Správným směrem se naše cesta sezonou otočila o Vánocích, říká vůdce juniorky Josef Mikyska

Date of publication Author Radoslav Vavřina

L i b e r e c - Liberecká juniorka má za sebou jeden z nejlepších ročníků ve své historii - dostala se do čtvrtfinále a málem dosáhla na bronzové medaile. I se čtvrtým místem však může být spokojená, protože ze začátku sezony se jí vůbec nedařilo. Nejvíce bodů za tento rok posbíral Josef Mikyska, který byl jedním z klíčů k úspěchu mladých Bílých Tygrů.

Nebyl to ani A tým, ani starší dorost, v němž se letos nacházeli hráči z loňského mistrovského mančaftu mladšího dorostu, kdo se postaral pod Ještědem o nejúspěšnější letošní sezonu. Byli to junioři, pouhý rok poté, co se umístili jen pár příček od samého dna NOEN extraligy. Na podzim to ale vypadalo, že míří zase zpět, bojovat o udržení.

"Naše pětky nebyly sehrané a bylo tam hodně zápasů, které jsme prohráli o jednu branku. Člověk si pak moc nevěří a vše mu jde obtížněji," vysvětluje neúspěchy v první polovině ročníku Josef Mikyska, nejproduktivnější hráč libereckého mužstva do dvaceti let, které bylo letos navíc nejmladším ve své soutěži. Osmnáctiletý Mikyska nakonec posbíral 45 kanadských bodů, což mu stačilo na sedmé místo v ligovém bodování.

Výsledkem trápení na počátku sezony bylo pouhých sedm výher z pětadvaceti zápasů, což Tygry samozřejmě zařadilo mezi ta nejhorší mužstva. Vánoce však přinesly více než půlměsíční přestávku, ve které měl tým čas udělat změnu. "O trénincích jsme začali více bruslit. Navíc se nám uzdravil Láďa Bittner a do branky se vrátil Kuba Jelínek, z Benátek nám chodili pomáhat Patrik Maďar s Jardou Vlachem. Začali jsme točit jen tři lajny v útoku. Pak se nám hrálo lépe a sbírali jsme výhry," říká Mikyska, který právě s Bittnerem, jehož předtím vyřadila ze hry operace kolene, vytvořil údernou útočnou dvojici. Nakonec měl Bittner, ve své čtvrté sezoně za juniory, na kontě 29 bodů ve 26 duelech a také si vybojoval na jeden zápas dres Benátek.

"Po Vánocích jsme chtěli hlavně porazit Boleslav a Ústí, týmy z chvostu tabulky. Na to se nám podařilo navázat a nakonec z toho byla dlouhá série výher," komentuje zvrat lídr kanadského bodování liberecké juniorky. Proti oběma týmům se podještědským mladíkům podařilo vstřelit po sedmi brankách, což sebevědomí mužstva očividně nakoplo. Ve zbytku základní části a v nadstavbě vyhráli z 19 utkání šestnáctkrát.

Mikyska byl jedním ze základních stavebních kamenů této šňůry výher a kromě spolupráce s Bittnerem a Vojtěchem Havlasem vytvořil také údernou přesilovkovou dvojici na modré čáře s řízným bekem Jiřím Říhou. Jinak hře Liberce přispíval jako vždy svou technickou hrou a parádní střelou zápěstím. Severočeši se nakonec probojovali až do samotného play-off, kde ve čtvrtfinále narazili na Třinec.

S Oceláři si tým ještě poradil, daleko větší překážkou byly silnější Vítkovice, za které hrálo několik hráčů s extraligovými zkušenostmi nebo z reprezentace do 20 let. S nimi se Bílým Tygrům v semifinálové sérii nepodařilo vyhrát jediný zápas, právě Ostravané se nakonec stali samotnými mistry ČR ve své kategorii. "V prvním klání nás zaskočili a o dost přehráli. Utekli nám tam v přesilovce, stejně jako ve druhém utkání. V tom jsme ale aspoň dokázali soupeře potrápit."

I tak se ovšem jedná o úspěch, na rozdíl od minulé sezony, kdy sám Mikyska odehrál pod Ještědem za dvacítky jen patnáct zápasů. Pak totiž uprostřed sezony odešel na Slovensko, do juniorského týmu Tatranskí Vlci, jenž hrál ruskou MHL a spadal pod Lev Poprad. Místo hokejového ráje však na libereckého odchovance nečekalo nic extra příjemného. "Vůbec jsem nevěděl, do čeho jdu. Nejprve mi bylo řečeno, že mě čeká dobré zázemí. Časem se ukázalo, že tým neměl peníze, což se projevilo na cestování nebo na stravě."

"Na druhou stranu jsme tam byli jako rodina. Po dobu čtyř měsíců jsme se vídávali každý den a naši trenéři se hodně snažili nám to zpříjemnit," dodává technický forvard, jenž slovenský celek na sebe upozornil skvělou sezonou 2010/11, kdy v dresu staršího dorostu Tygrů nasbíral 62 bodů.

Na to, že byl ve Spišské Nové Vsi, kde tým sídlil, nejmladším hráčem mužstva, se mu nevedlo vůbec špatně. Mezi střelce se ve třiadvaceti zápasech zapsal šestkrát a k tomu přidal dvě asistence. "Hokejově mi to pomohlo, získal jsem tam spoustu zkušeností. Hraje se tam techničtěji a rychleji. Také se mi líbilo, že v Rusku chodí na juniorku v průměru zhruba tisíc lidí."

Jenže se zánikem popradského Lva svou existenci ukončili i Vlci, s nimiž město opustili i jejich hráči. Mikyska se vrátil domů a také do české reprezentace. V té byl už dříve, ve výběrech do 16 a 17 let, osmnáctku ovšem přeskočil a letos se vrhl rovnou mezi devatenáctileté. "Snažil jsem se dostat zpátky do nároďáku, což se mi povedlo hned v létě. Hráli jsme v jedné lajně s Adamem Dlouhým a Matějem Psotou a dařilo se nám. Doufám, že dostanu příští rok šanci v reprezentaci do 20 let," říká Mikyska. Dlouhý, kapitán liberecké juniorky, a Psota, další odchovanec severočeské metropole, byli letos neméně důležitými hráči pro úspěch juniorky Tygrů. A tak mají také stejně velkou šanci objevit se příští rok v dresu prvního mužstva v Tipsport aréně.

Díky novému pravidlu, kdy bude muset každý extraligový tým v následujícím ročníku obléknout minimálně tři hráče ročníku 1994 a mladší, je tak velice pravděpodobné, že se všichni klíčoví hráči z úspěšné dvacítky alespoň jednou v sezoně 2013/14 do nejvyšší české soutěže podívají. "Uvidíme, konkurence je velká. Tady v týmu nás je šest, kdo by mohli v extralize příští rok hrát. Bude to také o tom, kdo bude prospěšnější a jak si kdo bude věřit," zakončuje skromně Mikyska, jehož jméno v souvislosti s ELH ještě uslyšíte, ať už dříve nebo později.

Foto: Petr Salát.

TOP 5 | BŘEZEN | Rychlík v laufu