Zůstanou pod Ještědem další body? Bílé Tygry čeká souboj s Pardubicemi

Date of publication Author Martin Zíta

L i b e r e c – Po volné neděli čeká Bílé Tygry dvaadvacáté kolo Tipsport extraligy. V něm na domácím ledě přivítají hokejisty Pardubic, kteří mají na svém kontě jen o tři body více a v posledních zápasech se jim moc nedaří. Od úterních 18 hodin tedy bude pod Ještědem o co hrát.

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice

Pardubice prožívají dvě rozdílně čtvrtiny extraligového ročníku 2013/14. Zatímco v té první patřily mezi nejlepší celky soutěže a v jednu chvíli táhly sérii šesti zápasů, ve kterých získali minimálně bod, v té druhé už to tak horké není. Z posledních deseti zápasů bodovali Pardubičtí čtyřikrát, z toho pouze dvakrát se jim podařilo ukořistit body všechny. Ve druhé polovině října dokonce museli překousnout tři zápasy bez vstřelené branky.

Tomáš Zohorna – trochu překvapivý král týmového bodování.

Poslední dva duely však dávají celku z východu naděje na světlejší pokračování sezony. S rivalem z Hradce Králové, který mimochodem okupuje druhou příčku, sehráli vyrovnanou partii, jejíž rozhodnutí přišlo až v samostatných nájezdech. O dva dny později už Pardubice nedaly šanci Chomutovu a porazili ho doma 4:2.

Trenér Venera potřebuje, aby se chytly jeho klíčové osobnosti. Kupříkladu Josef Marha, který v létě přicházel zpět na české kluziště s velkou pompou, nasbíral v devatenácti zápasech pouhých pět bodů. Ani Petr Sýkora není po návratu ze švýcarského angažmá stejným postrachem pro soupeře, jakým býval. Byť jeho statistiky nejsou vůbec špatné – nasázel už deset branek.

Základní informace o soupeři

Rok založení: 1923
Klubové barvy: červená a bílá
Webové stránky: hcpce.cz
Stadion: ČEZ Arena (10 194 diváků)

Hlavní trenér: Zdeněk Venera
Asistent trenéra: Miloš Říha
Vedoucí mužstva: Bohuslav Šťastný

Útočníci:

Tomáš Zohorna    16  (7+9)
Tomáš Nosek      16 (6+10)
Petr Sýkora      15 (10+5)

Obránci:

Václav Benák     12 (4+8)
Marek Ďaloga      7 (0+7)

Brankáři:

Martin Růžička   (697 minut) 2,75 branky na zápas/úspěšnost 90,86%
Dušan Salfický   (588 minut) 2,14 branky na zápas/úspěšnost 93,05%

Posledních pět zápasů

17. kolo: Kladno – Pardubice        1:4
18. kolo: Zlín – Pardubice          4:2
19. kolo: Pardubice – Vítkovice     1:3
20. kolo: Hr. Králové – Pardubice   2:1sn
21. kolo: Pardubice – Chomutov      4:2

Zkrotí Marcel Melicherčík i pardubické střelce?

Liberečtí hokejisté zažívají v posledních zápasech ukázkovou renesanci. Již potřetí v řadě odcházeli z ledu s více body než soupeř, pokaždé navíc s čistým štítem v ohledu inkasovaných branek. Za posledních pět zápasů pak našli jediného přemožitele, kterým byl suverén letošní sezony – pražská Sparta. Tato série vystřelila Bílé Tygry na dosah středu tabulky, když se v současnosti pohybují na desáté příčce.

A právě úterní zápas je v ohledu na tabulku velmi důležitým. Pardubice jsou totiž o jednu pozici před Libercem, přičemž tříbodový náskok si drží zejména díky zápasu navíc – Tygři v neděli nehráli, jednadvacáté kolo budou dohrávat 26. listopadu. V případě výhry se tak dotáhnout na stejný bodový příděl jako jejich soupeř.

Velkou zásluhu má na libereckém vzestupu Marcel Melicherčík. Slovenský gólman, jak už bylo naznačeno, nepustil do své branky jediný kotouč už tři zápasy v řadě. Přesněji to dělá přes 197 minut. To je pochopitelně klubový rekord, otázkou je, kde mu bude konec.

Útočníci:

Petr Nedvěd       18  (4+14)
Martin Bartek     14  (10+4)
Petr Vampola      11   (3+8)

Obránci:

Jiří Hunkes        8   (2+6)
Martin Čakajík     6   (0+6)

Brankáři:

Marcel Melicherčík   (527 minut) 1,82 branky na zápas/úspěšnost 93,96%
Marek Schwarz        (689 minut) 3,57 branky na zápas/úspěšnost 90,42%

Historická bilance

Liberec vs. Pardubice