Poslední předvánoční boj čeká Tygry v Brně, nadělí si tři body?

Date of publication Author Martin Zíta

L i b e r e c - Poslední zápas před vánočními svátky čeká na Bílé Tygry na ledě brněnské Komety. Tam budou chtít navázat na povedený výkon, který předvedli doma proti Spartě. Bude se v souboji Liberce a Brna letos poprvé radovat hostující tým? To uvidíme v neděli od 17 hodin.

HC Kometa Brno

Něco málo přes polovinu základní části letošního ročníku Tipsport extraligy za sebou mají hráči brněnské Komety a se svým dosavadním působením mohou být spokojeni. Po třicátém kole se drží na čtvrté pozici se čtyřbodovou ztrátou na třetí Plzeň. Na nejbližšího pronásledovatele – Zlín – si Moravané drží těsný jednobodový náskok.

Kometa se chlubí vynikající defenzivou.

To můžeme bezesporu hodnotit jako úspěšný průběh první části hokejového roku. Kometa se drží v nejvyšších patrech tabulky i přes fakt, že v poslední době se jí nedaří podávat vyrovnané výkony. Posledních pět brněnských zápasů čítá výhru v prodloužení, dvě v základní hrací době a dvě porážky.

Příčinou je zejména slabá produktivita. Kometa zatím zatížila soupeře 71 góly, přičemž z týmů, které by aktuálně postoupili do play-off nebo jeho předkola, je na tom hůře jen desátý Litvínov s pětašedesáti zásahy. Bílí Tygři, nedělní soupeř, mají na svém kontě o sedm branek více než Kometa.

Ovšem na druhé straně kluziště to parta okolo kapitána Čermáka vynahradí. Brněňští gólmani pustili za svá záda pouze 62 kotoučů, přičemž lepší jsou v defenzivní práci lepší už jen Hradec (60) a suverén ligy Sparta Praha (59).

Základní informace o soupeři

Rok založení: 1953
Klubové barvy: modrá a bílá
Webové stránky: hc-kometa.cz
Stadion: Kajot Arena (7 200 diváků)

Hlavní trenér: Vladimír Kýhos
Asistenti trenéra: Martin Pešout a Karel Beran
Trenér brankářů: Jaroslav Odehnal
Vedoucí mužstva: Ota Železný

Útočníci:

Vojtěch Němec   19 (10+9)
Tomáš Svoboda   18 (12+6)
Vilém Burian    12  (6+6)

Obránci:

Tomáš Žížka     13  (4+9)
Petr Kuboš      13  (4+9)

Brankáři:

Marek Čiliak    (1 127 minut) 1,81 branky na zápas/úspěšnost 92,66%
Jiří Trvaj        (687 minut) 2,27 branky na zápas/úspěšnost 90,71%

Posledních pět zápasů

26. kolo: Karlovy Vary – Kometa 2:3pp
27. kolo: Kometa – Pardubice    5:4
28. kolo: Slavia – Kometa       3:0
29. kolo: Kometa – Chomutov     4:2
30. kolo: Kometa – Vítkovice    1:3

Divokost liberecké zase jednou potvrzena. Po velmi špatném výkonu na ledě Litvínova, kdy hráče srazila jejich vlastní nedisciplinovanost, viděla většina hokejové veřejnosti páteční zápas Bílých Tygrů jako ještě jasnější záležitost, než předpovídalo postavení obou celků. Tato domněnka byla rozprášena už po osmi minutách.

Tygři se budou snažit navázat na poslední výkon.

Severočeši vstoupili na led bez zbytečného respektu a první dvě větší šance přetavili v gól. I ve zbytku duelu pokračovali v soustředěném a obětavém výkonu, který jim nakonec přinesl výhru 5:2 a tři body do tabulky. Liberec sice zůstal na jedenácté příčce, avšak udržel se v těsném kontaktu s Litvínovem, který v derby rozprášil Chomutov.

Výraznou postavou libereckého vítězství byl slovenský útočník Martin Bartek. Rodák ze Zvolena se zasadil hned o čtyři z pěti zásahů a po zásluze byl vyhlášen mužem zápasu. Tento na body bohatý večer ho také vystřelil na první místo interní produktivity, kde vystřídal kapitána Petra Nedvěda, jenž kvůli disciplinárnímu trestu nemohl nastoupit.

Na skvělý výkon proti Spartě chtějí svěřenci Pavla Hynka navázat v neděli v Brně. Proti tomu letos nastoupili dvakrát a body si oba soupeři rozdělili rovnoměrně. V první zápase na ledě Komety brali body domácí a domácí tým se radoval i na severu Čech. Prolomí Bílí Tygři tento trend? To uvidíme od 17 hodin.

Útočníci:

Martin Bartek  28 (18+10)
Petr Nedvěd    26  (9+17)
Petr Vampola   13  (3+10)

Obránci:

Jiří Hunkes    13  (2+11)
Martin Čakajík  7  (1+6)

Brankáři:

Marcel Melicherčík (1002 minut) 2,40 branky na zápas/úspěšnost 91,38 %
Marek Schwarz      (814 minut) 3,39 branky na zápas/úspěšnost 90,89 %

Posledních pět zápasů

26. kolo: Liberec – Zlín        0:4