Splnění snu. Na nominaci jsem myslel každý den, neskrývá radost Koba Jass

Date of publication Author Martin Zíta

L i b e r e c - Jak všichni víme Petr Nedvěd je jedním ze dvou zástupců Bílých Tygrů, který se, pokud nepřijde zranění, představí na olympijských hrách v Soči. Tím druhým je Lotyš Koba Jass, který bude pod pěti kruhy hájit barvy své domoviny a chystá se tak na první olympiádu v kariéře. „Je to sen každého hokejisty,“ neskrýval Jass po nominaci nadšení.

Hokejová veřejnost se nominace lotyšského národního týmu dočkala 7. ledna, den po české nominaci, příznivci Bílých Tygrů jistě sledovali, zda se mezi vyvolenými objeví i jméno teprve třiadvacetiletého útočníka. „Olympiáda pro mě znamená hodně, je to sen každého hokejisty v kterékoli zemi. Děkuji všem, kteří mi pomáhali. Doufám, že vše bude v pořádku a na olympiádu pojedu, zbývá no skoro ještě měsíc,“ komentoval Jass svou nominaci.

Definitivní nominace týmu z pobaltí samozřejmě není tak náročnou hádankou jako u hokejově silnějších zemí a šance tak byla veliká, čehož si byl mladý útočník vědom. „Překvapení to tak úplně nebylo. Překvapený je člověk, který na to nečeká. Já na nominaci myslel každý den, představoval si to, doufal v ní a věřil.“

"Na nominaci jsem myslel každý den."

Poslední týdny ale nebyly pro Jasse v Liberci nejrůžovější, kvůli zranění vynechal podstatnou část dosavadní sezony, což pochopitelně mohlo ohrozit jeho šance na nominaci. „Na začátku sezony jsem si poradil koleno, ale nevypadalo to vážně, tak jsem s tím hrál. Později se ale ukázalo, že mám natažené vazy a řadu zápasů musel vynechat.“

Lotyšská reprezentace dlouhé roky spoléhala téměř výhradně na Dinamo Riga, které působí v KHL a je prakticky jediným lotyšským profesionálním týmem. S příchodem kanadským trenérem Tedem Nolanem, který od letošní sezony zároveň vede Buffalo v NHL, se tento přístup dost změnil. „Má jiný přístup k výběru hráčů. Nebere do čtvrté lajny hráče, který je celý život zvyklý dávat góly. Každý má svou jasnou roli,“ přiblížil pětapadesátiletého kouče. Ten se rozhodl z Dinama do Soči vzít „jen“ osm hráčů, hned pět z nich pak do obrany.

V základní skupině C pak dojde na souboj Lotyšska s Českem, který bude mezi příznivci Severočechů bedlivě sledován. „Oba jedeme reprezentovat svou zemi, že se známe z klubu neznamená, že se k němu budu chovat jinak. Už jsme se potkali na mistrovství světa, tehdy dal Petr vítězný gól, tentokrát mu to ale nedovolím,“ říká k souboji s kapitánem Bílých Tygrů Petrem Nedvědem.

Rodák z Rigy zatím v barvách národního týmu absolvoval dva světové šampionáty, kde dohromady odehrál jedenáct zápasů. Na branku na velké mezinárodní akci však stále čeká, na své konto si připsal pouze jednu asistenci. Kde jinde tuto bilanci zlomit než na největší hokejové události roku 2014? První šanci k tomu dostane 12. února, kdy se Lotyši představí proti Švýcarům.

Tygří juniorka prošla fyzickými testy PČR