Začíná to být vážné, varuje kapitán Petr Nedvěd

Date of publication Author Martin Zíta

L i b e r e c - Již poosmé v řadě se Bílí Tygři nemohli radovat z bodového přísunu na své konto a ztratili tak své postavení na vrcholku tabulky. O tom, že situace začíná být vážná nepochybuje ani kapitán Petr Nedvěd. "Dva, tři podobné zápasy a můžeme bojovat o desítku," varuje.

Petře, dnes jsi odložil celoobličejový kryt, tak jak se hrálo?
Určitě je to lepší. Hraní s krytem pro mě bylo docela hendikepem, ale zpočátku jsem to nějak neřešil. Jiná možnost než s tím hrát nebyla, ale poslední týden jsem už začal uvažovat, že to sundám. Rozhodně se mi hrálo lépe, i když to možná navenek nebylo tolik vidět.

Dával jsi kvůli tomu i větší pozor na údery do obličeje?
Vůbec ne. Díky tomu, že už nemám bolesti a nijak mě to neomezuje, tak ne.

Dnes jste ztratili osmý zápas v řadě, tak jak to vypadá v kabině?
No není to nic veselého. Vyhráváme jako tým, stejně tak prohráváme. Nejdeme do zápasů s tím, že to nějak dopadne, bojujeme a chceme. Ale možná, že v některých minulých zápasech jsme urazili toho hokejového boha, musíme fárat celých šedesát minut a šance, co jsme dříve dávali, nám teď nepadají. Dáváme jeden, dva góly a s tím se vyhrávat jednoduše nedá. A doplácíme právě na tu naší střeleckou impotenci.

Byly dnes rozhodující přesilové hry? Vám se nedařili, zatímco hosté dvě využili.
Určitě. My jsme měli pětiminutovou přesilovku a v podstatě jsme ani nebyli v pásmu. A když neproměníte takhle dlouho výhodu, tak to ten tým srazí. Naopak pokud jí ubráníte, tak jste na koni. Nám se přesilovky dnes vůbec nedařily a oni je proměnili. Pak to dopadá, že se z hlediště ozývá to, co se ozývalo. Je to nepříjemné, na druhou stranu se tomu nemůžeme divit.

Liberecký kapitán není v současné chvíli spokojen ani se svými výkony. "Nehraji ani z poloviny dobře, jako před zraněním."

Za svou kariéru jsi jistě v podobné situaci již byl, existuje vůbec nějaká rada, jak z toho ven?
Tak takové první věci jsou, že hráči samozřejmě začnou měnit hokejky a podobně. Když takhle prohráváte, tak prostě musíte začít věci měnit, nejde jet ve stejných kolejích jako při výhrách, to prostě nejde. Dřív jsme vyhrávali zápasy, který jsme si třeba i vyhrát nezasloužili a teď se to obrátilo. Nechci tvrdit, že jsme mohli vyhrát, ale určitě alespoň bod jsme si odnést mohli. Situace je v současnosti taková, jaká je a právě v takovýchto chvílích se ukazuje charakter mužstva. Já jsem přesvědčen, že zase začneme vyhrávat. Taková série, jako jsme měli už asi nebude, protože, nechci aby to vyznělo špatně, ale na to jak jsme hráli tady asi tým není. Vypadalo to na pohodovou sezonu a teď je vše jinak. Potřebujeme se odrazit a pak to půjde.

Na ten odraz se hned nabízí páteční zápas s Mladou Boleslaví.
To samozřejmě, tam prostě musíme něco urvat. V současné situaci si nemůžeme dovolit přístup jdeme si zahrát, my jdeme na led s tím, že chceme body. A je jedno jak, hezky, ošklivě, prostě je potřebujeme.

Dá se říci, že na tým to padlo v podstatě poté, co jsi ty přišel k tomu úrazu. Vidíš v tom nějakou spojitost?

Já můžu říct, že delší dobu prostě nehraji tak jako dřív. Tak to prostě je. Já se vrátil do hry takhle brzy hlavně proto, že jsem věděl, že jakmile si dám šest týdnů pauzu, tak se další dva dostávám do rytmu a máme tady v podstatě konec sezony. I tak jsem tím samozřejmě byl dost ovlivněný a můj přínos týmu byl poloviční, jestli vůbec. To je prostě fakt. Teď musím vrátit tam, kde jsem byl, abych byl zase platný.

Závisí tedy výkon Liberce na výkonu Petra Nedvěda?
To určitě ne. Já jen prostě nehraji tak, jak bych měl. Možná se to trochu projevuje, ale máme tady skvělý hokejisty, na kterých je vidět, že opravdu chtějí. Ta pověstná bárka se potápí, ale osobně vidím chtíč po výhře. Za výhrou jdeme, ale prostě teď je všechno úsilí k ničemu. A když vidíte, že makáte víc, než když se vyhrávalo, tak to v hlavě máte. A hlava dělá podstatnou část výkonu.

Jakožto nejzkušenější hráč a zároveň kapitán bereš si v kabině častěji slovo?
Když se nedaří, tak to vyžaduje častější komunikaci, i když samozřejmě není tak příjemná, jako když se daří. Na druhou stranu zápas se nevyhrává u kulatého stolu, ale na hřišti. Hráče na to jednoznačně máme.

Může mít na tu svázanost vliv i pohled na tabulku. Z té klidné vody jste najednou níž a níž.
Jednoznačně, my jsme nemysleli, že vyhrajeme všech těch osm zápasů. Ale stačilo vyhrát tři, čtyři a bylo by to úplně o něčem jiném. Měli jsme nahráno a mohli jsme hrát už jen jakoby údržbu, teď ale prohrajeme další dva zápasy a rázem budeme bojovat o desítku. Nechci dělat paniku, ale to je jednoduše realita.

Stojí tým po takovéto sérii ještě za trenérem Kalousem?
Ano, tohle není chyba trenéra, to je na nás. Trenér není na ledě, ale my. Můžeme být vůbec rádi, že máme takového trenéra a začít vyhrávat.

Petře, děkuji za rozhovor.

Slavná trojice aneb selská jízda