Premiérový gól? Velká radost, zářil Říha. Puk mu předal masér Jaroš

Date of publication Author

L i b e r e c – Nikdy nepatřil mezi střelce, přesto ho to čekání svazovalo. Teď už nemusí. Obránce Jiří Říha vstřelil v neděli svoji první extraligovou branku. Tygři i díky jeho zásahu rozstříleli ve 26. kole na domácím ledě Karlovy Vary 7:1 a navýšili svůj náskok v čele tabulky o sedm bodů.

Po zápase k němu do rozburácené kabiny přišel masér Jiří Jaroš a po vzoru NHL předal střelci "šťastný" puk na památku. Říha ho napálil do sítě ve 23. minutě: zužitkoval Bakošovu přihrávku a z vrcholu kruhu trefil parádně. Pak se otočil ke střídačce a ruce vymrštil do vzduchu.

"Premiérový gól? Jo, je to paráda. Mám velkou radost," soukal ze sebe v útrobách Home Credit Areny. "Při zápase jsem nemyslel na to, že by se to mohlo konečně povést. Ale je to super."

Jiří Říha naskočil letos v dresu Bílých Tygrů k šesti zápasům a jednou skóroval.

23letý zadák je libereckým odchovancem. Válel v dorostu, juniorce a v současnosti piluje formu na farmě v Benátkách nad Jizerou. V A-týmu Liberce dosud příliš šancí nedostal – odehrál 29 zápasů, přičemž ten první ještě jako mladíček v sezoně 2010/11.

Trenér Filip Pešán si Říhův přístup chválí. Beka hodně vytěžuje (v neděli odehrál skoro 14 minut) a těší ho i jeho stabilní forma. "Jirka tady odehrává dobré zápasy. Teď to i okořenil gólem, což je pro něj jenom dobře. V Benátkách si drží vysoký standard, proto si vysloužil místo v Liberci."

Říhovy výkony rostou s formou celého týmu. Severočeši vyhráli třetí utkání v řadě a doma navíc nastříleli soupeři podruhé za sebou pět a více gólů. Proti Varům se rozjížděli pomaleji, nakonec však i díky čtyřem využitým přesilovkám (což se týmu povedlo poprvé v sezoně) snadno triumfovali.

"Začali jsme volněji a soupeř se dostal trochu do tlaku, který jsme ustáli. Pak jsme zase přidali my a Vary už to nedokázaly zachytit," hodnotil utkání Říha, jenž si zahrál i na ostře sledovaném MS "20" v roce 2012 v jednom týmu s Hertlem, Jaškinem či brankářem Mrázkem.

V úterní dohrávce na ledě Hradce Králové dovrší modrobílí polovinu základní části. S jistotou ji dokončí na prvním místě s největším počtem výher po šedesáti minutách (15).

Teď jen aby nadílka pokračovala i po Vánocích.