Tvrdý bek Štich: Musíme do toho dávat maximum

Date of publication Author Radoslav Vavřina

L i b e r e c - Po úterním utkání s pražskou Slavií, ve kterém Bílí Tygři neuspěli, ačkoli ve druhé polovině zápasu s velkým srdcem stahovali náskok hostů, jsme vyzpovídali ostrého obránce Davida Šticha, který nesbírá tolik trestných minut jako loni, přesto je stále platnou částí výběru trenéra Jelínka.

Pravdou je, že poslední střetnutí libereckého týmu vypadají všechna podobně, jen výsledek je vždy jiný. Všiml si toho právě i zadák David Štich. "Jako všechny poslední zápasy to byla dnes divočina, my neproměňujeme naše šance, ale necháváme soupeře přejet do brejku nebo přečíslení, z čehož pak inkasujeme," řekl Štich. "Teď jsme dvakrát za sebou dali čtyři góly, ale je z toho jen jeden bod do tabulky. Z takovýchto utkání se ale musí získat všechny tři body."

Problémem Severočechů tedy nejspíš nebude ofenziva, ale děravá obrana. Ta je statisticky nejhorší v lize, přestože jsou jejími částmi i zkušení defenzivní beci jako Ladislav Šmíd nebo Jan Výtisk. "Bohužel si neplníme své role na ledě, takže naše hra dozadu je rozházená. Pak se nemůžeme divit, že náš brankář nemá šanci zasáhnout proti gólové střele," pokračuje Štich.

Tygrům nenahrává ani fakt, že následující čtyři utkání odehrají mimo Liberec, tedy na hřištích soupeřů. Možná, že to ale není taková katastrofa. Vždyť čtyři ze sedmi bodů získali modrobílí právě venku. "Sice nám bude chybět podpora od diváků, ale mělo by nás to spíše přinutit k větší snaze, abychom dále skórovali, ale už tolikrát neinkasovali," tvrdí třiadvacetiletý bek.

S defenzivními nesnázemi souvisí také liberecká krize, co se postavení v extraligové tabulce týče. Na jejím dně se však nachází tři týmy, které loni okupovali první tři pozice tabulky, kromě Bílých Tygrů tedy také Sparta a Pardubice. I z takových hlubin se ale dá vyškrábat. "Nikdo z nás to takhle nechtěl a nikomu se to nelíbí. Teď je to o tom, že si musíme všichni sáhnout na svědomí a začít pracovat na více než 100 procent. Musíme pro ty výhry dělat maximum," ví dřívější kapitán reprezentačního výběru do 20 let.

Jméno Davida Šticha bylo ale v posledních letech spíše než s reprezentačními povinnostmi spjato s bitkami, díky kterým se loni stal druhým nejtrestanějším hráčem ligy. Letos to ale vypadá, že obrovitý zadák vychladl, přestože bitkařská konkurence v extralize roste. Už už to vypadalo, že by dnes mohlo dojít na souboj se slávistou Jelínkem, liberecký obránce má na záležitost jiný pohled. "Mezi námi nic osobního nebylo, jen jsem dohrál zákrok a on na to nic neřekl, takže jsem to dál neřešil." Otázkou ale je, zda-li ho nechá klidným i pohled na Američana Ryana Hollwega, jehož 91 trestných minut je opravdovou výzvou.

Slavná trojice aneb selská jízda