Sváteční porce hokeje, Bílé Tygry čeká zápolení s Rytíři

Date of publication Author Martin Zíta

L i b e r e c - Štědrý den už je za námi a pod Ještěd se tak vrací hokejová Tipsport extraliga. Ve čtvrtek 26. prosince přivítají Bílí Tygři kladenské Rytíře, které poprvé povede Jiří Čelanský. Předvedou Liberečtí na domácím další tříbodový výkon a budou výjimkou potvrzující pravidlo, že nové koště dobře mete? To uvidíme od 18 hodin.

Rytíři Kladno

Před reprezentační pauzou, kterou natáhly i vánoční svátky, patřila Kladnu velmi nelichotivá předposlední pozice. A jelikož výsledková mizérie trvala už v tu chvíli poměrně dlouho, rozhodlo se vedení Rytířů jednat. Byl oznámen konec trenéra Zdeňka Vojty a jeho asistentů a mužstvo 19. prosince přebral jako hlavní kouč Jiří Čelanský, jemuž na lavičce pomohou Josef Zajíc a Jan Neliba, kteří jsou s kladenským hokejem spojeni velmi výrazně.

Kladenští se poprvé předvedou pod taktovkou Jiřího Čelanského.

Pod vedením nové trojice čeká na Rytíře první duel právě ve čtvrtek pod Ještědem. Ještě před výměnou trenérů Kladno, jak už bylo zmíněno, třelo bídu s nouzí. Z šesti prosincových zápasů vydolovali Středočeši pouhé jedno vítězství a padli i v souboji s beznadějně posledním Chomutovem. Před začátkem kalendářně druhé části sezony mají k nápravě vzniklé škody tři pokusy.

Velkým problémem kladenských hokejistů je útočná fáze, s 65 vstřelenými góly jsou druhým nejméně produktivním týmem v lize. Ani ve vlastní třetině Rytíři nijak nezáří, ovšem v kontextu celé ligy to vypadá lépe – Chomutov, Liberec, Karlovy Vary a Vítkovice mají horší obrany.

Základní informace o soupeři

Rok založení: 1924
Klubové barvy: modrá a bílá
Webové stránky: hc-kladno.cz
Stadion: ČET Stadion (8 000 diváků)

Hlavní trenér: Jiří Čelanský
Asistenti trenéra: Josef Zajíc a Jan Neliba
Trenér brankářů: Marcel Kučera
Vedoucí mužstva: Václav Blažek

Útočníci:

Pavel Patera   22 (5+17)
Sacha Treille  14 (11+3)
Petr Tenkrát   14 (10+4)

Obránci:

Tomáš Kaberle    14  (2+12)
David Růžička     8  (3+5)

Brankáři:

Jan Chábera      (1 360 minut) 2,47 branky na zápas/úspěšnost 91,19%
Lukáš Cikánek       (94 minut) 4,47 branky na zápas/úspěšnost 85,11%

Posledních pět zápasů

27. kolo: Kladno – Slavia         3:1
28. kolo: Zlín – Kladno           3:2
29. kolo: Kladno – Vítkovice      1:2
30. kolo: Pardubice – Kladno      5:1
31. kolo: Kladno – Hradec Králové 1:3

Bílí Tygři na tom opticky nejsou v tabulce o mnoho lépe. Při bližším pohledu je ale rozdíl patrný. Severočeši jsou sice jen o dvě příčky výš než jejich čtvrteční soupeř, avšak bodový rozdíl je poměrně vysoký. Pro Liberecké je životně důležité začít pravidelně vyhrávat a tím pádem poskočit ještě o pár pater v tabulce, čímž by si zajistili svou místenku do bojů vyřazovací části.

Převede Petr Nedvěd vítěznou mentalitu z repre i k Tygrům?

Posledním zápasem Severočechů před Vánocemi byl duel na ledě brněnské Komety. Ten jim bohužel nevyšel dle představ. V utkání sice šli do vedení, avšak Jihomoravané dokázali skóre otočit a dvougólový náskok, který si vypracovali do poloviny třetí periody se ukázal jako rozhodující.

Ještě před duelem s Brnem hráli Tygři na domácím ledě se Spartou, ve kterém podali jeden z nejlepších výkonů v sezoně a zajisté by na to rádi navázali i tentokrát. Severočechům vůbec celkově vyhovuje více domácí prostředí, ve kterém získali osmadvacet z jednačtyřiceti bodů, když brali více bodů než soupeř v deseti z patnácti zápasů.

Nezbývá tedy než věřit, že liberečtí hokejisté najedou na domácí vítězné koleje a to i za pomoci kapitána Petra Nedvěda, jenž s kapitánským céčkem dovedl před Vánoci národní tým k vítězství v ruském Soči na turnaji Channel One Cup, který čeští reprezentanti ovládli po jedenácti letech.

Útočníci:

Martin Bartek  28 (18+10)
Petr Nedvěd    28 (11+17)
Petr Vampola   15  (4+11)

Obránci:

Jiří Hunkes    13 (2+11)
Martin Čakajík  7 (1+6)

Brankáři:

Marcel Melicherčík (1060 minut) 2,49 branky na zápas/úspěšnost 91,11 %
Marek Schwarz       (814 minut) 3,39 branky na zápas/úspěšnost 90,89 %

Posledních pět zápasů

27. kolo: Třinec – Liberec      1:4