Těžká mise pro Bílé Tygry! Šelmám stojí v cestě vedoucí Sparta

Date of publication Author Lukáš Šonský

L i b e r e c – Bílé Tygry čeká obtížný úkol. V rámci sedmnáctého kola se představí na ledě vedoucí Sparty, kde budou bojovat o další důležité body. Pražané si zatím počínají suverénně, ale Liberec je už v letošní sezoně dokázal porazit. Jak si modrobílí povedou tentokrát? Duel startuje v pátečních 18:30.

HC Sparta Praha

První místo, nejproduktivnější útok, nepropustná obrana. Extraliga už ze své sezony odkrojila více než čtvrtinu, ale sparťanský stroj stále kosí jednoho soupeře za druhým a vévodí takřka všem dostupným statistikám.

Obrana je základ. Sparta nedostala na domácím ledě už 120 minut gól.

Loni neprošel celek vedený Josefem Jandačem přes čtvrtfinále, letos však plní roli jednoho z favoritů na titul dokonale. Tedy alespoň zatím. Dobře složený tým šlape na jedničku, do herní koncepce skvěle zapadlo exkarlovarské duo Petr Kumstát – Lukáš Pech, v roli kapitána nestrádá ani mistr světa z roku 2010 Tomáš Rolinek a vše doplňuje obávaný kanonýr Petr Ton, který se s jedenácti zásahy řadí na pozici nejlepšího střelce ligy.

V zadních řadách zase exceluje vytěžovaný bek Jan Piskáček, jenž vládne hodnocení +/- a na své konto přidal i deset gólových přihrávek. Menší trable měli Pražané pouze na brankářském postu, Tomáš Pöpperle sice zastává roli týmové opory bezchybně, ale jeho dva náhradníky trápily zdravotní problémy. Klub proto získal na dvouměsíční hostování Tomáše Krále, mladý brankář se do své rodné vlasti vrátil po několika sezonách na severu Evropy.

Sparta má na čele tabulky dvoubodový náskok před svým pražským rivalem, dosud si však neprošla žádnou z výsledkových krizí. Mužstvo z Holešovic prohrálo v průběhu sezony pouze čtyřikrát, jinak je ale pro soupeře obávanou hrozbou. Momentálně mají hráči z hlavního města na svém kontě šest výher v řadě, ve dvou posledních zápasech na domácí půdě navíc nedostali ani jeden gól.

Základní informace o soupeři

Rok založení: 1903
Klubové barvy: modrá, žlutá a červená
Webové stránky: hc-sparta.cz
Stadion: Tipsport arena (13 150 diváků)

Hlavní trenér: Josef Jandač
Asistent trenéra: Zdeněk Moták
Vedoucí mužstva: Pavel Šrek

Útočníci:

Petr Ton            20 (11+9)
Jaroslav Hlinka     17 (8+9)
Petr Kumstát        14 (8+6)

Obránci:

Jan Piskáček        10 (0+10)
Karel Pilař          7 (1+6)

Brankáři:

Tomáš Pöpperle    (900 minut) 1,87 branky na zápas/úspěšnost 92,91%
Filip Novotný      (60 minut) 1,0 branky na zápas/úspěšnost 96,15%

Posledních pět zápasů

12. kolo Sparta – Zlín            4:2
13. kolo Sparta – Pardubice       3:0
14. kolo Mountfield HK – Sparta   1:5
15. kolo Sparta – Chomutov        3:0
16. kolo Plzeň – Sparta           1:2sn

Severočeši klesli tabulkou na dvanáctou příčku, nýbrž Karlovy Vary získaly v předehrávce kola proti pražské Slavii bod. Liberec se ale může na postupové pozice opět rychle vrátit, týmy na rozhraní desátého místa mají minimální odstup. Případná porážka v pátečním klání by Bílé Tygry horší umístění nestála, před Chomutovem a Litvínovem mají totiž prozatím dostačující náskok.

Bitvu s Litvínovem rozhodl Tomáš Filippi, zapíše se do střelecké listiny i proti Spartě?

Svěřenci trenéra Pavla Hynka vydřeli v minulém utkání dvoubodové vítězství, když si na svém hřišti poradili právě s litvínovskou Vervou. Modrobílí ztratili hubený náskok čtyři minuty před koncem základní hrací doby, ovšem po parádním sólu Tomáše Filippiho nakonec slavili výhru 2:1 po prodloužení. "Hraje se nám velmi těžko, vůbec nám tam nepadají góly. Potřebovali bychom nějakou šňůru vítězství za sebou," pravil střelec rozhodující branky.

Liberec ještě letos nevyhrál dvě utkání za sebou, mužstvo navíc tlačí pata při venkovních zápasech. Na ledě soupeře uspěly šelmy pouze jednou. A to hned v prvním kole, kdy přivezly všechny body z Třince. Jinak se však na cizích hřištích trápí, posledně padly v Plzni 2:5.

Zlé statistice ale může být konec! Severočechům se proti silnějším protivníkům daří, na Spartu už navíc v této sezoně vyzráli. Ve čtvrtém extraligovém kole si s pražským sokem poradili na domácí půdě po divoké přestřelce 6:5, radost Tygrů tehdy v závěru trefil Tomáš Pospíšil.

Útočníci:

Petr Nedvěd       15 (2+13)
Martin Bartek     12 (10+2)
Petr Vampola      10 (3+7)

Obránci:

Martin Čakajík     5 (0+5)
Jiří Hunkes        5 (0+5)

Brankáři:

Marek Schwarz      (689 minut) 3,57 branky na zápas/úspěšnost 90,42%