Lídr poražen! Bílí Tygři slaví po nájezdech

Date of publication Author Tomáš Dolejš

L i b e r e c – Bílí Tygři si po třech porážkách připsali cenné vítězství. V rámci osmého kola zdolali na domácím ledě lídra tabulky Slavii, která doposud zůstala neporažena. Liberec v bojovném utkání vedl, ale výhru vydoloval až v samostatných nájezdech. Ten rozhodující vstřelil kapitán Petr Nedvěd.

8. kolo, úterý 01. října 2013
2:1sn
(0:0, 1:1, 0:0 - 0:0)

Branky a nahrávky

Branky a nahrávky: 35. Pospíšil, rozhodující sam. nájezd Nedvěd - 40. Krenželok (Bednář). Rozhodčí: Fraňo, Jeřábek – Bádal, Pouzar. Vyloučení: 4:7, bez využití. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 024. Střely na branku: 27:34. Třetiny: 0:0, 1:1, 0:0 – 0:0 Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1sn. Nejlepší hráči: Marek Schwarz – Dominik Furch.

Schwarz – Hunkes, Derner, Kolmann, Čakajík, Výtisk, Voráček, Šimek – Pospíšil, Nedvěd, Valský – Bartek, Filippi, Bulíř – Zacha, Vampola, Bulík – Jass, Urban, Víšek,

HC Slavia Praha

Furch – Kadlec, Štich, Kolařík, Holub, Valach, Wharton, Knot – Bednář, Jelínek, Krenželok – Žejdl, V. Růžička ml., Sklenář – Micka, Poletín, Klhůfek – Stránský, Skokan, Doležal.

Utkání začalo ve volnějším tempu. První střelu obstaral domácí Bulíř, ale bekhendová střela nebyla dostatečně razantní. Na to odpovídal na druhé straně Klhůfek, toho zastavil pozorný Schwarz. O chvíli později předvedl dvakrát své střelecké umění Jelínek, na libereckého brankáře si však nepřišel. Bednářův pokus v sedmé minutě zase zblokoval bek Kolmann, podobný zákrok předvedl i Výtisk proti jednoznačné šanci Krenželoka.

Gólová příležitost pro Liberec přišla v deváté minutě, když si Víšek vyměnil kotouč s Urbanem, ten ho ale dokázal poslat několik čísel od slávistické klece. V polovině první dvacetiminutovky se pak zranil tygří bek Derner a zápas tak pro něj skončil. Několik okamžiků na to se dostal k zajímavé šanci mladík Zacha, toho zastavil beton Furcha. Hra se poté do konce třetiny zklidnila, a až na několik menších střel brankáři ohroženi nebyli. Pokusy domácího Jasse nebo hostujícího Krenželoka totiž neměly gólové parametry.

Do druhé periody se nastoupilo už v trochu svižnějším tempu. Valský v brankovišti nenašel Nedvěda, na druhé straně Růžička zkoušel pozornost Schwarze. Akce domácích po ose Nedvěd – Pospíšil – Valský brankou neskončila a ani aktivní Slávista Krenželok utkání neotevřel. Mohl tak učinit liberecký Bartek a už to na gól vypadalo, protože puk Furchovi propadl výstrojí, brankář v sešívaném dresu měl však štěstí, protože kotouč šel těsně vedle branky.

V polovině základní hrací doby se dostali hosté do tlaku a ten vyústil v tutovku Skokana, ten však nechal vyniknout libereckého gólmana, který stoprocentní šanci na poslední chvíli odvrátil. V oslabení pak unikl Nedvěd, poslal kotouč jen na hruď Furcha. Až v pětatřicáté minutě se stav otevřel. Tomáš Pospíšil vystihl rozehrávku obránců Slavie, chopil se puku a přes celé hřiště si dobruslil až k Furchovi a zavěsil z pravého kruhu – 1:0. Liberečtí se ale z vedení moc dlouho neradovali, těsně před koncem prostřední části se po velkém závaru před Schwarzovou klecí zmocnil kotouče Lukáš Krenželok a srovnal stav – 1:1.

Do třetí třetiny se tak vstupovalo za nerozhodného stavu. Živější byl zkraje poslední části Liberec, Nedvěd poslal puk před branku hostů a před ní vnikla mela, kotouč ale v síti neskončil. Na druhé straně pak tvrdě pálil Micka a vyprášil Schwarzovy betony. Hra se poté na chvíli zklidnila, bylo jasné, že kdo dá další gól, tak bude mít s ubývajícím časem k vítězství blíže. Tygři drželi své soky v pásmu a snažili se střílet ze všech stran, zajímavou nabídku udělal Vampola Zachovi.

Několik závěrečných minut však postupně přebrali otěže sešívaní, ale moc velkých šancí k vidění nebylo, postupem času si oba týmy snažily zajistit alespoň bodový zisk a nechtěly pustit soupeře do příležitosti zvrátit utkání na svou stranu. Poslední střelu závěrečné třetiny předvedl Poletín, gólman Tygrů ho však vychytal a duel pokračoval prodloužením.

Avšak i prodloužení se odehrálo v obavách o zisk bonusového bodu. Střelu Kadlece zalehl Schwarz, poté se pár minut hrálo bez šancí, i když aktivnější byl podještědský tým. Pokus o založení útoku nevyšel Valskému s Nedvědem. Rozhodnout mohl Jelínek, trefil se však přímo do gólmana Liberce a poslední akce Kolaříka nedospěla do gólového úspěchu. Zápas se tak přehoupl do samostatných nájezdů.

První na řadu přišli domácí, exekuce se ujal lotyšský útočník Koba Jass a proměnil. Na straně hostů srovnal Jaroslav Bednář, jenž zavěsil pod víko. Kapitán Petr Nedvěd však také bez problémů skóroval. Vladimír Růžička však nedokázal srovnat a rozhodnout mohl Tomáš Pospíšil. Ten svou šanci nepromrhal a vystřelil libereckému týmu dva body, přičemž rozhodující nájezd proměnil Petr Nedvěd. Tygři tak letos jako první tým dokázal porazit Slavii, která si do Prahy veze pouze bod.

8. kolo, úterý 01. října 2013
2:1sn