Bílí Tygři na mistra nestačili, Plzni podlehli o dvě branky

Date of publication Author Martin Zíta

L i b e r e c – První domácí utkání letošního extraligového ročníku Bílým Tygrům nevyšlo podle představ. Hosté z Plzně v něm šli ve druhé třetině do vedení, které už Liberec nedokázal ve zbylém čase zvrátit. Severočeši si tak tentokrát za prohru 1:3 body nepřipsali.

2. kolo, neděle 15. září 2013
1:3
(0:0, 1:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 36. Pospíšil (Čakajík, Nedvěd) – 27. Duda (Straka, Hanzlík), 39. Kratěna (Pletka, Lev), 45. Vlasák (Straka). Rozhodčí: Kalivoda, Wagner – Podrazil, Zavřel. Vyloučení: 6:8, navíc Duda (PLZ) 10 min. OT. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 875. Střely na branku: 20:37. Třetiny: 0:0, 1:2, 0:1. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3. Nejlepší hráči: Tomáš Pospíšil – Martin Straka.

Schwarz – Hunkes, Derner, Kolmann, Výtisk, Voráček, Čakajík, Čutta – Pospíšil, Nedvěd, Vampola – Jass, Zacha, Víšek – Bartek, Filippi, Bulíř – Vlach, Urban, Špaček.

HC Škoda Plzeň

Mensator – Slovák, Jiří Hanzlík, Růžička, Jeřábek, Mozík, Frolo – Duda, Straka, Vlasák – Kratěna, Lev, Pletka – Novotný, T. Sýkora, Petruška – Dvořák, Vlček, Schleiss – J. Sýkora.

Nedělní utkání, ve kterém se v Liberci představila Plzeň, přilákalo do Tipsport areny slušnou návštěvu téměř pěti tisíc diváků. První větší vzruch mezi ně přinesla šance libereckého Barteka, jenž bekhendem přestřelil ze spodní hranice kruhu. Liberecké v začátku podpořila i přesilová hra, ve které měl gól na hokejce Pospíšil. Ten byl osamocen před Mensatorem, jenž se sice nechal položit, avšak okrajem lapačky na poslední chvíli vyškrábl kotouč nad. Následně šla Plzeň do tří, Bílí Tygři ale této šance nevyužili.

I v dalším průběhu častěji hrozili domácí hokejisté, ovšem až do samého závěru třetiny si vyloženou šanci nevypracovali. Tím, kdo to v 18. minutě zlomil, byl Urban. S vybojovaným kotoučem se prosmýkl po pravé straně až před branku, tam ale nestačil na Mensatora, jenž se roztáhl před brankovou čárou.

Prvních dvacet minut hokejového souboje tak branku nepřineslo a do druhé třetiny se tak šlo stále za stavu 0:0. První příležitost to změnit měl hostující Kratěna. Tomu nechal Pletka kotouč na pravém kruhu, Schwarzova lapačka ale byla připravená. Za necelé tři minuty už byl ale liberecký muž v masce krátký. Radek Duda prokázal největší důraz na brankovišti a dotlačil puk za brankovou čáru. Regulérnost jeho branky následně musel hodnotit videorozhodčí, který potvrdil stav 0:1.

Plzeňští byli při chuti. Ján Sýkora ani Straka ale své střelecké pokusy nedopravili až do liberecké sítě. Po pár minutách si na své přišli i příznivci domácích. Tomáš Pospíšil sice nejprve z bezprostřední blízkosti nedokázal obstřelit Mensatora, ale když se k puku dostal po půl minutě znovu, nezaváhal. Jeho dorážka z mezikruží stanovila průběžný stav na 1:1.

To ale nebylo poslední slovo aktérů dnešního zápasu. Ve 39. minutě získal v pravém rohu kotouč Pletka, zopakoval práci s Ondřejem Kratěnou, který tentokrát pohodlně rozvlnil síť – 1:2. Po jeho zásahu se navíc strhla potyčka, když Hanzlík srazil na zem Jasse, za což inkasoval menší trest. To ale na jednobrankovém vedení Západočechů po 40 minutách nic nezměnilo.

Ani třetí třetina s první větší akcí příliš nezahálela. Straka našel po čtyřech minutách ve středním pásmu Tomáše Vlasáka, jenž si najel na pravý kruh a zápěstím zavěsil pod horní tyč – 1:3. Ve zbytku třetiny už si hosté průběh zápasu i samotný výsledek hlídali. Vrásky jim ještě nadělal Vampola, proti kterému se ale znovu předvedl Mensator. Snahu zvýšit vedení svého týmu ještě ukázali Tomáš a Ján Sýkorové. Ani jeden si ale na strážce liberecké svatyně nepřišel a nedělní duel tak za stavu 1:3 dospěl až do závěrečné sirény. Liberec tak nenavázal na výhru v Třinci, zatímco Plzeň má po dvou kolech plný počet bodů.