně zkušenému hradeckému Pavlu Kantorovi.

Jak už bylo řečeno, jedenáct zápasů základní části letošního ročníku je za námi, a tak je dost možná právě načase podívat se na některé statistiky, které nedostávají tolik pozornosti jako kanadské bodování. Co se trestných minut týče, nula stále svítí na kontě mj. Janu Víškovi, který jako jediný ze zatím netrestaných Tygrů hrál ve všech 11 utkáních. Nejvíce vítězných branek vstřelil Martin Bartek (2), který je také nejčastějším přesilovkovým střelcem se 4 zářezy. V počtu střel na branku vede Tomáš Pospíšil s 37 pokusy, v procentu jejich úspěšnosti je to opět Bartek s téměř 26 procenty. Lídrem, co se vhazování týče, je Petr Nedvěd, jenž jich vyhrál již 158, což je něco málo přes 55 procent celkového počtu. Nejvíce času na ledě stráví obránce Jiří Hunkes, a to zhruba 22 minut na zápas. Nově zavedenou statistiku zvanou Radegast Index, která se skládá z +/-, počtu hitů a počtu zblokovaných střel, vede Jan Výtisk s 55 body, které ho umisťují na druhé místo v celé lize.

Útočníci:
Petr Nedvěd           9 (2+7)
Martin Bartek         8 (7+1)
Michal Bulíř          8 (2+6)

Obránci:
Martin Čakajík        4 (0+4)
Jiří Hunkes           2 (0+2)

Brankáři:
Marek Schwarz      (536 minut)  3,02 branky na zápas/úspěšnost 91,64 %
Marcel Melicherčík (132 minut)  3,64 branky na zápas/úspěšnost 86,21 %

Posledních pět zápasů

11. kolo: Vítkovice - Liberec       6:5sn