Tygři na horkém brněnském ledě vedli, nakonec ale po krutém výsledku odjíždí s prázdnou

Brno - Tygři se na jih Moravy vydali bojovat o první extraligové body z hřišť soupeřů. V repríze loňského finále dlouho drželi s Kometou krok a v polovině utkání dokonce vedli 2:1. Domácí ale ve zbytku zápasu rozjeli gólovou kanonádu, na kterou už Liberečtí nedokázali reagovat.

10.kolo, pátek 06. října 2017
7:2
(1:0, 2:2, 4:0)

Branky a nahrávky: 18. M. Erat (Zaťovič), 36. Vincour (M. Erat, J. Krejčík), 38. Zaťovič (M. Erat), 42. J. Krejčík (Zaťovič, M. Erat), 44. Haščák (Štencel, Hruška), 45. Haščák (T. Svoboda), 52. V. Němec (Haščák) – 21. Bakoš (Bulíř, Ševc), 26. Ordoš (Plutnar, Vantuch). Rozhodčí: Hejduk, Kubičík – Komárek, Jelínek. Vyloučení: 9:10. Využití: 3:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 7485. Střely na branku: 31:26 Průběh utkání: 1:0, 1:2, 7:2.

HC Kometa Brno

Čiliak – Barinka, Štencel, Gulaši, J. Krejčík, Malec, Bartejs – Zaťovič (A), Hruška, M. Erat (A) – T. Svoboda, V. Němec, Haščák – Dočekal, L. Čermák (C), Vincour – Mallet, Nahodil, H. Zohorna.

Will – Ševc (C), Jánošík, Šmíd (A), Plutnar, Derner, Pyrochta, Havlín – L. Krenželok, P. Jelínek (A), Lakatoš – Jašek, Bulíř, Bakoš – Ordoš, Vantuch, Bartovič – Hrabík, D. Špaček, Jeník.

Bílí Tygři vstoupili do utkání poměrně aktivně. Do zajímavé střelecké pozice se propracoval Lukáš Vantuch, ale Čiliak jeho svižnou střelu vyrazil ramenem. Kometa kontrovala Nahodilem, ale opět uspěl maskovaný muž, Roman Will totiž mezírku mezi betony utěsnil včas. Na první obrovskou šanci si diváci počkali přibližně do poloviny první části. Zohorna se ocitl tváří v tvář libereckému brankáři a bekhendem jej nepřekonal. Stejný hráč se ještě pokoušel o dorážku, klec však minul.

Domácí se snažili převzít otěže zápasu, šelmy se ale srdnatě bránily a brněnským atakům zdatně odolávaly. Nakonec se ale Brňané přeci jen ujali vedení. Po dobré práci Zaťoviče se zcela sám před brankou zjevil Martin Erat, jenž předvedl efektní blafák a rozjásal domácí příznivce - 1:0. Martin Zaťovič se o chvíli později mohl sám zapsat do listiny střelců, to mu však neumožnil skvělý Roman Will. Do kabin šlo ale Brno přeci jen spokojenější.

Lepší start druhé části si mohli Tygři jen těžko přát. Přesilovku, která byla přerušena přestávkou mezi třetinami, využil Martin Bakoš. Slovenský střelec zaskočil Čiliaka chytrou střelou od mantinelu a vyrovnal tak na 1:1. Stejný hráč se dostal o pár sekund později do další šance, tentokrát měl ale poslední slovo strážce domácí svatyně.

O chvíli později ale byla liberecká snaha zúročena dalším gólem! Michal Plutnar zavezl kotouč do pásma a nabil mezi kruhy Janu Ordošovi, který vypálil bez přípravy a tvrdá rána se zastavila až v síti domácí branky - 1:2. Liberečtí tak rychle otočili stav a drželi těsné vedení.

Kometa se s nepříznivým stavem pochopitelně nechtěla smířit, Bartejs však ve své šanci minul bránu. Vzápětí byl na druhé straně k vidění další z četných soubojů Bakoše s Čiliakem a ze setkání dvou Slováků tentokráte vyšel úspěšně brněnský brankář. Domácí měli po vyloučení mladého Jeníka možnost hrát přesilovou hru a podařilo se jim Romana Willa překonat. Po pumelici Jakuba Krejčíka ale k libereckému štěstí zazvonila tyčka.

Zároveň evidentně stoupala vyhecovanost duelu, za což Tygři zaplatili dalším faulem a v tomto případě už Brno přesilovku využilo zásluhou Tomáše Vincoura - 2:2. Kometu vyrovnávací branka nakopla a nebýt fantastického Willova zákroku lapačkou proti tutovce Dočekala, mohli jít domácí do vedení. Brněnský tlak poté mohla otupit tygří přesilovka, ale stal se pravý opak. V početní nevýhodě se do samostatného úniku utrhl Martin Zaťovič a našel na Willa recept - 3:2. Druhá perioda, která byla reklamou na hokej, tak opět skončila těsným vedením domácích hokejistů.

Hned v úvodu třetí třetiny usedl na trestnou lavici Ordoš a Kometa opět dokázala tygří nedisciplinovanost potrestat a nutno říct, že branka to byla vskutku kontroverzní. Vincour po souboji se Špačkem upadl do brankoviště a podrazil brankáře. Rozhodčí ale hru nechali pokračovat a Jakub Krejčík snadno zvýšil na 4:2. Souběžně s gólem byli Liberečtí posláni do dalšího oslabení a Marcel Haščák rozradostnil DRFG Arenu popáté. Dostal totiž přesnou přihrávku do oblasti levého kruhu a poslal svižnou střelu do protipohybu Willa - 5:2.

Tygři, kteří reálně sahali po bodech, najednou prohrávali už o tři branky, a navíc se chystala další pohroma. Svoboda našel na brankovišti připraveného Marcela Haščáka, kterému už stačilo pouze nastavit hokejku - 6:2. Ani za rozhodnutého stavu Tygři na svoji snahu nerezignovali a tvrdou hrou do těla dávali Kometě najevo, že budou bojovat až do konce. Brňané si ale zbytek zápasu užívali, což dokumentovali dalším přesným zásahem. Haščák předložil při přečíslení kotouč Vojtěchu Němcovi, jehož střela do horních pater branky znamenala zvýšení na už opravdu krutých 7:2.

Vzápětí se stalo to, k čemu zápas evidentně spěl. Lukáš Vantuch shodil rukavice a v souboji muže proti muži poměřil síly s Haščákem. Po této boxerské vložce už se zápas dohrál do závěrečné sirény bez výraznějšího vzrušení. Šelmy padly 2:7 a lídra tabulky tak o body neoloupily.

Petr Haken
„První třetina nebyla pro nás lehká, ale šli jsme do vedení. Asi jsme věřili, že po krásné brance budeme pokračovat v podobné hře. Špatně jsme ale na začátku druhé třetiny sehráli závěr oslabení, pak jsme nestihli dostřídat, udělali chybu a soupeř vedl. Liberec tolik šancí neměl, ale rozhodly poslední minuty druhé třetiny. V té třetí jsme už duel kontrolovali. Byla to výborná pasáž zápasu a hráčům musím poděkovat za výborný výkon.“

„ Do utkání jsme nevstoupili špatně. Věděli jsme, že jsou domácí ve velké pohodě. Chtěli jsme být aktivní a jít do vedení, což se povedlo. Řekl bych, že jsme byli do 35. minuty lepším týmem, jenže se nám nepovedl závěr druhé dvacetiminutovky. Zbytečně jsme faulovali a poslední část definitivně rozhodla. Vstoupili jsme do ní špatně a Kometa nás učila v efektivitě zakončení.“