Vyrovnaný duel rozhodla třetí třetina, z Brna se Tygři vrací bez bodu

Date of publication Author Martin Zíta

Brno/Liberec – Třetí výjezd za brány Liberce v letošní sezoně Bílým Tygrům nevyšel. V Brně dlouho drželi bezbrankovou remízu, avšak v závěrečných minutách se Kometě podařilo strhnout zápas na svou stranu. Liberečtí jí tak v 5. extraligovém kole podlehli 0:3 a z Moravy se vrací bez bodu.

5. kolo, úterý 24. září 2013
3:0
(0:0, 0:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 46. Jenyš (Burian, Koreis), 55. Koreis (Burian, Dočekal), 60. Káňa (Koreis, Čermák). Rozhodčí: Homola, Minář – Jindra, Skopal. Vyloučení: 7:8. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 6 432. Střely na branku: -:-. Třetiny: 0:0, 0:0, 3:0. Průběh utkání: 3:0. Nejlepší hráči: Pavel Jenyš – Marek Schwarz.

HC Kometa Brno

Trvaj – Kováčik, Jan Hanzlík, Nosek, Kempný, Kuboš, Žižka, Dujsík – Jenyš, Čermák, J. Káňa – T. Svoboda, Hruška, J. Svoboda – Dočekal, Koreis, Burian – Vondráček, Němec, Holec.

Schwarz – Hunkes, Ulrych, Voráček, Čakajík, Výtisk, Kolmann, Říha – Pospíšil, Nedvěd, Valský – Bartek, Filippi, Bulíř – Jass, Vampola, Víšek – Urban, Zacha, Špaček.

Úvod utkání se nesl ve vyrovnaném duchu. Oba týmy si vypracovaly nějaké střelecké pozice, ale hovořit o nich jako o vážných se nedalo. V 7. minutě byl blízko gólu Nedvěd, ale nepodařilo se mu ve skrumáži před bránou zakončit. Za Brněnské to naopak dobře zkoušel Jenyš, ale Schwarze u tyče nepřekvapil. Velmi výrazně se jeden z týmů dostal pod tlak ve 13. minutě a byl to Liberec. První útočná formace Komety Jenyš, Čermák, Káňa Tygrům pořádně zatopila, ale i přes náznaky šancí se do zakončení nedostala. Někdy řešila situaci příliš na krásu.

V 16. minutě vyslal jednu ze svých tvrdých střel na bránu Kováčik, který zaměstnával Schwarze opravdu značně. Tato střela byla nejnebezpečnější, ale liberecký brankář předvedl efektivní rozštěp a pokus zneškodnil. Poté emoce na ledové ploše zjitřila některá vyloučení, trestalo se však na obou stranách.

Prostřední dějství nabídlo daleko více zajímavých momentů než v předchozí části. Do první velké šance se sice dostal až v 27. minutě Jakub Svoboda, pak už to šlo ale ráz naráz. V 30. minutě nabídl gólovku svému o mnoho zkušenějšímu spoluhráči Káňa. Čermák ale branku hodně přestřelil a posléze se mohl pouze chytnout za hlavu. Liberec odpověděl šancí Pospíšila, který se zhruba v polovině zápasu zjevil naprosto sám před Trvajem, blafákem ho ale nepřelstil. Skóre poté nezměnil ani velmi aktivní obránce Kováčik.

Útočné rejdy ale zdaleka neskončily. Další možnosti promarnili Jakub Svoboda i Káňa, který si také vylámal zuby na skvělém brankáři Schwarzovi. Toho můžeme bez nadsázky označit jako hrdinu prvních čtyřiceti minut. Domácí sice měli více ze hry, ale spokojeněji mohli jít do kabiny Tygři. To by však musel proměnit Bartek svoji šanci v přesilovce čtyři na tři.

Úvod závěrečné třetiny opět nabídl stejný scénář. Brněnští útočníci versus brankář Schwarz. Ten dovedl k smutku ve 42. minutě Němce a nadvakrát ho nedokázal překonat ani dvě minuty poté Burian. Kometě se ale nakonec podařilo libereckého gólmana odčarovat. Ve 45. minutě pálil Burian od modré čáry. Schwarz puk neudržel a volný puk v brankovišti dorážel do brány Pavel Jenyš. Pro brněnského mladíka to byl první extraligový gól v kariéře.

Domácím vlil gól novou krev do žil a bylo to na herní pohodě vidět. Když navíc přidal Jakub Koreis nečekanou střelou od mantinelu druhý brněnský gól, zdálo se být rozhodnuto. A opravdu tomu tak bylo. Liberci nepomohlo ani závěrečné power-play. Naopak do prázdné brány pečetil skóre Jan Káňa.