Tygři porazili Mountfield a základní část zakončili na druhém místě

Date of publication Author Ondřej Flanderka

L i b e r e c - Základní část Tipsport extraligy zakončili Bílí Tygři výhrou na domácím ledě nad českobudějovickým Mountfieldem, který pokořili 5:2. O branky Liberce se postaralo pět různých hráčů a svou premiérovou trefu v extralize si připsal mladý obránce Petr Ulrych. Tygři tak během dvaapadesáti kol nasbírali čtyřiadevadesát bodů a nyní budou vyhlížet soupeře pro čtvrtfinále, kterého určí předkolo play-off.

52. kolo, neděle 20. února 2011
5:2
(2:0, 0:2, 3:0)

Branky a nahrávky: 1. Bartovič (Nedvěd), 20. Čakajík (Dušek, Nedvěd), 43. Ulrych (Víšek), 46. Ondřej (Vantuch), 60. Hunkes (Nedvěd) – 34. Šimánek (Pšurný, Mertl), 37. Kolarz (Pšurný, Ptáček). Rozhodčí: Fraňo, Pešina – Bláha, Kostka. Vyloučení: 3:2. Využití: 1:0. Diváci: 7211. Střely na branku: 35:26. Průběh utkání: 2:0,2:2,5:2.

Pinc – Čakajík, Hunkes, Derner, Pavlů, Moravec, Holub, Trončinský, Ulrych – Kudrna, Nedvěd, Dušek – Špaček, Podkonický, Bartovič – Klimenta, Vak, Víšek – Ondřej, Vantuch, Urban.

Banes Motor Č. Budějovice

Kovář – Vykoukal, Vydarený, Ptáček, Kolarz, Novák, Kotaška, Šulc – Šimánek, Mikeska, Květoň – Gulaš, Kašpařík, Pletka – Mertl, Pšurný, Kuchejda – Polodna, Langhammer, Ferebauer.

Oba celky měly již před začátkem utkání jistou přímou účast ve čtvrtfinálových bojích. Šlo tedy jen to, zda Liberec udrží druhé místo a jestli Jihočeši zůstanou po základní části pátí. Mnohem lépe se úvod utkání povedl domácímu celku, který se už v šestapadesáté vteřině dokázal prosadit, když Nedvěd našel pasem zpoza branky nekrytého Milana Bartoviče, a jeho střela zapadla za bezmocného Kováře. Liberecký kapitán si touto asistencí připsal již svůj třiapadesátý kanadský bod v sezóně, kterým vytvořil nový klubový rekord Bílých Tygrů v počtu nasbíraných branek a asistencí v základní části.

Hosté se dokázali s rychlého gólu poměrně rychle oklepat, i tak měli ale více puk pod kontrolou i v dalším průběhu první třetiny Severočeši. Velkou šanci na svou druhou trefu v utkání měl v osmé minutě Bartovič, který byl faulován v rychlém úniku. Trestné střílení ale zakončil střelou nad Kovářovu klec. Domácím nakonec stejně jako úvod první dvacetiminutovky vyšel i její závěr. Nedvěd zatáhl puk do útočného pásma, předal ho na Duška, jehož přesný pas uklidil do sítě Martin Čakajík – 2:0. Hosté se do vyložené šance nedostali, jedovatá střela Květoně totiž zamířila těsně nad.

I v úvodu druhé periody měli více ze hry Liberečtí, celkově se hrál ale poměrně bezstarostný hokej, ze kterého vyplynuly i dvě šance Klimenty, nebo střela Kudrny. Jihočeskou snahu zase dokumentoval průnik a střela Gulaše, kterou Pinc vyrazil betonem stejně jako pokus Mikesky. Mountfield se tak první branky dočkal až ve čtyřiatřicáté minutě, když Pšurný vyslal za obranu Tygrů Jiřího Šimánka, a ten svůj blafák zakončil střelou pod horní tyčku. Tři minuty poté dokázali probuzení hosté vyrovnat, když nenápadný pokus Michaela Kolarze od modré Pinc neviděl a puk zapadl přesně za tyčku liberecké klece. Svěřenci Františka Výborného pak mohli dokonce vývoj utkání otočit, povedený průnik zakončil ale Langhammer střelou těsně nad břevno.

Poslední dvacetiminutovku letošní základní části načala ostrá střela Šimánka, kterou dokázal Pinc vyrazit. Ve třiačtyřicáté minutě se ale domácí dostali znovu do vedení, o které se svou první trefou v extralize postaral mladý obránce Petr Ulrych, jehož dělovka od modré skončila v horním rohu českobudějovické klece. Chvíli na to si Liberečtí získali zpět dvougólové vedení, když Zdeněk Ondřej zužitkoval přesný pas Vantucha a Kovář byl bez šance.

Mountfield mohl odpovědět samostatným únikem aktivního Šimánka z jedenapadesáté minuty, jeho druhé sólo ale přibrzdil Hunkesův faul a Pincova lapačka. Následná přesilovka, která byla teprve druhou v utkání, hostům moc nevyšla. Když pak Gulaš svůj průnik zakončil střelou do břevna a Květoň zamířil těsně vedle, bylo jasné, že Severočeši už svůj náskok tentokrát udrží. Naopak v poslední minutě dal konečnou podobu výsledku Jiří Hunkes, který ve dvojnásobné přesilovce Tygrů propálil od modré Kováře. Liberec tak porazil Mountfield 5:2.