Tygři si brousí drápy na třinecké Oceláře. Podaří se naplno bodovat potřetí v řadě?

Date of publication Author Martin Zíta

L i b e r e c - Extraligový ročník 2014/15 dospěl do pátého kola, ve kterém Bílí Tygři přivítají na svém ledě Třinec. Podaří se Liberci zahájit vzájemnou konfrontaci jako v minulé sezoně, kdy v první kole porazil Oceláře 4:1 a nakonec ovládl tři ze čtyř vzájemných klání? To uvidíme v neděli od 17 hodin.

HC Oceláři Třinec

Přes letní měsíce se v Třinci událo poměrně mnoho změn a jednotlivá místa v kabině obsadili noví muži. Oceláři se na konci sezony 2012/13 rozloučili s velkými osobnostmi Radkem Bonkem a Janem Peterkem, definitivně brusle na hřebík pověsil také tvrďák Václav Varaďa, jenž zakotvil na lavičce. Pověstná ofenzivní síla klubu ze severovýchodu ale neutrpěla, přestože ji opustil i fantom posledních let Martin Růžička.

Spolupráce Radka Bonka a Martina Růžičky je již minulostí.

Do červenobílého dresu se totiž oblékly jiné zvučné postavy. Tou nejobletovanější je bezpochyby reprezentant Zbyněk Irgl, jenž se do extraligy vrátil po letech strávených v ruské KHL. Ofenzivu draků vyztužili také Kamil Kreps, naposledy působil ve Finsku, Lukáš Žejdl ze Slavie a také Tomáš Plíhal, odchovanec Bílých Tygrů.

Jednatřicetiletý útočník svou dosavadní profesionální kariéru dělil mezi zámořské soutěže a finskou SM-liigu a v české nejvyšší soutěži nastoupil na začátku září vůbec poprvé. A uvedl se velmi slušně, ve čtyřech zápasech si již stihl připsat hattrick a celkem vstřelit čtyři branky.

Zahanbit se nenechávají ani další zmiňovaní. Irgl zatím zaznamenal tři branky a čtyři přihrávky, Kreps ke třem finálním pasům přidal jednu přesnou trefu. I díky nim tak Třinec hned v začátku soutěže potvrzuje svou pověst – jen tři týmy vstřelily více branek než Oceláři. Velkou posilu přivítal trenér Kalous také v obraně. Ke strážcům modré čáry se v létě připojil Rostislav Klesla, hráč ošlehán více než 600 zápasy v NHL, který rovnou dostal na dres kapitánské „C“.

Třinečtí si ve čtyřech zářijových kolech připsali do tabulky sedm bodů za dvě tříbodové výhry a jednu v nastavení. Momentálně jim tak patří pátá příčka, vzhledem k fázi soutěže však nemá postavení v tabulce nijak výraznou vypovídající hodnotu. Jediná porážka čekala na Oceláře v posledním zápase, kdy jim byly soupeřem Vítkovice. V derby se sice třinečtí hráči dostali do vedení, nakonec ale odcházeli z ledu s pětibrankovým přídělem.

Základní informace o soupeři

Rok založení: 1929
Klubové barvy: červená a bílá
Webové stránky: hcocelari.cz
Stadion: WERK ARENA (5 118 diváků)

Hlavní trenér: Jiří Kalous
Asistent trenéra: Václav Varaďa
Trenér brankářů: Jaroslav Kameš
Vedoucí mužstva: Jaroslav Kameš

Změny v kádru před sezónou 2014/15

Odešli:

Juraj Šimboch     – brankář – LHK Jestřábi Prostějov (hostování)
Michael Foltýn    – obránce – AZ Havířov
Jakub Kania       – obránce – Rytíři Kladno
Daniel Krejčí     – obránce – HC Slavia Slavia (konec hostování)
Martin Lojek      – obránce – ?
Lukáš Zíb         – obránce – HC Vítkovice Steel
Radek Bonk        – útočník – konec kariéry
Václav Varaďa     – útočník – konec kariéry
Jan Peterek       – útočník – konec kariéry
Erik Hrňa         – útočník – HC Olomouc (hostování)
David květoň      – útočník – BK Mladá Boleslav
Rostislav Marosz  – útočník – HC Olomouc
David Ostřížek    – útočník – HC Kometa Brno
Vojtěch Polák     – útočník – ?
Martin Růžička    – útočník – Traktor Čeljabinsk (KHL)
Marek Zagrapan    – útočník – HC Košice (SVK)

Přišli:

Lukáš Doudera     – obránce – Rytíři Kladno
Milan Doudera     – obránce – Rytíři Kladno
Rostislav Klesla  – obránce – Arizona Coyotes (NHL)
Vladimír Dravecký – útočník – HC Ajoie (SUI-2)
Jakub Gašparovič  – útočník – Sary Arka Karaganda (VHL, zkouška)
Aron Chmielewski  – útočník – Comarch Cracovia (POL)
Zdeněk Irgl       – útočník – Dynamo Minsk (KHL)
Kamil Kreps       – útočník – Ässät Pori (FIN)
Tomáš Plíhal      – útočník – Tappara Tampere (FIN)
Lukáš Žejdl       – útočník – HC Slavia Praha

Bílí Tygři nevstoupili do sezony úplně nejlépe, když nezvládli zápasy prvního a druhého kola. Ze dvou porážek se ale dokázali včas oklepat a momentálně zažívají opačnou situaci. Na domácím ledě si totiž 16. září poradili se silným Mountfieldem HK a o začátek vítězné série se zasloužili v pátek na zlínském ledě.

Premiérovou trefu má Martin Bakoš za sebou.

Mistr posledního extraligového ročníku se v úvodu toho nového poměrně trápí a právě Liberec jeho trápení prodloužil, a to dost výrazným způsobem. Svěřenci Pavla Hynka si proti beranům s chutí zastříleli a gólmana Kašíka pokořili hned pětkrát.

Na listině střelců se znovu objevil útočník Petr Vampola, jenž zatím stihl posbírat šest bodů za tři góly a stejný počet nahrávek. Díky svým všestranným výkonům je momentálně dokonce nejužitečnějším hráčem v rámci populární Fantasy extraligy.

Libora Kašíka v pátek překonal také novic v libereckém dresu Martin Bakoš. Slovenský útočník nastoupil do duelu po boku Filippiho a Bulíře a postaral se o čtvrtý kotouč ve zlínské brance.

V neděli od 17 hodin tak mají liberečtí Bílí Tygři první příležitost zvrátit zápasovou bilanci do kladné kolonky a zaznamenat třetí výhru v řadě. Ještě před koncem září by se jim tak povedlo něco, na co vloni čekali až do února.

Tygří juniorka prošla fyzickými testy PČR