Poradí si Bílí Tygři s rozjetou Plzní?

Date of publication Author Radoslav Vavřina

L i b e r e c – Na ledě třineckých Ocelářů se Bílí Tygři po dvou porážkách vzchopili a perfektním výkonem smetli domácí celek tříbrankovým rozdílem. Nyní se vrací zpět pod Ještěd, kde přivítají Plzeň, která má nyní třízápasovou sérii výher. Podaří se jim ji zastavit a získat další cenné body do tabulky? To se uvidí ve čtvrtek od 18:00.

HC Škoda Plzeň

Krátce po polovině letošního extraligového ročníku mohou být v Plzni spokojení, jejich celek se nachází na třetím místě, a to pouhý bod za hradeckým Mountfieldem. Podílela se na tom i momentální vítězná série, která začala na konci listopadu porážkou Chomutova. Po Pirátech Škodovce podlehli i již zmíněný Hradec Králové a také Vítkovice.

Naposledy se na ledě Tipsport areny radovali Západočeši.

S Bílými Tygry svěřenci kouče Milana Razýma odehráli letos už dvojici utkání, pokaždé se při tom mohli radovat z výhry. Nejprve pod Ještědem porazili domácí tým 3:1, poté na vlastním ledě přehráli Severočechy poměrem 5:2, ačkoli po polovině duelu už vedli o pět branek. Nejproduktivnějším Západočechem proti Liberci je zatím Martin Straka se třemi asistencemi.

Právě Straka už ale není v čele plzeňské produktivity, jak můžeme být zvyklí. Vedení po něm převzal exliberecký Václav Pletka, jenž má stejně bodů, avšak více gólů než další bývalý Bílý Tygr, Radek Duda. V brance pak letos můžeme vídat pro Škodu nová jména, Matěje Machovského a Lukáše Mensatora. Zatímco ten druhý je známý ze svého předchozího působení v Karlových Varech, Matějovský je nováček, jenž jako junior působil v Kanadě. I přesto je jedničkou právě on, a tak se dá čekat, že na rozdíl od dvou předchozích vzájemných střetnutí bude tentokrát strážit svatyni Západočechů.

Základní informace o soupeři

Rok založení: 1929
Klubové barvy: modrá a bílá
Webové stránky: hcskoda.cz
Stadion: ČEZ Aréna (8 236 diváků)

Hlavní trenér: Milan Razým
Asistenti trenéra: Michal Straka a Jaroslav Špaček
Trenér brankářů: Petr Kůs
Vedoucí mužstva: Václav Kalina

Útočníci

Václav Pletka  16 (10+6)
Radek Duda     16  (8+8)
Tomáš Vlasák   13  (4+9)

Obránci

Jiří Hanzlík    8  (1+7)
Vojtěch Mozík   6  (3+3)

Matěj Machovský  (1 089 minut) 1,65 branky na zápas/úspěšnost 93,63 %
Lukáš Mensator     (560 minut) 2,57 branky na zápas/úspěšnost 90,16 %

Posledních pět zápasů

24. kolo: Plzeň – Zlín          3:2
23. kolo: Pardubice – Plzeň     3:1
25. kolo: Chomutov – Plzeň      1:2
26. kolo: Plzeň – Hr. Králové   2:0
27. kolo: Plzeň – Vítkovice     3:2

Hokejisté ze severu Čech na tom zas tak dobře nejsou – v tabulce jsou až na jedenáctém místě. Pokud se ovšem podíváme na bodové odstupy, zjistíme, že není třeba skládat zbraně. Dvojice výher nás může se štěstím vynést na sedmou příčku. Nebude to ale nic lehkého.

Ostrý bek Derner bude chybět dva zápasy.

Hlavním důvodem je také nadcházející dlouhodobá absence dvou klíčových útočníků, zkušeného Petra Vampoly a mladého Tomáš Filippiho. Oba jsou kvůli zranění mimo hru na více než měsíc a týmu budou stoprocentně chybět. Už v Třinci v první lajně zastoupil Vampolu Antonín Dušek. Místo Filippiho nikdo nenastoupil, a tak byla čtvrtá formace pouze dvoučlenná. Navíc i nadále chybí lotyšský buldok Koba Jass a proti Plzni a v následujícím zápase v Litvínově si nezahraje ani Lukáš Derner.

Ten totiž dostal právě dvouzápasový trest od disciplinární komise extraligy ledního hokeje, a to za faul v úvodní třetině duelu s Třincem. Klání nedohrál ani Jan Výtisk, ale jeho žádná suspendace nepotká. I bez dvou důležitých beků Severočeši utkání ovládli a vrátili se domů se třemi body za výhru 4:1. Po dvou kanadských bodech posbírali Výtisk, Petr Nedvěd a Jiří Hunkes, Marek Schwarz při svém návratu předvedl 39 zákroků.

Úvodní buly čtvrtečního duelu bude vhozeno v Tipsport areně v 18:00. Nezapomeňte, že vstup je zdarma, pokud budete oblečeni za čerta, mikuláše nebo anděla.

Útočníci

Petr Nedvěd    24  (9+15)
Martin Bartek  22 (15+7)
Petr Vampola   13  (3+10)