Vítězná tygří vlna se přehnala i přes východ Čech

Date of publication Author Štěpán Hanuš

L i b e r e c - Bílí Tygři nenechali nikoho na pochybách a přes řadu zranění zvítězili podruhé v sezóně na ledě mistrovských Pardubic. Zápas rozhodli ve svůj prospěch hned v jeho úvodu. Nejvíce jim k tomu dopomohl slovenský centr <b>Igoro Rataj</b>, který se do statistik zapsal dvěma rozhodujícími brankami v první třetině. Dvě úspěšné gólové nahrávky vymyslel také uzdravený Petr Vampola a další dva body v tygřím dresu si připsal také Martin Rýgl.

32. kolo, pátek 09. prosince 2005
2:5
(1:3, 0:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 13. Tvrdík (Mikeska, Havíř), 60. Tvrdík - 1. S. Procházka (Vampola, Rýgl), 3. Rataj (Rýgl), 13. Rataj (Tomajko, Čermák), 31. Podkonický (Vaic, Jiruš), 57. Rozsíval (Vampola). Rozhodčí: Polák - Čech, Chytil. Vyloučení: 9:10, navíc P. Sýkora (Pardubice) 10 minut. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 8153. Střely na branku: 33:33. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:5, 2:5.

HC Dynamo Pardubice

A. Svoboda - Snopek, Lesák, Havíř, Mudroch, Kántor, Linhart, Vágner, Čáslava - P. Sýkora, M. Hlinka, Blažek - Mrázek, Mikeska, Tvrdík - Čaloun, Koukal, Kolář - Korhoň, Cetkovský, Lubina.

Hnilička - Hanzlík, Jiruš, Krstev, Derner, Rýgl, Richter - Vaic, Podkonický, Šachl - Čermák, Rataj, Tomajko - Rozsíval, Vampola, Procházka - Klimenta, Pabiška, Víšek.

1.třetina

Neskutečně povedený vstup do utkání se vydařil Tygrům v pardubické ČEZ Areně. Jako blesk vlétla do zápasu především třetí útočná formace. Uzdravený Vampola si hned při svém prvním střídání najel pro puk za branku domácích a z otočky nádherně našel zcela volného kapitána Stanislava Procházku, který nedal Svobodovi žádnou šanci a už po 59 sekundách otevřel skóre! Pardubičtí se ani nestačili vzpamatovat a Tygři udeřili podruhé. Ve 3.minutě se nejdříve vřítili do pásma Čermák s Tomajkem, kombinaci dvou proti jednomu jim sice překazil Tvrdík. K odraženému kotouči na modré se ale dostal Martin Rýgl a posunul ho do palebné pozice mezi kruhy Igoru Ratajovi. Slovenský forvard propálil vše, co mu stálo v cestě a dostal Tygry do dvougólového vedení. Dvě rychlé branky šokovali domácí celek. V 6.minutě v blízkosti branky Moelleru nebezpečně dotíral opět Rataj. Jeho důrazu využil obránce Rýgl, který střílel tvrdě od modré, Svoboda byl ale na místě. Poté se poprvé vylučovalo, když si na trestnou lavici chvíli po sobě usedli hostující Procházka domácí Snopek. Ani jeden celek ale početní výhody nevyužil.

V 11.minutě točil opět Ratajův útok domácí pětici v jejich obranném pásmu, ale k nebezpečnému zakončení se nikdo z Tygrů neprotlačil. Za chvíli ovšem udeřilo na druhé straně. Michal Tvrdík si krásně nabruslil na dlouhý pas Mikesky a svůj nájezd zakončil učebnicovým blafákem do bekhendu – 1:2. Trenér hostů Paleček poslal hned nato na led zpátky druhou formaci a ta se mu za důvěru odvděčila. Po 29 sekundách se podruhé v utkání prosadil její centr Igor Rataj, když přesnou střelou k tyči využil nezištnou příhru od Tomajka. Pak oba soupeři promrhali shodně po jedné početní výhodě. Při trestu Jiřího Hanzlíka řešil Hnilička pouze nahozený puk Linharta od modré. Při vyloučení domácího Koláře se zase Tygři pro změnu nemohli do pásma prokousat vůbec… Spolu s netrpělivými diváky se na nepěkný hokej v závěru první třetiny nemohl koukat ani hlavní rozhodčí Polák a vyloučením Vampoly s Havířem v průběhu několika sekund nechal oba rivaly vyzkoušet si hru čtyř proti čtyřem. Ani to ovšem nepřineslo mnoho vzruchu a do kabin domácí hráče vyprovázel lehký pískot tribun.

2.třetina

V úvodu druhého dějství se obraz hry o mnoho nezměnil. Po dvou minutách šel za nedovolené bránění pykat pardubický centr Miroslav Hlinka. Místo aby Tygři vyzkoušeli Adama Svobodu v brance domácích, musel se na druhé straně ukázat v plné parádě Milan Hnilička. Jistým zákrokem se vyznamenal proti rychlé střele obránce Mudrocha při akci dva na jednoho. V dalším průběhu kontrolovali Bílín Tygři s přehledem střední pásmo a ani v oslabení při vyloučení Vaice v 27.minutě nepouštěli hokejisty Moelleru do sebemenší šance. Ve 30.minutě navíc zamířil na trestnou lavici Petr Sýkora, když za faul do hlavy a krku vyfasoval 2 + 10 minut. Uběhla sotva půlminuta přesilovky a Tygři spolu s mnoha svými fanoušky v hledišti ČEZ Areny zvedali ruce nad hlavu počtvrté. Asistencí se před krásnou střelou Andreje Podkonického po rychlé akci zapsal do statistik opět Igor Rataj – 1:4.

Ve 34.minutě měla konečně přijít chvíle Lukáše Pabišky, který stále čeká na premiérový gól v sezóně. Nejprve se ocitl úplně sám před Svobodou, ale domácí brankář jeho chytrý pokus vytěsnil vysunutým betonem. Vzápětí liberecký mladík střílel po úniku dva na jednoho přesně k tyči, ochránce domácí klece ale opět jeho pokus zázračně vyrazil. Pět minut před koncem druhé třetiny se naskytla možná rozhodující příležitost domácím v podobě dvojnásobné přesilovky. Při vyloučení Čermáka a Dernera však nepředvedli prakticky nic. Hnilička pouze sledoval tvrdý ale nepřesný projektil Kántora od modré a pak skokem mezi chumel hráčů vyřešil lehký závar před svou svatyní. Na konci 37.minutě naskočil Derner na led přímo do samostatného nájezdu, jeho nepovedenou kličku ale Svoboda s přehledem kryl. Následně si také Liberečtí zahráli proti třem. Domácí Snopek s Mikeskou sledovali z trestné lavice, jak nebezpečně pálil Richter do obětavého Hlinky. Pokus hostujícího beka z voleje zůstal ale po hříchu jedinou možností a do kabin se šlo za stavu 1:4.

3.třetina

Třetí třetinu zahájila další přesilovka Východočechů, když šel Klimenta odpykat chybné střídání. Domácím se ale vůbec nepodařilo usadit se v pásmu Liberce. Na druhé straně naopak vyrobil nevídanou hrubku v rozehrávce za vlastní brankou Adam Svoboda. Dotírající Andrej Podkonický mu sebral lehce puk, ale nedokázal ho ani nadvakrát zasunout do odkryté klece. VE 47.minutě se z letargie na chvíli probrali domácí forvardi. Veterán Lubina se ocitl tváří v tvář Milanu Hniličkovi. Liberecký hrdina ale jeho pokus zblízka chytil. Na druhé straně se zase ukázal mladý obránce Martin Rýgl, jeho střelu od modré clonilo několik hráčů. Svoboda přesto našel kotouč ve své lapačce. Přesně deset minut před koncem, utkání zasáhl pěkným zákrokem Hnilička proti tvrdé střele Mrázka.

Pak se pakoval na trestnou liberecký Čermák. Když si ale hokejisté Moelleru za celé dvě minuty vytvořili jediný náznak šance v podobě tečované střely Mudrocha Kolářem, začal početný spolek libereckých fandů oslavovat vítězství. Trápící se „perníkáře“ v závěru ještě nešetřil neúnavný Vampola, když vymyslel další skvělou přihrávku. Puk za Svobodova záda tentokrát dostal Patrik Rozsíval. Po vyloučení Podkonického dohrávali Tygři zápas v početní nevýhodě. Střelu Kántora od modré ještě ztečoval do ochranné sítě Čermák. Po střele Tvrdíka ovšem nedokázali hosté odstavit před brankou důrazného Františka Mrázka a ten šest vteřin před závěrečnou sirénou upravil na konečných 2:5. Branka byla nakonec přiznána útočníkovi Michalu Trdíkovi