Uf! Junioři téměř přišli o vysoký náskok, nakonec však Slavia odjíždí s prázdnou

Liberec - Tygří výběr do 19 let se v 5. kole nadstavby snažil o střelecké probuzení. To skutečně přišlo, a diváci, kteří se přišli na souboj se Slavií podívat, rozhodně nelitovali! Domácí hokejisté otočili skóre z 0:1 na 5:1, přesto bylo o co hrát až do samotného konce. Libereckou ofenzivu táhl s bilancí 2+1 Jan Cikhart, v nadstavbě vystřelil bonusový bodík Adam Klapka.

V.kolo, čtvrtek 13. prosince 2018
6:4
(1:1, 4:1, 1:2 - N 1:0)

Branky a nahrávky: 15. Jansa (Hampl, Jiruš), 25. Cikhart (Charvát), 25. Liška (Klapka), 27. Šeliga (Jiruš, Cikhart), 31. Cikhart (Šeliga), 60. Rychlovský, 61. Klapka (Hampl) – 10. Hradil (Labuzík), 34. Altrichter (Holý), 43. Janča (Kižlin), 50. Bureš (Všetečka). Vyloučení: 9:4. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 42. Střely na branku: 34:29. Průběh utkání: 0:1, 5:1, 5:4, 6:4. Rozhodčí: Pilný, Bosák – Grundler.

Čajan – Starý, Hampl, Charvát (A), Kovář, Had, Ira, Kollert – Křepelka, Rychlovský, Šafařovský (C), Putz, Jansa, Jiruš, Klapka, Liška, Cikhart, Vomáčka, Šeliga.

HC Slavia Praha

Němeček (31. Málek) – Fiala, Mareček, Bureš Srdínko, Macek (A), Holý – Kižlin, Všetečka (C), Havrda, Křenek, Hradil, Hasil, Altrichter, Labuzík, Janča, Martinec, Petrák, Rulc.

Úvodní třetina se nesla v převážně vyrovnaném duchu. Zpočátku to nicméně byli Pražané, kdo si vytvářel větší příležitosti. Po zaváhání v rozehrávce si kotouč vzal Hradil, jehož ránu vykopl Pavel Čajan betonem. O několik minut později už ale gólu zabránit nedokázal. Byl to opět Damien Hradil, kdo se objevil mezi kruhy. Nyní už mířil po přihrávce Labuzíka přesně do šibenice - 0:1.

Svěřenci Milana Plodka po inkasovaném gólu přebrali iniciativu a aktivně se snažili o co nejrychlejší vyrovnání. To skutečně přišlo! Jan Hampl vypálil od modré čáry a dílo dokončil u tyčky číhající Filip Jansa - 1:1. Tygři v ostřelování Němečka nepolevovali. Těsně před odchodem do kabin vybojoval David Putz kotouč, předal jej Janu Křepelkovi, a ten sám před maskovaným mužem nedostal touš přes jeho lapačku.

Ladislav Šmíd uniká soupeři

V prostřední části modrobílí s velkou parádou zahájili slávistickou destrukci. Jan Cikhart se v přesilovce odhodlal ke střele tahem zpoza kruhů a trefil se dokonale - 2:1. Neuběhla ani minuta a puk se v hostující síti třepotal znovu. Adam Klapka poslal od mantinelu prudkou přihrávku, do které před brankovištěm sáhl Adam Liška, Němeček zareagoval pozdě - 3:1. A aby toho nebylo málo, předvedl Jan Cikhart exkluzivní průnik přes dvě třetiny kluziště, a i když gólmana sám nepřekonal, dorážející Dominik Šeliga procedil gumový nesmysl za čáru - 4:1!

Sešívaní mohli snížit chvilku po následném vhazování, avšak teč aktivního Hradila, která zapadla za Čajana, projela podél brankové lajny mimo libereckou klec. Ruce tedy mohly zvednout opět šelmy! Jan Cikhart si všiml, že Němeček nechal prostor u bližší tyčky a zaskočil jej střelou z nulového úhlu - 5:1. Do hostující pokladnice se po této situaci vydal rozjetému soupeři čelit Málek.

A nutno přiznat, že si vedl skvěle. V rozmezí dvou minut dokázal lapit samostatný únik Křepelky, proti němuž zasáhl lapačkou, stejně jako dorážku Adama Klapky, jíž zlikvidoval bleskurychlým vytyčením stejného náčiní. Mezitím paradoxně udeřilo na druhé straně, k dorážce Holého střely se dostal pozorný Jakub Altrichter - 5:2. Na první pohled nepříliš významný gól vtiskl zápasu velkou zápletku! A to také díky tomu, že ránu Jana Cikharta z totožné pozice, jako při jeho první trefě, odrazilo břevno.

Trenér Milan Plodek o ofenzivním zlepšení:

"Už v zápase s Českými Budějovicemi jsme si vypracovali mnoho šancí, ale nedařilo se nám střelecky. Dneska tam těch příležitostí bylo také dost a napadalo to tam. Byly to i smolné góly pro Slavii. Pracujeme furt stejně. Takový je hokej, dnes to tam zkrátka napadalo a jsme za to rádi."

Sešívaní vlétli do třetí dvacetiminutovky s chutí. Jakub Janča si hned v její rané fázi našel prostor na levém kruhu a po obdržení přihrávky chladnokrevně zakončil - 5:3. To navíc nebylo ze slávistického dotahování všechno. Poté, co se usadila před Čajanovou brankou, vypálil od modré čáry Jan Bureš tak přesně, že kotouč s přispěním břevna zapadl do sítě - 5:4! Liberečtí tedy rázem vedli pouze o gól a bylo zaděláno na dramatickou koncovku.

V té svůj tým velice podržel Pavel Čajan! Z rohu kluziště se před něj proháčkoval Martin Petrák, jenže zblízka jej nepropálil. Maskovaný muž v dresu s tygrem na hrudi si připsal nejdůležitější zákrok vzápětí. Dávid Kižlin na něj mířil zcela sám, Čajan se ovšem na bekhendovou kličku nachytat nenechal! Stála při něm také špetka hokejového štěstíčka, když nepovedená střela Všetečky nečekaně projela až k brance a minula ji pouze o píď.

Domácí to neměli jednoduché, při power-play soupeře ještě sami faulovali, hráli tak ve čtyřech proti šesti. Vyrovnání už nicméně Pražanům nedopřáli, a Jakub Rychlovský naopak z rohu vlastního pásma vyhodil puk až do vyklizené klece - 6:4. Tradičně následovala nadstavba, jež tentokráte netrvala ani minutku. Urostlý Adam Klapka totiž znovu ukázal, že mu zručnost není vůbec cizí a po výborném vyjetí od levého hrazení nechal pod Ještědem zůstat i čtvrtý bod!

„Do zápasu jsme vstoupili dobře, měli jsme skvělý pohyb, vypracovali jsme si hodně šancí, zaslouženě jsme vedli. Do třetí třetiny soupeř začal bruslit, neměl už co ztratit. Měli jsme malinko problémy, předržovali jsme puky v obranném pásmu, Slavia se dotáhla, ale myslím, že koncovku už jsme odehráli v klidu a zaslouženě jsme vyhráli.“

Tomáš Hamara
„Dvě třetiny jsme se hledali, což bylo také na ledě vidět. Bylo to něco hrozného, Liberec dominoval. Na druhou stranu musím kluky vyzdvihnout za třetí třetinu, protože to, jak jsme se zvedali, a co jsme dokázali hrát, tak by to mělo vypadat. Blahopřeji Liberci, a doufám, že mu to vrátíme, až přijede k nám!“