Vzhůru na Litvínov! Bílí Tygři se postaví vzchopenému soupeři

Date of publication Author LŠ, Dominik Jakubec

L i b e r e c – Dvě výhry v řadě a zlepšený herní projev. Bílí Tygři si v pátečním klání poradili na domácí půdě s mistrovskou Plzní a extraligový kalendář je v neděli znovu posílá do boje. Tentokrát se představí na hřišti soupeře, v duelu osmadvacátého kola změří síly s Litvínovem. Úvodní buly padne v 17:30.

HC Verva Litvínov

Začali strašidelně, ale míří výš. Litvínovský klub si už krátce po polovině sezony prošel výsledkovou krizí i herním vzepětím. Ambiciózní tým vyhrál za prvních čtrnáct kol pouze jediný zápas v základní hrací době, v říjnu se protrápil krutou sérii porážek a na scénu povolal nový trenérský tandem Radim Rulík – Miloslav Hořava.

Pevná obrana. Litvínov nedostal na domácí půdě dvakrát za sebou branku.

A noví vládci střídačky si mezi hry hráči rychle získali důvěru. Mužstvu vtiskli novou tvář, chytřejší herní projev i zlepšený přístup v zadních řadách. Výsledek? Verva se z posledního místa vyšvihla na jedenáctou příčku, momentálně navíc udržuje stabilní formu. Severočeši vyhráli šest duelů v řadě, jejich vítěznou šňůru roztrhly až v minulém kole Pardubice, na jejichž ledě prohráli černožlutí 2:3.

Hokejistům Vervy přináší bodový přísun především zarputilost a disciplína. Litvínov nehraje hokej, který by přítomné diváky zvedal ze sedadel. Trpělivým výkonem však dokáže protivníka přetlačit, jasným důkazem jsou výsledky z posledních dvou domácích střetnutí, ve kterých si parta kolem Trávníčka počínala bezchybně. Slavii i Zlín přetlačila shodně 1:0 po samostatných nájezdech.

Základní oporou mužstva je brankář Pavel Francouz, jehož úspěšnost zákroků ho řadí na druhé místo extraligových statistik. V útoku ale Litvínov rozhodně neexceluje, zatím nastřílel jen třiapadesát branek – nejméně ze všech. Na vině je bezesporu i slabá podpora obránců, trojice nejproduktivnějších beků má totiž na svém kontě jen tři body. Jak si povede znovuzrozený tým tentokrát?

Základní informace o soupeři

Rok založení: 1945
Klubové barvy: žlutá a černá
Webové stránky: hokej-litvinov.cz
Stadion: Zimní stadion Ivana Hlinky (6 011 diváků)

Hlavní trenér: Radim Rulík
Asistent trenéra: Miloslav Hořava
Trenér brankářů: Petr Kůs
Vedoucí mužstva: Miroslav Rykl

Útočníci:

Viktor Hübl        21 (7+14)
Robin Hanzl        15 (7+8)
Martin Ručinský    14 (7+7)

Obránci:

Jiří Šlégr          3 (1+2)
Matěj Stříteský     3 (1+2)

Brankáři:

Pavel Francouz    (1 508 minut) 1,87 branky na zápas/úspěšnost 93,65%
Patrik Nechvátal     (93 minut) 3,23 branky na zápas/úspěšnost 87,80%
Petr Franěk         (118 minut) 5,08 branky na zápas/úspěšnost 80,77%

Posledních pět zápasů

24. kolo: Litvínov – Kladno      5:2
25. kolo: Vítkovice – Litvínov   1:2sn
26. kolo: Litvínov – Slavia      1:0sn
27. kolo: Litvínov – Zlín        1:0sn
28. kolo: Pardubice – Litvínov   3:2

Liberečtí se momentálně perou právě s Litvínovem o příčky zajišťující předkolo play-off. To samo o sobě sice příliš důvodů k radosti nenabízí, nicméně za vstup do druhé poloviny sezony si zatím Tygři rozhodně zaslouží pochvalu.

Jaroslav Vlach byl vyhlášen hvězdou utkání proti Plzni

S dvojicí týmů z nejlepší šestice extraligy, Třincem a Plzní, si totiž Severočeši dokázali poradit, s celkem ze západu Čech to navíc bylo vůbec poprvé v této sezoně. Sledujeme navíc probuzení libereckých střelců. Po duelu se Zlínem, ve kterém vyšli Bílí Tygři gólově naprázdno, dokázali dvakrát po sobě skórovat čtyřikrát. A to i přes zranění stabilních členů kádru Tomáše Filippiho a Petra Vampoly.

Více prostoru na ledě dostala proti Plzni formace mladíků kolem Pavla Zachy a třeba Jaroslav Vlach se trenéru Hynkovi za důvěru odvděčil jednou asistencí, několika důležitými obrannými zákroky a byl po právu vyhlášen nejlepším hráčem utkání. V bráně zase předvádí vyrovnané výkony gólman Marek Schwarz, který pro poslední dvě střetnutí vystřídal v liberecké kleci Marcela Melicherčíka. Naopak obránce Lukáš Derner si na návrat na led ještě musí chvíli počkat, místo utkání s Litvínovem si odpyká druhou polovinu dvouzápasového trestu za faul na třineckého Tomáše Linharta.

Úvodní vhazování je na Zimním stadionu Ivana Hlinky naplánováno v 17:30. Středisko chemického průmyslu leží v poměrně přívětivé vzdálenosti od Liberce, pojeďte tedy podpořit Tygry i na hostující utkání!

Útočníci:

Petr Nedvěd    26  (9+17)
Martin Bartek  23  (16+7)
Petr Vampola   13  (3+10)

Obránci:

Jiří Hunkes    11  (2+9)