Karta hráče

2.kolo 15.9.2019 Bílí Tygři Liberec vs HC Sparta Praha 8:7p 3 1 4 +3 0
1.kolo 14.9.2019 Mountfield HK vs Bílí Tygři Liberec 3:6 1 2 3 +2 2

Profil hráče

Litoměřický rodák Michal Birner je odchovancem Slavie, nicméně v té působil především v mládežnických kategoriích. Jedinou seniorskou výjimkou je jeho extraligová premiéra mezi muži v ročníku 2003/2004. V dorostu Slavie byl ale Birner hvězdou, za tři roky zde dosáhl průměru více než bod za zápas (118 bodů ve 113 zápasech).

V roce 2004 si Birnera v draftu vybralo St. Louis jako 114. hráče v pořadí a mladý talent se proto rozhodnul zkusit štěstí v zámoří. Dva roky hrál v OHL a před sezonou 2006/2007 přešel do AHL. Pozvánka do hlavního týmu Blues, a po trejdu ani v Anaheimu, ale nepřicházela. Proto se v roce 2009 rozhodl Michal Birner vrátit do Evropy.

Zvolil finskou ligu a tým Pelicans Lahti. Zde ale odehrál pouze šest zápasů, než přišla nabídka z TPS Turku. Zde se hned v první sezóně radoval ze zisku titulu. Není proto divu, že si klub jeho služby pojistil i na další 3 sezóny.

V roce 2012 odešel dravý útočník na hostování do týmu Lev Praha a o sezónu později se z hostování stal stálý přestup. V KHL se sice Birner rozjížděl pomaleji, ale především ve vyřazovacích bojích patřil k nejplatnějším hráčům týmu. Poté, co se Lev Praha musel se soutěží rozloučit, se Michal Birner vrátil do dobře známého prostředí ve Finsku. Tentokrát ale oblékl dres Kuopia.

Před sezonou 2015/16 posílil spolu s Michalem Řepíkem Bílé Tygry a spolu s dlouholetým parťákem patřili k největším oporám týmu. Svou roli potvrdil šikovný forvard i v play-off, kde Tygrům pomohl devíti body k zisku mistrovského titulu. Za své výkony si navíc vysloužil nominaci do reprezentační přípravy před mistrovstvím světa. Vladimír Vůjtek si jej zvolil i do závěrečné nominace a Birner ho rozhodně nezklamal, když patřil k nejproduktivnějším hráčům týmu.

Dlouho se zdálo, že bude zkušený forvard v Liberci pokračovat, nakonec však kývl na nabídku ruského Čeljabinsku a přesunul se do KHL. Po nepříliš vyvedeném startu se ale následně stěhoval do Švýcarska, kde oblékl dres Fribourgu. Rychle se zařadil mezi ofenzivní opory a během dvou let zde posbíral 76 bodů v 85 zápasech. V roce 2017 se znovu představil na mistrovství světa, zahrál si i na Světovém poháru nebo na olympiádě v Pchjongčchangu.

V úvodu sezony 2018/19 ho stíhalo zranění kolene, přidal tak pouze devět dalších ostrých startů, v nichž zaznamenal tři asistence. V průběhu ročníku se rozhodl pro návrat do Liberce a okamžitě navázal na své výkony z mistrovské sezóny. Stal se výraznou oporou, který nakonec dokráčel k zisku Prezidentského poháru a stříbrné extraligové medaile. Ve dvaatřiceti zápasech základní části nasbíral 28 kanadských bodů, dalších 13 bodů si pak připsal v 17 duelech play-off.