Fantazie! Tygři po špičkovém výkonu postupují v Lize mistrů dál

Göteborg - Parádní počin se povedl libereckým hokejistům v odvětě osmifinále Ligy mistrů. Duel na ledě silné Frölundy dospěl po bláznivé třetí třetině až do prodloužení, které rychle ukončil vítězným gólem Michal Bulíř. Tygři tak postupují do čtvrtfinále evropské soutěže!

OF2, úterý 07. listopadu 2017
4:6p
(1:1, 1:0, 2:4 - 0:1)

Branky a nahrávky: 7. Widerström (Hjalmarsson, Stålberg), 32. Oloffson (Lasch, Almquist), 51. Grundström (Lundqvist, Lasch), 55. Lasch (Lundqvist, Grundström) – 19. Ševc (Bakoš, Krenželok), 44. Šmíd (Krenželok, Jašek), 49. Plutnar (Ordoš), 51. Vantuch (Ševc, Havlín), 60. Bakoš (Ševc, Jelínek), 62. Bulíř (Bakoš, Ševc) Rozhodčí: Nikolić, Vinnerborg – Pihlblad, Waldejer Vyloučení: 4:6. Využití: 2:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 1570. Střely na branku: 44:22. Průběh zápasu: 1:0, 1:1, 2:1, 2:3, 3:3, 3:4, 4:4, 4:6.

Frölunda Indians

Mattsson (Gustafsson) – Dahlin, Almquist, Nyberg (A), Donovan, Gunnarsson, Sigalet, Lerebäck – Lasch (TS), Lundqvist (C), Rosseli-Olsen – Stålberg, Hjalmarsson (A), Emanuelsson – Grundström, Andersson, Oloffson – Friberg, Ehn, Westerholm – Widerström.

Janus (Will) – Havlín, Ševc (C), Plutnar, Šmíd (A), Pyrochta, Jánošík – Jašek, Jelínek (A), Krenželok – Bakoš (TS), Bulíř, Lakatoš – Stránský, Vlach, Ordoš – Bartovič, Vantuch, Špaček – Dlouhý.

Liberečtí hokejisté absolvovali po nedělním utkání extraligy na ledě Chomutova velice rychlý přesun. Z Prahy odletěli kolem poledne a večer už byli v Göteborgu připraveni na odvetné utkání proti švédské Frölundě.

V úvodu zápasu se hrálo převážně podle not domácích Indians. Hned ve druhé minutě navíc usedl na lavici hanby Lakatoš, což nástup švédského týmu ještě umocnilo. Jaroslav Janus, jenž dostal přednost před Romanem Willem, měl při oslabení plné ruce práce, tlak ale nakonec šelmy ustály. Po přečkání těžkých chvil se však naneštěstí ujala velice nenápadná akce Frölundy. Nahozený puk dojel v rohu kluziště Pontus Widerström a z nulového úhlu zkusil překvapit Januse. Úspěšně, střela se totiž od gólmanovy hole odrazila přesně za jeho záda - 1:0.

Liberec se na smolnou branku snažil zareagovat. V zajímavé pozici se ocitl Jašek, avšak jeho střelu brankář Mattsson úspěšně kryl. Vzápětí přišla velká šance Švédů. Fanoušci v hale už zvedali ruce nad hlavu. Andersson střílel z pravé strany a měl před sebou odkrytou tygří branku, ale Daniel Špaček na poslední chvíli vysekl puk a ten tak neskončil mezi třemi tyčemi. Domácí pokračovali v aktivní hře a Janus se musel mít na pozoru proti Ehnově ráně z kruhu. Slovenský brankář ji dokázal reflexivně vykrýt a napravil tak smolný první gól.

Tygři hráli chytře, vyčkávali na šance a slavili vyrovnání! V samotném závěru přesilové hry nabil Bakoš mezi kruhy Martinu Ševcovi. Liberecký kapitán se do kotouče opřel bez přípravy a střela prosvištěla mezi betony Mattssona až do sítě - 1:1. Do kabin se tedy odcházelo za vyrovnaného stavu.

Martin Ševc, střelec vyrovnávací branky

Do druhé periody vstoupily šelmy s velkou chutí. Nejprve si před brankou nebezpečně počínal Petr Jelínek, jehož snaha nadělala vrásky nejednomu z fanoušků Frölundy. A brzy přišla vyložená příležitost! Dominik Lakatoš byl při své vyložené šanci faulován, a dostal tedy možnost zopakovat si celou situaci v klidu, v rámci trestného střílení. Na Mattssona zkusil vyzrát bekhendovou kličkou, ztratil ale stoprocentní kontrolu nad pukem a zakončení do prostoru tří tyčí nevtěsnal.

O slovo se důrazně přihlásila také Frölunda. Lasch pálil na Januse z mezikruží a dostal se dokonce i k dorážce. Všechny jeho střely ale liberecký brankář pokryl a velice tak svůj tým podržel! Strážce tygří svatyně musel o chvíli později čelit střele talentovaného Dahlina a ukryl ji do lapačky. Následovala pasáž, ve které jsme moc šancí neviděli.

Více vzruchu tedy přinesla až přesilová hra Frölundy. Indiáni zmáčkli čtveřici Libereckých před vlastní klecí, až se do přesné křížné přihrávky položil Victor Oloffson a povedenou ránou vrátil domácím ztracený náskok - 2:1. Švédský velkoklub prokazoval své kvality i nadále. Westerholm si našel kotouč v bezprostřední blízkosti branky a Janus proti jeho dorážce vytáhl úžasný zákrok! Tygři netrpělivě vyhlíželi konec druhé části, která se po gólu na 2:1 nesla jasně v režii domácích. V samotném závěru museli čelit další velké šanci, Emanuelsson po rychlé otočce pálil osamocen na strážce liberecké klece. Jaroslav Janus se znovu zaskvěl, tentokráte střelu vyrazil koncem hole. Na světelné tabuli tedy po druhé části svítil stav 2:1 pro domácí mužstvo.

Bulíř bojuje na brankovišti

Před třetí třetinou byly kostky jasně vrženy. Pokud chtěli Tygři zůstat ve hře o postup, museli by otočit skóre zápasu ve svůj prospěch. A velice záhy se ukázalo, že to myslí vážně! Ladislav Šmíd dal zapomenout na svoji pověst defenzivního obránce, vydal se do průniku až za domácí klec a následně s přispěním soupeřovy brusle dostal kotouč za Mattssonova záda - 2:2. O chvíli později měl navíc vyloženou šanci Martin Bakoš, nejlepší střelec celé Ligy mistrů ale z mezikruží nechal vyniknout maskovaného muže!

Když se skóre na libereckou stranu nepodařilo překlopit tomu nejpovolanějšímu, vzal za to další sváteční střelec. Jan Ordoš nabídl puk mezi kruhy Michalu Plutnarovi, jehož svižný pokus ze zápěstí proklouzl až do branky - 2:3. Frölunda se samozřejmě nemínila s tímto stavem smířit a v následné přesilovce vrhla všechny síly do útoku, za což se dočkala odměny. Carl Grundström si našel volný prostor před Janusem, načež se k němu dostal kotouč a domácí útočník jej bekhendem dostal do branky - 3:3.

Bláznivý zápas ale zdaleka nekončil, hned o několik sekund později zdařile tečoval Ševcovo nahození Lukáš Vantuch - 3:4. O dalších několik minut později se bohužel nechal zbytečně vyloučit Dominik Lakatoš a Frölunda opět ukázala, jak nesmírně silná je v přesilovkách. Po obrovském zmatku na brankovišti nakonec kotouč vyjel ze skrumáže těl přímo pro Ryana Lasche, který jej zasunul za čáru - 4:4. Zdálo se, že už si domácí postup pohlídají, zvlášť když při špatném střídání šli Tygři do oslabení.

V něm ale fauloval Lundqvist, načež odvolali trenéři Januse z branky a hrálo se tedy šest proti pěti. Kanonýr Martin Bakoš se za kruhem napřáhl k mohutné ráně a pouhých 50 sekund před koncem zařídil prodloužení - 4:5! Jedna z vůbec nejbláznivějších třetin, kterou Tygři za poslední sezony odehráli, tak měla lahodně sladký konec.

Prodloužení bylo velice krátké. Liberečtí se usadili v pásmu a početní výhodu po vyloučení Joela Lundqvista bleskově zužitkoval Michal Bulíř - 4:6! Tygři tak postupují mezi nejlepších osm týmů Evropy, když vyřadili největšího favorita na zisk trofeje!

Lukáš Vantuch na vhazování

Karel Mlejnek
„Celý den jsme cestovali. Po úvodu jsme se z toho oklepali, kluci předvedli výborný výkon a dostali jsme se v desáté minutě do hry. Bohužel jsme dnes měli dost zbytečných vyloučení, která jsme nepřestáli, ale na druhou stranu jsme taky využili přesilovku. Myslím si, že to byly klíčové momenty.“