Vítkovice se doma trápí, podaří se toho Bílým Tygrům využít?

Date of publication Author Martin Zíta

L i b e r e c - Na pořadu Tipsport extraligy je sedmatřicáté kolo, ve kterém se liberečtí Bílí Tygři utkají s Vítkovicemi. Oba týmy se pohybují na tenké hranici bojů o play-off a každý bod je pro ně životně důležitý. V obou předchozích zápasech se radovali domácí hokejisté, podaří se Libereckým tento trend prolomit a zároveň ukončit sérii venkovních neúspěchů? To uvidíme v pátek 10. ledna od 17 hodin.

HC Vítkovice Steel

Hokejisté Vítkovic mohou být se svými výkony v sezoně 2013/14 spokojeni tak napůl. Po pětatřiceti odehraných zápasech mají na svém kontě 54 bodů, což je v tabulce řadí na osmé místo. Přestože se to zdá jako pozice v poklidném středu soutěže, není tomu tak. Od pozic, které týmům přisuzují boje o umístění, nikoliv play-off, dělá Vítkovické pouze pět bodů. Každý bod má tedy hodnotu zlata.

Ondřej Roman přebírá roli lídra týmu.

V poslední době se jim daří držet se nad hladinou ostrých bojů o poslední místa zaručují postup do vyřazovacích bojů. A to i přestože mají kvůli účasti na Spengler Cupu odehráno o jeden zápas méně, než všechny ostatní týmu kromě Zlína. Od osmého prosince odešli modrobílí z ledu pouze jedinkrát bez bodu. Z pěti výher, které od té doby zaznamenali, získali svěřenci kouče Oremuse i dva nejcennější skalpy extraligy. V šestatřicátém kole porazili Spartu 3:1, o dva dny dříve si pak šesti zásahy pochutnali na Hradci.

Na domácím kluzišti se ale Vítkovicím vůbec nedaří. Ze sedmnácti zápasů vyhráli za tři body pouze pětkrát a jsou druhým nejhorším týmem v tomto ohledu v extralize, už jen Piráti mají o šest bodů méně. Pokud tedy chce severomoravský tým pomýšlet na úspěch, musí s touto bilancí rychle zahýbat a začít doma vyhrávat.

Pozici ofenzivního tahouna týmu pomalu ale jistě přebírá mladý útočník Ondřej Roman, který štafetu přebírá od mazáka Jiřího Burgera. Ostravský rodák nastoupil do všech zápasů v letošní sezoně a vsítil devět branek, kterým přidal sedmadvacet asistencí. Už nyní se tak zlepšil o dva body oproti loňské průlomové sezoně, přičemž má stále odehráno o sedmnáct zápasů méně.

Základní informace o soupeři

Rok založení: 1928
Klubové barvy: bílá, modrá
Webové stránky: hc-vitkovice.cz
Stadion: ČEZ Aréna (12 500 diváků)

Hlavní trenér: Peter Oremus
Asistent trenéra: Roman Šimíček
Trenér brankářů: Martin Prusek

Útočníci:

Ondřej Roman      36  (9+27)
Vladimír Svačina  30 (14+16)
Rudolf Huna       29 (17+12)

Obránci:

Karol Sloboda     16 (7+9)
Richard Stehlík   11 (4+7)

Brankáři:

Daniel Dolejš     (909 minut) 2,44 branky na zápas/úspěšnost 91,38%
Filip Šindelář    (545 minut) 2,86 branky na zápas/úspěšnost 90,00%
Roman Málek       (658 minut) 3,19 branky na zápas/úspěšnost 89,52%

Posledních pět zápasů

36. kolo: Sparta – Vítkovice     1:3
35. kolo: Vítkovice – Mountfield 6:2
32. kolo: Vítkovice – Pardubice  1:4
31. kolo: Slavia – Vítkovice     1:2sn
30. kolo: Brno – Vítkovice       1:3

Ani na začátku nového roku se Bílým Tygrům stále nepodařilo prolomit nepříznivou sérii na kluzištích soupeřů, kde nevyhráli od konce listopadu už pět zápasů. To silně kontrastuje, a také je příčinou výkonů „na houpačce“, s bilancí na domácím ledě. Tam naopak Liberec naposledy nebodoval 1. prosince 2013, kdy podlehl Zlínu. S šestatřiceti body z domácích zápasů jsou pak čtvrtým nejlepším týmem extraligy.

Dodá výhra nad Piráty sebevědomí do utkání ve Vítkovicích.

V celkové tabulce však Severočechům stále patří jedenáctá příčka s tříbodovou ztrátou na desátý Litvínov. Potřebnou dávku sebevědomí pro tvrdý boj o postup do vyřazovacích bojů může Tygrům dodat poslední domácí zápas s Chomutovem. Zápas s nejhorším celkem ligy, který byl snadno k podcenění, Liberečtí zvládli na výbornou a zvítězili o šest branek.

O velkou porci radosti se pod Ještědem postaraly dny nominací na zimní olympijské hry do ruského Soči, které se odehrají v únoru. Do českého týmu se totiž dostal liberecký kapitán Petr Nedvěd, což je bráno jako jedno z velkých překvapení a pořádný ohlas vzbudila nominace veterána i za mořem, kde strávil většinu své bohaté kariéry. To ovšem nebylo vše, o den později oznamovali olympijský tým Lotyši, do kterého se protlačil také Koba Jass. Třiadvacetiletý útočník se tak chystá na první turnaj pod pěti kruhy, zatím má za sebou dvě účasti na mistrovství světa. Pro Jasse jistě velká vzpruha při návratu na led po dlouhé absenci zaviněné zraněním.

Liberec a Vítkovice se v letošní sezoně zatím utkali dvakrát. První zápas se odehrál na ledě ostravského celku a ovládli ho domácí 6:5 po samostatných nájezdech, Liberečtí navíc ztratili dvoubrankové vedení 5:3 v posledních pěti minutách. Druhý zápas žádné zvraty nepřinesl, Bílí Tygři si v Tipsport areně se soupeřem poradili lehce 5:2. Předposlední vzájemný zápas v základní části hokejového ročníku tedy na tyto soupeře čeká v pátek 10. ledna od 17 hodin.

Útočníci:

Bilance: 19 – 2 – 3 – 4 – 18
Skóre: 129:128
Diváci: 4 276

Slavná trojice aneb selská jízda