Tomáš Vošvrda jde do nové sezóny se zbrusu novou maskou

Date of publication Author Petr Schultz

Pro dobrý výkon každého brankáře je důležité, aby mu výstroj přesně padla, cítil se v ní dobře a neposlední řadě také, aby vypadala k světu. Přesně na toto netradiční hokejové téma jsme si povídali s gólmanem Liberce Tomášem Vošvrdou, který si na letošní sezónu nechal udělat zbrusu novou masku v motivech klubu.

Tomáši, čeká Tě třetí sezóna u Bílých Tygrů a jdeš do ní s novou výbavou. Co to konkrétně je?
Nová výstroj mi ještě úplně celá nepřišla. Musí přijít z Kanady, a tak s Markem Pincem ještě čekáme. Zatím máme k dispozici kalhoty, novou vestu a já novou masku.

My jí tu spolu vidíme před sebou. Co je na ní jiného než na těch dvou předchozích?
Je to má třetí maska u Bílých Tygrů. Vepředu zůstalo číslo 33 a vzadu stejná přezdívka. Jinak jsem letos vycházel z tmavší barvy, protože i má výstroj bude tmavší. Masku jsem nechal čistě na motivech klubu a města Liberec.

Kam se poděl Mike Tyson a Ježíš?
Tysona jsem měl asi čtyři sezóny v kuse, takže jsem si říkal, že by to chtělo změnu, aby to nebylo tak ohrané. Na každou sezónu vymýšlím něco jiného. Sednu si k tomu vždycky v klidu a popřemýšlím co by tam mělo být a pomalu to dávám dokupy.

Je tedy brankářská maska pro brankáře největší image?
Je to tak. Každý brankář to má ale jiné a dává tam něco jiného.

Jaké se Tobě líbí masky?
Taková věc je hodně na vkusu. Gólman to musí asi vždy cítit, co by se mu tam hodilo nebo co by se mu muselo líbit. Někdo také chce, aby to vypadalo dobře i s výstrojí.

Určitě jsi měl dříve nějaké brankářské idoly. Pojďme se ale podívat na to, která maska se Ti jako začínajícímu gólmanovi líbila nejvíce?
První věc, co mi rodiče nechali stříkat v Ostravě, tak byla helma, kterou měl John Vanbiesbrouck. On tenkrát chytal na Floridě s vyobrazenou panteří hlavou.

Nepřemýšlel jsi, že bys něco podobného mohl udělat i s tygrem?
Ne, už to tu měl Milan Hnilička. Nechtěl jsem mít to samé.

Jak je to s ostatním vybavením? Mám tím namysli betony, vyrážečku, hokejku.
Je to opět různé. Design si tam dáte jaký chcete. Důležité pro brankáře je, aby mu výstroj seděla. Pokud se v ní necítíte dobře, tak vám to začne odvádět pozornost. Je důležité se soustředit na to, abyste si nahlásili přesně to, co potřebujete.

V souvislostí s objednanou výstrojí z Kanady mě napadá otázka: Jak si to chceš vyzkoušet a jak se uplatňují případné reklamace?
Určitě nelítáme na zkoušku do Kanady. Jsou na to speciální protokoly a tam se všechny údaje vyplní. Za tu dobu, co chytám, už vím, co mi sedí a co naopak ne. Ohledně reklamací je důležité, aby byla správná výška, protože ostatní věci se dají vždy nějakým způsobem předělat.

Co gólman kromě zmiňovaných věcí ještě po sezóně vymění?
Mění se úplně všechno. Po sezóně je všechno tak vybouchané. Ať to je vesta, kalhoty nebo brusle. Ty já mám například dvoje na sezónu. Je to ale hodně individuální. Někteří brankáři si například nechávají vestu i z loňska.

Když se nyní podívám na Tvou helmu, tak na ní vidím už malý škrábanec. Jak moc bolí brankáře, když si vymyslí design na masce a pomalu na ní začnou přibývat šrámy?
Pokud to není gól, tak je Ti to jedno. (Smích). Ta maska je od toho, aby právě chytala rány. Bohužel hráči střílí i na hlavu, někdy jim to skočí nebo sjede a pak to jde přímo do masky. Škrábance na helmě ale nemusí být jen od puku, ale může to být od brusle, hokejky nebo něčeho jiného. Se škrábanci jsme jako brankáři už smíření.

Někteří hráči se dokážou do puku pořádně opřít. Co cítíš, když dostaneš pořádnou bombu do helmy?
Hodně záleží na tom, kam Tě trefí a jak Tě trefí. Někdy cítíš spálenou gumu a jindy máš zase před očima hvězdičky. Kdo to nezažil, tak se to dá jen těžko popsat.

Když koukám dál na Tvou masku, tak si musím všimnout dvojité mřížky uprostřed. Jak se vybírá tato část masky?
Tyto mřížky, které máme všichni gólmani v extralize, jsou standardní. Je přesto výborný výhled, není v očích a je bezpečná. Kdyby se tam dostala čepel hole, tak by to nadělalo hodně problémů.

Maska má i nějaké vycpávky. Měníte je v průběhu sezóny?
Ne, ty se nemění. Já jsem měl dvě sezóny po sobě stejnou helmu, jen jsem si ji nechal přestříkat.

Co se děláš se starými maskami?
Nějakou helmu z Kanady a z Vítkovic mám doma. Je to spíš na památku. Můj taťka si je schovává, takže kdo přijde k nám domů, tak tam jsou všude nějaké plakáty, fotky a helmy.

Tomáši, děkuji za rozhovor a přeji málo škrábanců na masce.

Jak se vyrábí brankářská maska:

Tygří juniorka prošla fyzickými testy PČR