Souboj s gigantem. Bílí Tygři se v Třinci pokusí pokusí o senzanci

Date of publication Author

L i b e r e c – Začíná jít do tuhého. A Bílým Tygrům přiřkl ve 44. kole los nezlomného soka. V neděli se liberecké mužstvo poprvé pod vedením nového trenérského dua představí na hřišti Třince. Úvodní buly padne v 15:00.

HC Oceláři Třinec

Pojďme si shrnout nejdůležitější fakta. Postavení v tabulce: první místo, body: 95, výhry: 32, vstřelené branky: 156, inkasované: 89. Ne, v extralize letos silnější mančaft opravdu nehledejte.

Pravda, Oceláře pohodlný bodový polštář v posledních duelech značně ukolébal: ze čtyř partií vyhráli "jen" dvě. I tak by ale neměl Prezidentský pohár pro vítěze základní části třineckým hokejistům uniknout, vždyť na čele tabulky mají devět kol před koncem jedenáctibodový náskok.

Vládnou extralize. Z posledních čtyř duelů ale Oceláři dvakrát padli.

O přednostech Slezanů se v posledních měsících hodně namluvilo. Svěřenci exlibereckého kouče Jiřího Kalouse si drží konzistentní výkonnost (v sezoně ještě neprohráli více jak dva zápasy v řadě), kádr těží i ze skvělé sehranosti a vynikající obrany – ze všech týmů obdržel jasně nejmenší počet branek.

Co na tom, že útočné hvězdy Jakub Klepiš a Zbyněk Irgl kvůli zranění nehrají. Týmovému bodování vládnou jiní: nezdolný Jiří Polanský či Martin Adamský. Proti Bílým Tygrům už ale mohou červenobílí vyrukovat i se Štefanem Růžičkou, jenž skončil angažmá ve Slovanu Bratislava a Ocelářům se upsal do konce sezony. Mimochodem, zajímavým faktem je, že mužstvo z východního cípu republiky má pouze jediného útočníka v desítce kanadského bodování celé soutěže. Totéž už nelze tvrdit o obráncích, jelikož Vladimír Roth s 31 body celé statistice dokonce vládne.

Liberec čeká ve zbrusu nové Werk aréně nesmírně těžký úkol, ovšem nikoliv neřešitelný. Severočeši už letos dokázali na půdě favorita zvítězit – v listopadu jim vystřelil bonusový bod v nájezdech Martin Bartek. Oba duely pod Ještědem ale patřily soupeři.

Útočníci:

Jiří Polanský   38  (16+22)
Martin Adamský  36  (22+14)
Jakub Orsava    35  (18+17)

Obránci:

Vladimír Roth   31 (8+23)
David Nosek     18 (4+14)

Brankáři:

Šimon Hrubec   (1 834 minut) 1,90 branky na zápas/úspěšnost 92,66 %
Peter Hamerlík   (765 minut) 2,20 branky na zápas/úspěšnost 91,62%

Jako by těch problémů neměl liberecký mančaft až po krk. Pět zápasů bez bodu, mizerná produktivita, špatný pohyb... A do toho se s týmem rozloučil trenér Rostislav Čada, jenž před pátečním soubojem se Zlínem (0:1) požádal ze zdravotních důvodů o uvolnění z funkce.

Vrátí se zpět na vítěznou vlnu?. Úspěch z třineckého ledu by Tygrům přišel vhod.

"Je to velká rána. Stalo se to, co jsme absolutně neočekávali. Sešlo se nám v jednu chvíli strašně moc zásadních problémů. Opravdu nepříjemnost, ale život nám to přinesl, tak se s tím musím poprat," vysvětloval webu iSport.cz generální manažer týmu Ctibor Jech.

V pátek musel klub improvizovat, hráče dočasně koučovalo trenérské duo Milan Černý – Filip Pešán. O den už byl Pešán jmenován do funkce hlavního kouče. Jeho asistentem bude Vladimír Čermák. "V nastalé situaci jsme potřebovali velmi rychlé řešení. Po vyhodnocení všech pro a proti jsme se rozhodli pro trenéry, kteří už u A týmu v minulosti působili a v posledních dvou sezónách úspěšně trénovali naši farmu v Benátkách," vysvětloval prezident klubu Petr Syrovátko.

Liberec postihla nečekaná změna v nejhorší možnou dobu. Mužstvo s ambicemi na play-off se po sérii neúspěchů propadlo na jedenácté místo, tedy první nepostupovou pozici. Na dálku teď bude svádět souboj především s Mladou Boleslaví, která Tygrům vyšší příčku "vyfoukla" a momentálně má před severočeským rivalem tříbodový náskok.

V zatím výtečném světle se však předvádí brankář Vítek Vaněček, který má na svém kontě premiérové dva duely v prvním týmu Bílých Tygrů. A vede si obstojně, v Hradci dostal dvě branky, doma se Zlínem pouze jednu. Škoda, že se jeho týmoví parťáci v útoku příliš nečiní. A to ani v přesilovách, v nichž je Liberec nejhorší v lize.

Útočníci:

Tomáš Filippi   29 (12+17)
Petr Vampola    23 (13+10)
Martin Bartek   22 (11+11)

Obránci:

Radim Šimek     14 (6+8)
Ondřej Vitásek   7 (3+4)

Brankáři:

Ján Lašák     (2 188 minut) 2,30 branky na zápas/úspěšnost 92,51 %
Marek Schwarz   (312 minut) 3,27 branky na zápas/úspěšnost 87,22 %
Vítek Vaněček   (120 minut) 1,50 branky na zápas/úspěšnost 94,34 %

Slavná trojice aneb selská jízda