Bílí Tygři se vzchopili pozdě, Plzeň jim utekla na nedosažitelný rozdíl

Date of publication Author Lukáš Šonský, Adéla Maxianová

Plzeň/Liberec – Severočeši nedokázali navázat na vítězství proti Třinci a v patnáctém extraligovém kole prohráli. Nad jejich síly byla plzeňská Škoda, která si klíčový náskok vypracovala už v první třetině. Dvě liberecké trefy už na ztrátě bodů nic nezměnily a Bílí Tygři tak padli i v sedmém venkovním utkání v řadě.

15. kolo, pátek 25. října 2013
5:2
(3:0, 2:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 11. Pletka (Hanzlík, Martin Straka), 12. Duda (Jeřábek, Kašpařík), 15. J. Straka (Indrák, Martin Straka), 23. J. Sýkora, 33. Boháč (Duda, Indrák) – 35. Bartek (Nedvěd, Pospíšil), 51. Vampola (Hunkes, Nedvěd). Rozhodčí: Čech, Husička – Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 10:7. Využití: 2:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 025. Střely na branku: 36:21. Třetiny: 3:0, 2:1, 0:1. Průběh utkání: 5:0, 5:2. Nejlepší hráči: Ján Sýkora – Marcel Melicherčik

HC Škoda Plzeň

Mensator – Hanzlík, Boháč, Seman, Slovák, Jeřábek, Mozík, Frolo – Indrák, Martin Straka, J. Straka – Kratěna, Lev, Pletka – Duda, Kašpařík, J. Sýkora – Dvořák, T. Sýkora, Petruška.

Schwarz (33. Melicherčík) – Hunkes, Čutta, Voráček, Výtisk, Říha, Čakajík, Jánošík – Urban, Nedvěd, Dušek – Bartek, Vampola, Bulík – Pospíšil, Bulíř, Valský – Jass, Zacha, Víšek.

Domácí začali aktivněji, ale první velkou šanci si vypracovali hosté z Liberce. Frolo ztratil puk, toho dokázal využít Bulík a hnal se společně se svým spoluhráčem Bartekem sám na Mensatora. Plzeňský gólman ale svůj tým podržel. O dvě minuty později měli první větší příležitost i Plzeňští, když najížděli tři proti dvěma. Ke Schwarzovi ale nakonec žádná střela nedoputovala, protože bránící hráči zvládli situaci perfektně.

Pořádnou práci si brankář Bílých Tygrů připsal až při první přesilovce Plzně. Bekhendovým zakončením otestoval jeho pozornost M. Straka. Schwarz však zůstal neprůstřelný. Už v plném počtu hráčů na obou stranách předvedla trojice J. Sýkora – Duda – Kašpařík parádní akci. Poslední jmenovaný ji zakončoval, ale Schwarz se proti němu vytasil s parádním zákrokem. Na dorážku Václava Pletky v další přesilovce už byl ale krátký.

A po dvaatřiceti vteřinách lovil liberecký gólman puk ze své sítě podruhé. Tentokrát se dostal k odraženému puku Radek Duda a zametl ho za brankovou čáru. Na 3:0 pro domácí zvyšoval po krásné akci juniora Indráka Josef Straka, který nemohl neproměnit nabídku mladého útočníka. Z další akce ihned po buly mohl ještě zvýšit Ján Sýkora, ale ten nedokázal trefit odkrytou část branky, u které stál.

Stejně tak se nevedlo Pletkovi, který byl zcela sám před Schwarzem. Liberec po třetí brance jakoby zcela vymizel z ledu, u puku byli téměř výhradně domácí hráči a v poklidu tak dohráli povedenou první dvacetiminutovku.

Také od začátku druhé třetiny byli domácí aktivnější. Nejprve se dostal k zakončení Lev, ale neuspěl. Po faulu na Jána Sýkoru bylo nařízeno trestné střílení, které slovenský forvard proměnil, když puk nekompromisně zavěsil pod horní tyčku. Gól musel ještě potvrdit videoozhodčí, ale pak už se domácí mohli radovat z vedení 4:0.

Liberec mohl snížit ze zcela náhodné střely. Tu vyslal na Mensatora Výtisk, plzeňský gólman ji viděl až na poslední chvíli a zasáhl jen tak tak. V oslabení se dostal do samostatného úniku Dvořák, ovšem trefil jen Schwarzův beton. Liberci se přesilová hra nepodařila. Když hrála naopak přesilovou hru Plzeň, dokázala ji využít díky střele Dominika Boháče, která prošla Schwarzovi mezi rukou a tělem.

Na to už liberecký gólman neměl nervy a odebral se na střídačku. V brance ho nahradil Marcel Melicherčík. Ten hned musel zasahovat proti pokusu Dudy. Hosté se ale vzápětí přece jen prosadili. V přesilové hře čtyřem proti třem našel Nevěd přesně postaveného Martina Barteka , který s umístěním puku do odkryté branky neměl problém – 5:1.

Bartek si připsal i další nebezpečnou střelu. Tentokrát byl Mensator připraven a poskakující puk dokázal zkrotit. Téměř s druhou sirénou prověřil Mensatora ještě Hunkes.

Hned na začátku třetí části hry dostali Tygři přesilovou hru. V ní mohl snížit Vampola, ale střílenou přihrávku mezi tři tyče usměrnit nedokázal. V pro změnu plzeňské přesilové hře prokličkoval Duda celým hřištěm, zpoza branky přihrál Kašpaříkovi. Melicharčík ale udržel beton na svém místě a zabránil tak puku projít za brankovou čáru. Ihned po skončení libereckého trestu se musela opět bránit Plzeň. A to hned čtyři minuty, které inkasoval Slovák za vysokou hůl. A pro domácí bylo ještě hůř, když se dvě minuty před vypršením Slovákova trestu odebral na trestnou lavici také Frolo. Bílí Tygři dobrou půl minutu točili plzeňskou trojici v pásmu. Kolotoč ukončil až Mensatorův zákrok proti střele Barteka. Nakonec se ale Severočechům podařilo dvojnásobnou početní výhodu využít. Prudkou střelou po ledě překonal Mensatora Petr Vampola.

Plzeň nechtěla zůstat u pěti gólů. O navýšení náskoku se ještě před koncem třetí třetiny snažil Dvořák. Jeho střelu se štěstím liberecký gólman zkrotil. Skóre se však už nepohnulo a Plzeň i přes vyloučení v závěrečných minutách zápasu udržela tříbrankový náskok a mohla doma oslavit zasloužené tříbodové vítězství, Tygři naopak na výhru proti Třinci nenavázali.