Cenný bod ze Sazka Areny

Date of publication Author Lukáš Hykš, Štěpán Hanuš

V nesmírně napínavém a bojovném utkání v pražské Sazka Areně vyválčili Tygři další cenný bod za remízu 2:2. Liberečtí zaskočili lídra soutěže už v úvodu zápasu, kdy se prosadil nově sestavený útok Vampola, Rataj, Stanislav Procházka a posledně jmenovaný otevřel skóre. Slavia potom dorážela na vynikajícího Hniličku a dokázala výsledek otočit. O bodovém zisku rozhodl stejně jako v posledním utkání proti Plzni tři minuty před koncem třetí třetiny <b>Jiří Moravec</b>. V poslední minutě prodloužení musel z branky Bílých Tygrů pro zranění odstoupit Milan Hnilička!

9. kolo, pátek 30. září 2005
2:2p
(1:1, 0:0, 1:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 13. Divíšek (Duda, Vlasák), 49. Tomica (Beránek, Duda) - 2. S. Procházka (Rataj, Vampola), 57. Moravec (Šachl, Plodek). Rozhodčí: Kubeš - Prchal R., Prchal T. Vyloučení: 9:11. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4828. Střely na branku: 34:28.

HC Slavia Praha

Hronek - Kadlec, Kolařík, Žižka, Novák, Žabka, Drtina, Graňák - Duda, Beránek, Tomica - Bednář, Divíšek, Sup - Hruška, Vlasák, Dlouhý - Havel, Sobotka, Vondrka - Červenka.

Hnilička (65.Falta) - Moravec, Jiruš, Richter, Holub, Derner, Krstev, Hanzlík, Nikolov - V.Novák, Podkonický, Vaic - Víšek, Šachl, Tomajko - Vampola, Rataj, S.Procházka - Klimenta, Plodek, Jech.

Slavii tentokrát začátek utkání v domácím prostředí nevyšel a hned z první vážnější akce inkasovala. V čase 1:33 zůstal před brankou, kterou hájil opět Lukáš Hronek, nekrytý Stanislav Procházka, dostal přesně namazáno od Rataje a měl dost času na to, aby svoji střelu přesně umístil. Slavia se probouzela pomaleji a v úvodu skončila její rozehrávka několikrát zakázaným uvolněním. Do hry se Pražané dostali díky přesilovce, při které na liberecké straně trestné lavice seděl Andrej Podkonický. Tomu muselo být pořádně horko zejména při šanci Jaroslava Bednáře. Již při hře pět na pět pak měl vyrovnání na holi pro změnu Josef Beránek. Hniličku však ani nadvakrát nepřekonal. Po sérii šancí Slavie přišel nebezpečný výpad Liberce, naštěstí pro domácí si Hronek se zakončením Vaice poradil. Ve 12. minutě putoval za katr Richter a jeho vyloučení již slávisté potrestali. V čase 12:52 využil zmatků v obranném pásmu Liberce Tomáš Divíšek a srovnal na 1:1. Svěřenci Vladimíra Růžičky se pak dvakrát museli bránit ve čtyřech, příliš starostí jim však soupeř nenadělal. Stav 1:1 platil i po dvaceti minutách.

Do druhé části vstoupil lídr tabulky mnohem lépe a záhy si vynutil přesilovku. V ní byl velmi blízko ke gólu Duda, jenže radost mu překazila tyčka Hniličkovy svatyně. Hrálo se v rychlém tempu a diváci se rozhodně nenudili. Ve 25. minutě to mezi nimi jen zahučelo, když Beránek využil chyby v liberecké rozehrávce a provětral Hniličkovu lapačku. Zároveň se však na ledě přiostřilo a trestoměřiči si na nedostatek společnosti nemohli stěžovat. V polovině zápasu, kdy se po delší době hrálo na obou stranách v plném počtu, prosvištěl po křídle Víšek a hrozící nebezpečí musela řešit až poslední instance v podobě Lukáše Hronka. Slavia odpověděla o dvě minuty později jedovatou střelou Bednáře. Dvě a půl minuty před druhou sirénou zkoušel překvapit Hniličku tentokrát Duda, ale jelikož gólman hostí byl pozorný a neujala se ani následná Sobotkova šance, skončilo prostřední dějství bez branek.

Na začátku třetí třetiny Slavia dohrávala přesilovku, kterou předtím ukrojila přestávka. Během necelé minuty, která jí z početní převahy zbyla, však Hniličku neohrozila. Naopak, po návratu potrestaného Nováka zahrozili hosté, jmenovitě Šachl. Liberečtí pak měli několich dalších slibných příležitostí. Ale i Slavia mohla jít do vedení. Šance z kategorie vyložených se naskytla Tomáši Žižkovi, který si sjel od modré na přihrávku zpoza branky. Domácí poté přišlápli plynový pedál směrem k podlaze a odměnou jim byl vedoucí gól. V čase 48:33 se po vhazování dostal do zakončení Marek Tomica a jeho střelu našel liberecký brankář až v síti. Zápas tím však zdaleka nekončil. Úřadovat začal zejména rozhodčí Kubeš. Po šarvátce Dudy s Podkonickým rozdal domácímu kohoutovi kuriózní trest 2+2+2 minuty, zatímco druhému hříšníkovi daroval o dvě minuty méně. Liberec tedy mohl hrát dvě minuty v pěti proti čtyřem. Oslabení sice Slavia přežila, přesto vedení neudržela. Posledním varováním byla individuální akce Šachla v 57. minutě. Dvě sekundy před jejím vypršením týž muž našel u tyčky číhajícího Jiřího Moravce a jelikož Hronkova branka byla prakticky odkrytá, nebylo problémemm pro libereckého obránce dopravit puk za brankovou čáru. Hostům vyrovnání vlilo krev do žil a hned po vhazování se opět jali ztéci Hronkovo posvátné území. Svůj důraz však poněkud přehnali a výsledkem byla hromadná bitka, kterou hlavní arbitr Kubeš šalamounsky vyřešil dvěma tresty na obou stranách. Emoce na ledě se tím příliš nezklidnily. Půl minuty před koncem zasáhl Vlasák soupeře v obličeji vysokou holí a po poradě s čárovými rozhodčími se sudí Kubeš odhodlal k dalšímu trestu. Navíc kapitán domácích Josef Beránek obdržel desetiminutový osobní trest za nesportovní chování. Publikum dávalo nevoli najevo hlasitým pískotem. Liberečtí již příliš času na skórování neměli, a tak se jejich přesilovka přenesla do prodloužení.

V nastaveném čase se ovšem poměr sil změnil podle pravidel na 3:4. Domácí zvládli i tuto část oslabení na výbornou. V 63. minutě pak Vaic nešetrně narazil Kadlece na mantinel a situace se obrátila. Ani Slavia však se svojí jedinečnou příležitostí získat bod navíc nenaložila dobře. Nepomohlo jí ani nucené střídání Hniličky, který se při jednom ze zákroků zranil a musel přenechat místo kolegovi Faltovi. V tu dobu z přesilovky Pražanů ale zbývalo již jen osm sekund a to bylo málo. Z velmi zajímavého souboje si tak oba týmy rozdělily po jednom bodu.