Gólová smršť pod Ještědem! Liberec si vyšlápl na Spartu

Date of publication Author Lukáš Šonský

L i b e r e c – Bílí Tygři si ve čtvrtém extraligovém kole připsali druhé vítězství v sezoně. Na domácím hřišti si poradili se Spartou, pražského soupeře přetlačili v brankové přestřelce 6:5. Na úspěchu měl největší podíl Tomáš Pospíšil, který získal čtyři kanadské body.

4. kolo, neděle 22. září 2013
6:5
(1:0, 3:3, 2:2)

Branky a nahrávky: 11. Bartek (Bulíř), 22. Bulíř (Filippi, Pospíšil), 29. Valský (Pospíšil, Nedvěd), 34. Nedvěd (Vampola, Hunkes), 56. Pospíšil (Bulíř, Filippi), 57. Pospíšil (Nedvěd) – 29. Pech (Kumstát), 31. T. Rachůnek (Piskáček), 37. Buchtele (Sičák), 41. Ton (Hlinka, Rolinek), 60. Buchtele (Rolinek, Hlinka). Rozhodčí: Hrubý, Wagner – Hejl, Kajínek. Vyloučení: 7:6. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 362. Střely na branku: 37:45. Třetiny: 1:0, 3:3, 2:2. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:2, 4:2, 4:4, 6:4, 6:5. Nejlepší hráči: Tomáš Pospíšil – Petr Ton.

Schwarz – Hunkes, Ulrych, Voráček, Čakajík, Výtisk, Kolmann, Říha – Pospíšil, Nedvěd, Valský – Bartek, Filippi, Bulíř – Jass, Vampola, Víšek – Urban, Zacha, Špaček.

Pöpperle – Pilař, Piskáček, Sičák, Kubát, Krejčík, Švrček, Gřegořek – Pacovský, Hlinka, Rolinek – Kumstát, Pech, Klimek – Ton, Přibyl, Buchtele – T. Rachůnek, Simon, I. Rachůnek.

Sparta přicestovala pod Ještěd v roli mírného favorita, Pražané v minulém kole zdolali mistra z Plzně a aktivně začali i v Liberci. Domácí už po čtyřiceti vteřinách hry špatně vystřídali, hráli v šesti a nabídli soupeři přesilovku. Kubát měl na spodní části kruhu slibnou šanci, ale trefil jen hůl přesouvajícího se gólmana.

Bílí Tygři zahrozili vzápětí. Bulíř byl sám v mezikruží a protihráč mu sekl do hole, přesto dokázal liberecký útočník zakončit a Pöpperle se blýskl parádním zákrokem. Po letícím puku skočil a odložil domácí oslavy. Ty totiž přišly až v jedenácté minutě, když se Martin Bartek dostal do samostatného úniku a střelou po ledě propálil brankáře.

Hosté měli v úvodní části střeleckou převahu, ale jistý Schwarz úspěšně odolával. Nebezpečně pálil Rachůnek i Rolinek, kapitán holešovického výběru následně černou pryž do sítě zaslal. Ovšem nepovoleným způsobem rukou.

Severočeši navýšili své vedení v úvodu druhé části po parádní souhře. Pospíšil zavezl puk do pásma a nabil na kruh Filippimu, jenž místo střely kotouč podržel a pasem před brankoviště oslovil Michala Bulíře. Ten už měl před poloprázdnou klecí snadnou práci.

O pár minut později se za libereckou obranou zjevil Hlinka, ale zadák Výtisk mu při kličce kotouč vypíchl. Spartě se ale vzápětí přeci jen povedlo přelstít protivníkovu obranu. Lukáš Pech si v pravý čas sjel mezi kruhy a poprvé pokořil Schwarze.

Za třiatřicet vteřin si však Liberec vzal náskok dvou branek zpět. Jakub Valský prostrčil z kruhu puk mezi Pöpperleho betony. Jenže hosté si znovu připravili rychlou odpověď, Tomáš Rachůnek doklepl kotouč za brankářova záda a bleskově korigoval.

Domácí toužili po dalším zásahu, ale Bartek neuspěl z těsné blízkosti a ležícího Pöpperleho nepřelstil ani u brankoviště kličkující Pospíšil. Až v čase 33:58 hostující muž s maskou počtvrté kapituloval, Petr Nedvěd využil přesilovku. Kotouč poslal do sítě prudkou střelou švihem z pravé strany.

Prostřední část nenudila, oba týmy ve svižném tempu otevíraly hru. Liberečtí nedotáhli do zdárného konce nadějné přečíslení, zato Sparta z protiútoku svoji příležitost zužitkovala. Jan Buchtele utekl obráncům, trefil se do horní části branky a Tygři po druhé části odcházeli do kabin s vedením 4:3.

Ve třetí třetině ukrojila časomíra pouze dvacet dva vteřin a Pražané se radovali z vyrovnání. Trefil se Petr Ton, jemuž v útočné třetině přenechal kotouč Hlinka. Hostující ostrostřelec přitloukl svůj ostrý projektil přesně pod břevno.

Sparťané po čtvrtém úderu diktovali tempo hry, ovšem skórovat mohl soupeř. Bulíř nejprve z výhodné palebné pozice trefil jen dobře postaveného Pöpperleho a posléze neuspěl ani Jass, kterého na levé straně brankoviště včas od kotouče odklidil protihráč.

Slavil až Tomáš Pospíšil, útočník doklepl do sítě odražený puk a Liberec čtyři minuty před koncem základní hrací doby znovu vedl. Tentýž hráč se prosadil také o chvilku později, když poslal kotouč do sítě po průniku Nedvěda.

Tým z Holešovic ještě dokázal snížit, hosté odvolali brankaře a hráli přesilovku v šesti proti čtyřem. Jan Buchtele trefil z těsné blízkosti přesně pod břevno, ale víc už Sparta nestihla. Bílí Tygři vyhráli v parádním utkání 6:5 a připsali si první domácí vítězství, soupeř naopak ani ve druhém venkovním střetnutí nebodoval.