Znovu jen jeden gól, Liberec v Karlových Varech nebodoval

Date of publication Author Lukáš Šonský, Filip Mikulášek

Karlovy Vary/Liberec – Bílí Tygři prohráli třetí utkání v řadě. V duelu sedmého extraligového kola na karlovském ledě zaspali úvod a brzy ztráceli dvě branky. Jediný liberecký úspěch zaznamenal v závěru druhé třetiny Jakub Valský, Severočeši ale nakonec padli 1:5.

7. kolo, neděle 29. září 2013
5:1
(2:0, 1:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 5. Kytnár (Balán, Zucker), 10. Koblasa, 34. Zucker, 54. Zaťovič (Gulaši, Hovorka), 60. Hovorka (Zaťovič, Bičánek) – 40. Valský (Zacha, Nedvěd). Rozhodčí: Šindler, Turčan – Pešek, Jelínek. Vyloučení: 3:7. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 2 457. Střely na branku: 22:18. Třetiny: 2:0, 1:1, 2:0. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 5:1. Nejlepší hráči: Petr Koblasa – Jakub Valský.

HC Energie Karlovy Vary

Závorka – Bičánek, Grman, Drtina, Šmach, Gulaši, Parýzek – Zaťovič, R. Hruška, Hovorka – Doležal, R. Vlach, Koblasa – Dlouhý, Kverka, Zucker – Kytnár, Balán, Flek – Tomeček.

Schwarz (10. Melicherčík) – Hunkes, Derner, Voráček, Čakajík, Výtisk, Kolmann, Říha – Zacha, Nedvěd, Valský – Pospíšil, Filippi, Bulíř – Bartek, Bulík, Jass – Dušek, Vampola, Víšek.

Utkání začalo zostra a hned v první minutě byl shodně vyloučen Doležal s Pospíšilem. Ve čtyřech se hrál rychlý, přímočarý hokej. K vážnějšímu ohrožení brankářů však nedošlo. Na domácích byla od úvodního vhazování vidět obrovská chuť a touha uspět. Psychická vzpruha v podobě zisku jednoho bodu z pátečního derbyv Plzni byla znatelná.

Energie byla v úvodu zápasu aktivnější a zaslouženě šla v 5. minutě do vedení. Milan Kytnár vybojoval kotouč u hrazení, kde ustál těžký osobní souboj, vybruslil před branku a nadvakrát zametl kotouč pod Schwarze. Hosté se ihned snažili srovnat, obrana Energie však byla pozorná. Hezkou individuální akcí se následně prezentoval Balán, který přibruslil libereckého obránce a ujížděl sám na brankáře, ten však jeho pokus na vyrážečku dokázal vyrazit.

Následně však liberecký gólman chyboval. Vyjel za svou branku s úmyslem zastavit nahození domácích hráčů, a usnadnit tím svým bekům rozehrávku. Kotouč však zasáhl tak nešťastně, že jej naservíroval přímo na hůl dobře napadajícího Petra Koblasy, před kterým zívala odkrytá branka. Schwarz záhy přenechal svůj post Melicherčíkovi, který se mezi tyče podíval poprvé v sezoně.

Jeho příchod nakopl liberecké hráče. Ti několikrát vyzkoušeli Závorkovu pozornost. Karlovarský brankář se nejvíce vytáhl proti střele Filippiho, který střílel ve výborné pozici. Závorka se ale skvěle přesunul a jeho šanci zmařil. V závěru úvodního dějství to ještě zkoušel Zucker, jehož střela však neměla gólové parametry.

Počátek druhého dějství opět okořenilo několik tvrdých osobních soubojů. Liberečtí si následně vytvořili slušný tlak, pěkně stříleli Zacha a Pospíšil, Závorka však svůj tým podržel. Energie pokračovala ve velkém nasazení, což se vyplácelo. Ve 34. minutě vybojoval kotouč za brankou David Zucker, odstavil si dotírajícího beka, vybruslil před branku a svou střelu umístil přímo mezi Melicherčíkovy betony.

Hra byla poté často přerušovaná a kouskovaná, což bylo přijatelnější pro domácí hráče, kteří důsledně bránili a nepouštěli soupeře do zakončení. Důrazně avšak čistě si počínal také Gulaši, který poslal tvrdě k zemi libereckého útočníka Jasse. Jeho hit byl však čistý a i proto za něj autor sklidil mohutný potlesk domácího publika. Až v úplném závěru třetiny neuhlídali domácí obránci Jakuba Valského, ke kterému se štěstím propadlo Nedvědovo nahození a liberecký křídelník prostřelil Závorku bekhendovým pokusem.

Třetí třetinu zahájili náporem hosté, což se dalo vzhledem k průběžnému výsledku očekávat. Obrana domácích ovšem fungovala zodpovědně a především disciplinovaně. Když už domácí obránci zaváhali, podržel tým bezchybný Závorka. Jeho pozornost postupně vyzkoušelo hned několik střelců. V největší šanci se zjevil Vampola, na karlovarského brankáře ale recept nenašel, stejně jako agilně hrající Filippi, který to zkoušel střelou z úhlu.

Energetici spoléhali především na protiútoky a soustředili své síly na defenzivu. Bílým Tygrů nešla upřít snaha o útočení, avšak bez vážnější střelecké příležitosti. Jak jednoduché je vstřelit branku, následně ukázal domácí kapitán Martin Zaťovič. Ze střídačky si to namířil přímo do útočné třetiny, kam dostal milimetrovou nahrávku přes celé kluziště od spoluhráče Hovorky. Ustál nátlak dojíždějícího beka a parádním blafákem překonal bezmocného Melicherčíka.

Hostům už nezbývalo mnoho sil ani času na zvrat. Navíc se několikrát provinili faulem, a nabídli tak domácím možnost přesilových her. V poslední minutě se odrazila dělovka Bičánka přímo před branku, kde měl hůl Hovorka. Hostující brankář však dokázal, i s přispěním tyče, jeho pokus zlikvidovat. Karlovarského střelce to ale nemrzelo dlouho. Početní výhoda totiž pokračovala. Kapitán Zaťovič míchal s pukem na pravém kruhu a parádní žabičkou našel na protější straně číhajícího Marka Hovorku, který se v další stoprocentní šanci nemýlil. Završil tak gólový účet zápasu na konečných 5:1.