Tero Leinonen je v Česku spokojen a své první play-off si užil

Date of publication Author Petr Schultz

L i b e r e c – Trenér Kalous nasadil do čtvrtého semifinále proti Pardubicím místo Pince do branky Leinonena a tenhle tah se mu určitě vyplatil. Sympatický Fin nevychytal potřebnou výhru svému týmu, přesto byl v zápase hodně vidět a dokonce se pustil i do malé šarvátky. „Chtěl jsem hlavně pomoci klukům, aby to nebyla přesila. Takže to mohlo vypadat trochu jako wrestling,“ okomentoval zkušený brankář situaci z první třetiny, kdy se u jeho branky strhla malá mela.

Finský brankář Leinonen v bojové akci

Kdy ses dozvěděl, že budeš dnes chytat od začátku zápasu?
Dnes ráno před tréninkem.

V první třetině tam byla taková menší šarvátka. Co se tam přesně stalo? (pozn. redakce: "Výměnu názorů" si můžete prohlédnout zde.)
Pardubický hráč tam do mě vrazil, tak jsem jednoduše zvedl ruku a vrátil mu to. Když jsem viděl toho druhého hráče, jak se na mě řítí od modré, tak jsem ho chtěl prostě jen zastavit. Chtěl jsem hlavně pomoci klukům, aby to nebyla přesila. Takže to mohlo vypadat trochu jako wrestling. Chtěl jsem zápas taky trochu víc vyhecovat, abychom se dostali lépe do hry. Bylo dobře, že jsem to udělal a srazil ho.

Při druhé brance Pardubic ses trochu rozčiloval. K čemu tam přesně došlo?
Byla to podobná situace jako v první třetině, kdy mi protihráč stál v brankovišti. Říkal jsem rozhodčímu, že mi stál v brankovišti a já se nemohl zvednout. On mi ale řekl, že tam byl i náš hráč.

Sezóna nebyla úplně vydařená. Doufali jste, že se dostanete až do semifinále?
Máte pravdu. V sezóně jsme měli hodně špatné momenty a začali jsme hrát pořádně až v play-off. Po prvním kole jsem věřil, že můžeme přejít přes Plzeň, i když jsme s ní prohrávali 2:0 na zápasy. Tým měl hodně velikou vnitřní sílu a postupně se zvedal. Vyhráli jsme čtyřikrát v řadě a najednou jsme byli v semifinále. I před touto sérií jsme měli dobrý pocit, bohužel jsme prohráli první dva zápasy. Možná se na nás už projevila trochu únava. Z výsledku mám přesto dobrý pocit, i když jsme chtěli jít dál. Pardubice byly ale lepší než my a zaslouženě jdou dál.

Uvidíme Leinonena v dresu Bílých Tygrů i příští sezónu?
Kde se lámala série s Pardubicemi?
Bylo to asi ve včerejším zápase, kde jsme skvěle bojovali a nakonec bohužel prohráli v prodloužení. Bylo to už 3:0 a čekal nás nesmírně těžký úkol. Dnešní zápas jsme ale odehráli také dobře a chtěli jsme se do Pardubic ještě vrátit, jenže nám to nevyšlo.

Myslíš, že stav 4:0 ukazuje, že série byla jednoznačná?
Myslím, že ne. První zápas se nám povedl, druhý až tolik ne. Měli jsme tam spoustu nepovedených přesilových her a nešlo nám vstřelit branku. Měli výborné přesilové hry a hlavně Sýkoru. Play-off jsme si ale všichni užili a z našeho týmu mám opravdu radost. Dnes jsem byl rád, že jsem si mohl zachytat. Po Plzni jsem měl špatný pocit, ale dnes jsem se cítil dobře a odchytal jsem myslím slušný zápas.

Jsi v extralize skoro dva roky. Jaké máš pocity ze zdejší soutěže?
Loni jsem tu byl jen dva měsíce a líbilo se mi tu, takže to byl důvod, proč jsem se rozhodl zde pokračovat. Česká extraliga má spoustu dobrých týmů, které mají zase hodně starých hráčů z NHL. Někteří z nich hrají opravdu fantasticky a někdy je neuvěřitelné, co předvádějí na ledě. Liga je opravdu dobrá a lidi ve Finsku toho o české lize moc nevědí, maximálně to, co je na internetu. Říkal jsem ale přátelům ve Finsku, že se zde hrají opravdu dobré zápasy a jsou tu dobří hráči. Play-off je ale stejné jako u nás. Je tam také spousta emocí a výborný hokej. Hrál jsem i ve švédské Eliteserie a musím říci, že česká liga je na opravdu dobré úrovni.

Jak to vypadá s tebou pro příští sezónu? Budeš pokračovat v Liberci?
Ještě nevím. Nějaké rozhovory mezi mnou a Libercem už proběhly, ale nevím přesně, co bude. Uvidíme v příštích týdnech, co se bude dít.

Zažíváš atmosféru play-off v Liberci vůbec poprvé. Co si o ní myslíš?
Neuvěřitelné! Všichni jsme si to moc užívali a ta bílá atmosféra byla opravdu skvělá. Bylo moc pěkné hrát před takovou diváckou kulisou. Chtěl bych moc poděkovat všem, co navštívili naše zápasy a koupili si lístek na play-off. Bylo to opravdu pěkné.

Tero, děkuji za rozhovor a za parádní hokejovou sezónu.