Tygři se pokusí ukončit výsledkovou i střeleckou mizérii, v cestě stojí Zlín

Date of publication Author Martin Zíta

L i b e r e c – V pátek večer zavítá pod Ještěd 43. extraligové kolo. V něm domácí Bílí Tygři přivítají ve formě hrající Zlín. Podaří se Liberci ukončit sérii nepovedených výsledků a zahájí útok na návrat mezi elitní desítku? Ševce letos ze tří příležitostí dvakrát porazili a z tohoto pohledu mohou být považováni za favority. Jak to bude vypadat ve skutečnosti, uvidíme v pátek od 18 hodin.

PSG Zlín

Obhájce titulu ze Zlína do letošní sezony nevstoupil vůbec dobře a dlouho se mu nedařilo setřást stín ztracených zápasů. S příchodem nového roku se ale na jihu Moravy začíná situace otáčet.

Roman Vlach si vyzkoušel i liberecký dres. Nyní je zpět "doma" a vládne střelcům.

V lednu zatím Zlínští nastoupili do devíti utkání a jen třikrát odešli z ledu bez bodu, ve zbylých zápasech nastřádali celkem šestnáct bodů. I díky tomuto rapidnímu zlepšení se Ševci momentálně drží na deváté příčce extraligové tabulky a dělají si zálusk na ještě vyšší pozice.

S poskočením do dalšího patra tabulky to ale nebudou mít zlínští hokejisté vůbec snadné. Na šesté místo, zaručující přímý postup do čtvrtfinále, jim schází celých deset bodů. Stáhnout takovou porci nebude v závěrečné čtvrtině extraligy vůbec jednoduché.

Vzhledem ke krizi, již si tým v začátku ročníku prošel, nikoho nepřekvapí, že výrazně nezáří ani žádná z individualit. Nejlepším střelcem je s deseti góly navrátilec Roman Vlach, zatímco celkové bodování ovládá veterán Petr Čajánek (9+21)

Útočníci:

Petr Čajánek   30  (9+21)
Petr Leška     24  (5+19)
Roman Vlach    23 (10+13)

Obránci:

Jiří Marušák    20 (8+12)
Tomáš Žižka     18 (4+14)

Brankáři:

Libor Kašík   (1 376 minut) 3,18 branky na zápas/úspěšnost 89,37 %
Tomáš Štůrala   (654 minut) 2,57 branky na zápas/úspěšnost 91,33 %
Petr Hromada    (462 minut) 2,34 branky na zápas/úspěšnost 91,30 %
Luboš Hořčička   (60 minut) 3,00 branky na zápas/úspěšnost 88,46 %

Bílí Tygři se momentálně nacházejí v opačné situaci než Zlín a nutně potřebují podobný herní měsíc, jako se v lednu podařil pátečnímu soupeři. Liberec prohrál poslední čtyři utkání a ani v jednom nevstřelil víc než jednu branku, jednou dokonce vyšli hráči zcela naprázdno.

Proti Hradci Vítek Vaněček obstál na jedničku.

Právě produktivita je tak vcelku jasně hlavním problémem současného Liberce. Severočechům se ovšem v útočné fázi nedaří celou sezonu, zatím mají na svém kontě 97 vstřelených branek – pouze předposlední Karlovy Vary a poslední Slavia mají horší útok.

Liberecké šance na úspěšně absolvovaný zápas tak pravidelně zajišťuje defenziva, v této činnosti jsou Tygři na zcela opačném konci extraligového přehledu. Pouze hráči vedoucího Třince, druhého Litvínova a sedmé Plzně lovili kotouč ze své sítě méněkrát.

Liberečtí potřebují současnou krizi co nejdříve zažehnat. Extraliga má před sebou posledních deset zápasů základní části a nůžky dělící skupinu o udržení od předkola play-off se začínají rozevírat. Momentálně Severočeši ztrácí tři body, což není nijak nezvratitelná ztráta.

Útočníci:

Tomáš Filippi   29 (12+17)
Petr Vampola    23 (13+10)
Martin Bartek   22 (11+11)

Obránci:

Radim Šimek     14 (6+8)