Povinné body nebo ošemetný duel? Bílí Tygři míří na led trápícího se Chomutova

Date of publication Author Martin Zíta

L i b e r e c - Extraliga už znovu jede na plné obrátky a na Bílé Tygry čeká další důležitý zápas. Tentokrát je čeká souboj na ledě Chomutova, kde se utkají s tamními Piráty. Ti jsou v hluboké krizi a prohráli už 21 zápasů v řadě. Mohlo by se zdát, že půjde o jednoduchý lup tří bodů, to ovšem nemusí být vůbec pravda, obdobné zápasy bývají totiž vždy velmi zrádné. Jak Bílí Tygři na potápějící se kocábce Pirátů pořídí, uvidíme v pátek od 17:30.

Piráti Chomutov

Piráti budou chtít na letošní sezonu zajisté co nejdříve zapomenout, otázkou je, zda to vůbec bude možné. Tým ze severozápadu se i po olympijské přestávce krčí na čtrnácté, tedy poslední pozici a jeho trápení pokračuje.

Piráti jsou na dně, o jednoduchý zápas přesto nepůjde.

Ani návrat zpět do extraligového rytmu Pirátům vůbec nevyšel. Osmačtyřicáté kolo absolvovali na ledě Zlína, jehož hráči neměli slitování a během dvaadvaceti minut odskočili na rozhodující rozdíl tří branek. Chomutov nakonec padl poměrem 3:6 a utrpěl již dvacátou první prohru v řadě, poslední výhra severočeského celku se tak datuje k prvnímu prosinci, přičemž ta je jedinou z posledních pětadvaceti zápasů.

Ovšem pozor, jedním z pěti týmů, které Piráti letos přemohli, jsou právě Bílí Tygři. Povedlo se jim to v 23. kole, kdy liberecké šelmy přivítali na vlastním ledě a zvítězili 2:0. Další dva vzájemné zápasy ale Liberečtí bezpečně zvládli (4:2, 6:0).

Chomutov zažívá skutečně velmi nepříjemný ročník a z jeho pohledu bude hlavní získat psychickou pohodu před zápasy, ve kterých se bude rozhodovat o sestupujícím z nejvyšší české soutěže. Že by se této zkoušce ohněm Piráti vyhnuli, je velmi nepravděpodobné.

Základní informace o soupeři

Rok založení: 1945
Klubové barvy: bílá, modrá a červená
Webové stránky: piratichomutov.cz
Stadion: SD Aréna (5 250 diváků)

Hlavní trenér: Jaroslav Beck
Asistent trenéra: Robert Kaše
Trenér brankářů: Josef Dušek

Útočníci:

David Hruška       29 (17+12)
Vojtěch Kubinčák   17  (6+11)
Luboš Bartečko     15  (6+9)

Obránci:

Lukáš Pulpán       12  (2+10)
Jaroslav Mrázek     5  (2+3)

Brankáři:

Martin Růžička  (1 337 minut) 3,46 branky na zápas/úspěšnost 88,84 %
Milan Řehoř       (543 minut) 3,09 branky na zápas/úspěšnost 88,80 %

Posledních pět zápasů

44. kolo: Chomutov – Třinec     3:4
45. kolo: Chomutov – Slavia     3:4
46. kolo: Chomutov – Vítkovice  3:8
47. kolo: Pardubice – Chomutov  4:2
48. kolo: Zlín – Chomutov       6:3

Liberečtí mají na rozdíl od pátečního soupeře stále o co hrát. A to rovnou o možnost dostat se do vyřazovacích bojů. Do extraligy se po dlouhé pauze vrátili pravou nohou, tedy vítězně, a naděje na konečnou příslušnost mezi deseti nejlepšími celky soutěže je vysoká.

Ján Lašák si velmi rychle podmanil liberecké brankoviště.

Bílí Tygři v úterý v rámci 48. kola základní části pod Ještědem přivítali Pardubice, proti kterým se jim z dlouhodobého i krátkodobého hlediska nedaří. V letošním ročníku ze čtyř vzájemných zvítězili jednou – právě v úterý poměrem 4:1. Celkem pak se třemi body odešli ze 48 historických soubojů jen čtrnáctkrát.

Tuto bilanci ale nalomili ve velmi vhodný okamžik a zmiňovaná výhra 4:1 vyšvihla libereckou smečku na desáté místo tabulky. Navíc v situaci, kdy mají všechny týmy odehráno stejně zápasů a tygří umístění tak nepodléhá žádným dalším vlivům.

Za libereckým posunem v tabulce stojí jistě také výkony ještě stále čerstvé posily – slovenského gólmana Jána Lašáka. Ten v tygřím dresu nastoupil do čtyř zápasů a bez bodu odešel ze spoluhráči jen jednou. Navíc hned v prvním zápase, Tygři tak momentálně táhnou sérii tří tříbodových výher v řadě, což v letošní sezoně ještě nezažili.

Posílením v pravý moment by měl být také návrat slovenského kanonýra Martina Barteka, se sedmadvaceti zásahy nejlepšího střelce mužstva. Ten si již odbyl třízápasovou stopku za zákrok na brněnského Jana Hanzlíka a takřka po měsíci bude trenéru Hynkovi k dispozici pro soutěžní duel.

Útočníci:

Petr Nedvěd    46 (18+28)
Martin Bartek  45 (27+18)
Petr Vampola   28 (12+16)

Obránci:

Jiří Hunkes    16  (2+14)
Jan Výtisk     11  (4+7)

Brankáři:

Marcel Melicherčík (1 689 minut) 2,59 branky na zápas/úspěšnost 90,97 %
Ján Lašák            (238 minut) 1,26 branky na zápas/úspěšnost 95,50 %

Posledních pět zápasů

43. kolo: Sparta – Liberec        3:1