Pod Ještědem se představí kladenští Rytíři, odjedou ze severu s prázdnou?

Date of publication Author Lukáš Šonský

L i b e r e c – Extraligová sezona už začíná nabírat slušné obrátky. V pátek je na programu šesté kolo, v němž se Bílí Tygři utkají na domácím ledě s Kladnem. Úvodní vhazování padne v pátečních 18:00.

Rytíři Kladno

Chceme titul, prohlásil většinový majitel Jaromír Jágr v útrobách kladenského stadionu na předsezonní tiskové konferenci. Z úsměvu české hokejové legendy však bylo patrné, že postavil Rytíře před hodně strmý kopec.

Rytířům se v úvodu sezony nedaří.

Nejslavnější léta kladenské hokejové éry jsou pryč, pod vedením kouče Zdeňka Vojty ale mužstvo v posledních dvou sezonách nechybělo ve vyřazovacích bojích. Loni se kladenským hokejistům podařilo přejít v předkole přes Pardubice, ovšem ve čtvrtfinále už nestačili na Slavii.

V letošním ročníku zatím Středočeši tápou, po pěti odehraných kolech získali jen čtyři body a jsou předposlední. Mužstvo si poradilo pouze se Zlínem a Vítkovicemi, v obou případech se ale Rytíři radovali až po samostatných nájezdech.

Kladno začíná trápit produktivita, parta kolem kapitána Patery vstřelila v posledních dvou zápasech jen jeden gól. Ten navíc vsítil útočník Jan Rudovský vteřinu před koncem úterního klání s královehradeckým Mountfieldem, v němž modrobílí padli 1:2.

V zadních řadách se však může kouč Zdeněk Vojta opřít o Tomáše Kaberleho, uznávaný bek s bohatými zkušenosti z NHL nenašel v zámoří vhodné angažmá a rozhodl se pro návrat do mateřského klubu. Na své konto už si stihl připsat dvě asistence a průměrný čas strávený na ledové ploše ho staví na pozici nejvytěžovanějšího Rytíře.

Přišli:

Tomáš Kaberle        – obránce – Montreal Canadiens (NHL)
Ivan Jankovič        – obránce – Skalica (SVK)
Petr Hořava          – obránce – Ústí nad Labem
Michal Gutwald       – obránce – Detva (SVK)
Ivan Majeský         – obránce – Jokerit Helsinky (FIN)
Petr Tenkrát         – útočník – Sparta Praha
Sacha Treille        – útočník – Sparta Praha
Ondřej Havlíček      – útočník – Plzeň
Lauris Bajaruns      – útočník – Metalurgs Liepaja (LAT)
Patrik Machač        – útočník – Brampton Batalion (OHL)
Erik Pance           – útočník – Lublaň (SLO)
Jan Hlaváč           – útočník – Vaxjö (SWE)

Odešli:

Tomáš Kolafa         – obránce – Mountfield HK (hostování)
Ondřej Šmach         – obránce – Ústí nad Labem
Jan Piskáček         – obránce – Sparta Praha
Petr Macholda        – obránce – Drážďany (GER)
Tomáš Drtil          – obránce – Most
Martin Látal         – útočník – Karlovy Vary (hostování)
Jakub Valský         – útočník – Liberec
Koba Jass            – útočník – Liberec
Petr Obdržálek       – útočník – Skalica (SVK)
Vladimír Kameš       – útočník – Tver (RUS)
Antonín Melka        – útočník – České Budějovice

Statistiky

Útočníci: Sacha Treille 6 (4+2) Michal Dragoun 3 (2+1) Petr Tenkrát 2 (0+2) Ondřej Havlíček 2 (1+1) Obránci: Ivan Majeský 3 (0+3) Milan Doudera 2 (0+2) Brankáři: Jan Chábera (249 minut) 2,89 branky na zápas/úspěšnost 91,24% Lukáš Cikánek (60 minut) 4 branky na zápas/úspěšnost 89,19%

Liberečtí hokejisté vyšli v minulém utkání podruhé v sezoně bodově naprázdno. V Brně sice dvě třetiny drželi se soupeřem krok, ale v závěrečné části zasadila Kometa svému sokovi tři údery a Tygři odjeli z jihu Moravy bez bodu. "Je to velká škoda. Když jdete do třetí třetiny za stavu 0:0, je to zápas, kde cítíte možnost vyhrát," krčil rameny pár minut po utkání brankář Marek Schwarz.

Nejproduktivnějším Tygrem je zatím Tomáš Pospíšil.

Svěřenci kouče Pavla Hynka ovšem musí prohru hodit rychle za hlavu, ve svižném sledu zápasů může být nálada v liberecké kabině už po pár dnech opět veselá. Bílým Tygrům se navíc poslední zápas v domácí Tipsport areně vydařil, šelmy v závěru divokého zápasu se Spartou soupeře rozkousaly a po výhře 6:5 si připsaly plný počet bodů.

Severočechům se proti Kladnu na vlastním ledě daří, výjimkou byla až loňská sezona. V ní se Rytířům podařilo liberecké sídlo v obou zápasech vyloupit. Je však nutné podotknout, že v říjnovém měření sil měli hosté, vzhledem k probíhající výluce v zámoří, k dispozici silný kádr s hráči z NHL.

Statistiky

Útočníci: Tomáš Pospíšil 6 (4+2) Michal Bulíř 6 (2+4) Martin Bartek 3 (3+0) Petr Nedvěd 3 (1+2) Obránci: Martin Čakajík 1 (0+1) Brankáři: Marek Schwarz (302 min) 2,58 branky na zápas/úspěšnost 93,56