Tým posílený dvěma výhrami v řadě jde znovu do boje! Poradí si i s karlovarskou překážkou?

Date of publication Author Lukáš Šonský

L i b e r e c – Dva zápasy ve třech dnech. Extraliga nabrala po reprezentační přestávce slušné otáčky, v pátek je na programu už dvacáté kolo. Bílým Tygrům se v něm postaví karlovarská Energie, duel začíná v liberecké Tipsport areně úderem 18:00.

HC Energie Karlovy Vary

Začali mizerně, klopýtali a jako první klub v sezoně vyměnili trenéra. Nový kouč Karel Mlejnek dokázal zbídačené mužstvo ihned pozvednout, ovšem pouze dočasně. Karlovy Vary se nyní znovu topí v moři beznaděje, na svém kontě mají čtyři porážky v řadě a v tabulce se krčí až na předposledním místě.

Roman Vlach v Karlových Varech ožil, na svém kontě má už patnáct bodů.

Příčiny? Je jich několik, Západočechům bezesporu chybí bodový příspěvek sehrané dvojice Petr Kumstát – Lukáš Pech, která společně zamířila do pražské Sparty. Roli nejproduktivnějšího hráče tak plní Roman Vlach, čtyřiadvacetiletý útočník působil loni i v Liberci, v dresu Energie však zatím zažívá svoji nejpovedenější sezonu. Za dvacet zápasů si připsal už patnáct bodů.

Karlovarští se ovšem trápí v obraně, kterou mají statisticky nejhorší v lize. Nic na tom zatím nezměnil ani obětavý bek Michal Gulaši, rodák z Ostravy ovládl za měsíc září nové měřítko Radegast Index, které zaznamenává počet rozdaných hitů a zblokovaných střel. Gulaši padl už do devětadvaceti ran a stále drží post nejbojovnějšího hráče extraligy. Na paty mu ale statečně dýchá liberecký zadák Jan Výtisk.

Mužstvo navíc nezvládá venkovní bitvy, na půdě soupeře uspěl mistr ze sezony 2008/09 pouze jednou. Tento fakt měl spolu s propustnou defenzivou za následek krutý příděl na Spartě, kde energetici krátce před reprezentační přestávkou schytali debakl 0:11. Ve středečním západočeském derby ale parta kolem kapitána Zaťoviče zanechala o poznání lepší dojem, s rivalem z Plzně však nakonec prohrála těsně 1:2.

Základní informace o soupeři

Rok založení: 1932
Klubové barvy: zelená, bíla a černá
Webové stránky: hokejkv.cz
Stadion: KV Arena (6 000 diváků)

Hlavní trenér: Karel Mlejnek
Asistent trenéra: Jaromír Kverka st.
Vedoucí mužstva: Pavel Kněžický

Útočníci:

Roman Vlach         15 (5+10)
Martin Zaťovič      12 (7+5)
Marek Hovora         9 (4+5)

Obránci:

Radim Bičánek        6 (1+5)
Jiří Drtina          6 (1+5)

Brankáři:

Tomáš Závorka    (1 136 minut) 2,85 branky na zápas/úspěšnost 91,10%
Vladislav Habal     (73 minut) 6,58 branky na zápas/úspěšnost 83,33%

Posledních pět zápasů

16. kolo Mountfield HK – Karlovy Vary   1:2
25. kolo Slavia – Karlovy Vary          3:2sn
17. kolo Karlovy Vary – Zlín            3:4
18. kolo Sparta – Karlovy Vary         11:0
19. kolo Karlovy Vary – Plzeň           1:2

Severočeši míří vzhůru. Mužstvo trenéra Pavla Hynka vyhrálo poprvé v sezoně dva zápasy za sebou, před pauzou si šelmy poradily na domácím hřišti s Brnem a v posledním utkání uspěly i v Kladně. V obou případech navíc liberecká defenziva v čele s brankářem Melicherčíkem neinkasovala ani jeden gól! "Musím pochválit všechny hráče, samozřejmě počínaje gólmanem. Zachytal opět velice dobře," chválil asistent hlavního kouče Milan Černý po posledním střetnutí na ledě Rytířů, kde Tygři slavili po trefách Urbana, Výtiska a kapitána Nedvěda.

Neprostupná hráz. Bílí Tygři nedostali gól ve dvou zápasech v řadě.

Zdá se, že se tým konečně vydal správným směrem. Hráči bojují, padají do střel, v útoku jsou patřičně trpěliví a správně se tlačí do zakončení. Momentálně je liberecké družstvo na desátém místě v tabulce, ale po případné výhře může poskočit o příčku výš. Musí však doufat v zaváhání Pardubic, které mají před Bílými Tygry jednobodový náskok.

Liberec má proti Karlovým Varům pozitivní bilanci. Tedy co se týče zápasů pod Ještědem, kde modrobílí soupeře porazili šestkrát za sebou. Zatím jediný vzájemný duel letošní sezony ale ovládla Energie, která v sedmém kole zvítězila na domácí půdě přesvědčivě 5:1, jediný gól Liberce tehdy vstřelil Jakub Valský.

Útočníci:

Petr Nedvěd       18  (4+14)
Martin Bartek     14  (10+4)
Petr Vampola      11   (3+8)

Obránci:

Jiří Hunkes        7   (1+6)
Martin Čakajík     6   (0+6)

Brankáři:

Marcel Melicherčík   (464 minut) 2,07 branky na zápas/úspěšnost 93,04%
Marek Schwarz        (689 minut) 3,57 branky na zápas/úspěšnost 90,42%

Historická bilance

Liberec vs. Karlovy Vary