Ano! Tygři uspěli v infarktovém prodloužení a vedou nad Kometou 1:0!

Liberec - Utkání bylo napínavé už od úvodních minut. Tygři se sice dostali do vedení, jenže Kometa těsně před první sirénou srovnala. Prostřední dvacetiminutovka skončila rovněž nerozhodně, a stav 3:3 nakonec vydržel až do konce základní hrací doby. V prodloužení poté vystřelil Liberci první bod Petr Jelínek!

SF1, středa 03. dubna 2019
4:3p
(1:1, 2:2, 0:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 5. M. Kvapil (Ševc, Birner), 26. L. Hudáček (Šmíd), 35. L. Krenželok (M. Zachar), 67. Jelínek (Redenbach) – 20. P. Holík (Mueller, O. Němec), 22. Štencel (M. Erat, Orsava), 37. Zaťovič (P. Holík). Rozhodčí: Šír, Mrkva – Lederer, Kis. Vyloučení: 3:3. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 7 500 (vyprodáno). Střely na branku: 40:31. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 3:2, 3:3.

Will (Schwarz) – Kolmann, Derner (A), T. Hanousek, Šmíd, Havlín, Ševc, Doherty – Ordoš, L. Hudáček, Birner – Lenc, Filippi, M. Kvapil (C) – M. Zachar, P. Jelínek, L. Krenželok – Lakatoš, Redenbach, J. Vlach.

HC Kometa Brno

Čiliak (Vejmelka) – O. Němec, Baranka, Štencel, Gulaši, Z. Michálek, Bartejs, Malec (A) – Mueller, P. Holík, Zaťovič (A) – M. Erat, Hruška, Orsava – Vondráček, L. Čermák (C), Dočekal – Köhler, Kunc, Mallet.

Do utkání vstoupila aktivněji Kometa, Tygři se nicméně dostali do tempa a navíc si již v páté minutě vysloužili přesilovou hru. V té nejdříve nevyužil šanci Tomáš Filippi, jenže poté se kotouč dostal na levý kruh k Marku Kvapilovi, který skrytou střelou překonal Marka Čiliaka. Šelmy vedoucí branka viditelně nabudila a Brno mělo co dělat, aby podruhé neinkasovalo. V polovině úvodního dějství zůstal mezi kruhy neobsazený Lukáš Krenželok, jenž ale trefil pouze připraveného brankáře hostů.

Vzápětí rozjeli Severočeši protiútok, v němž Michal Birner přihrával najíždějícímu Janu Ordoši. Ten měl před sebou zcela odkrytou bránu, do jeho zakončení ovšem stihl jeden z Moravanů vložit hůl, od které se touš odrazil nad. Dobývaní Čiliakovy svatyně pokračovalo. Martin Ševc vyslal do samostatného úniku Marka Zachara, jenž ale se svou kličkou do bekhendu neuspěl.

Ke slovu se poté dostala také Kometa. Petr Mueller se dostal mezi kruhy k puku, jenže libereckou bránu naštěstí netrefil. Následně se neprosadil ani Petr Holík, Brno se však nakonec vyrovnání dočkalo. Při vyloučení Tomáše Havlína totiž Peter Mueller našel svým křížným pasem na pravé straně Petra Holíka a ten ranou ke vzdálenější tyči prostřelil Romana Willa.

Začátek prostřední dvacetiminutovky vyšel lépe hostům. Při přečíslení tři na dva poslal Martin Erat puk do brankoviště a ve vzniklém zmatku se nejlépe zorientoval Jan Štencel, který poslal Kometu do vedení. Tým z města pod Ještědem se ale nepoložil. O několik minut později zkusil Libor Hudáček překvapit Marka Čiliaka střelou z ostrého úhlu a brněnskému brankáři se kotouč od masky odrazil do sítě.

Šancí poté na obou stranách ubylo, neboť utkání začaly kouskovat potyčky. Po jedné z nich se museli svěřenci trenéra Filipa Pešána bránit ve čtyřech, s vypětím všech sil ale nakonec oslabení zvládli. Góly začaly padat až v závěru dějství. Marek Zachar se svou typickou rychlostí prohnal po pravé straně až do útočného pásma a adresoval přihrávku Lukáši Krenželokovi, jenž z první překonal marně se přesouvajícího Čiliaka. Moravané však znovu udeřili z přečíslení. Petr Holík vybídl Martina Zaťoviče, který poslal četnou gumu za Willova záda.

Úvod závěrečné periody probíhala na ledě spíše taktická bitva, kterou narušil až faul Petra Holíka. Liberečtí pálili při početní výhodě ze všech možných pozic, jenže Marka Čiliaka neprostřelili. Všem fanouškům Severočechů následně pořádně zatrnulo, když Roman Will vyjížděl za bránu pro nahozený kotouč, který se však od hrazení nečekaně odrazil přímo k Silvesteru Kuskovi. Ten ale do opuštěné klece nezamířil.

Vyrovnaná bitva pokračovala až do závěrečných minut, kdy se atmosféra v aréně dala krájet. Půl minuty před koncem putoval na trestnou lavici Michal Birner, do šance se ovšem paradoxně dostali Liberečané. Lukáš Krenželok nachytal Marka Čiliaka při rozehrávce a naservíroval touš Jaroslavu Vlachovi. Gólman Brna se nicméně na poslední chvíli stihl vrátit na svou pozici a podržel své mužstvo. Základní hrací doba tak rozhodnutí nepřinesla a následovalo prodloužení.

Prodloužení zahájila pokračující přesilovka Komety, kterou ale Tygři díky obrovské bojovnosti ubránili. Hra se poté přelévala ze strany na stranu. V sedmé minutě nastaveného času našel Libor Hudáček svým luxusním pasem na levém kruhu zcela volného Tomáše Hanouska, jenže ten trefil připravenou lapačku Marka Čiliaka.

Následně přišel rozhodující moment! Šelmy dostaly k dispozici početní výhodu, v níž Tyler Redenbach poslal puk do brankoviště a Petr Jelínek jeho pokus nasměroval za brankovou čáru! Bílí Tygři v infarktovém zápase porazili Brno a ujali se vedení v sérii!

„Byla to velice vyrovnaná bitva. V play-off rozhodují přesilovky a detaily. Dnes jsme byli o ten chloupek šťastnější než Kometa.“

Kamil Pokorný
„Byl to zápas hodný semifinále. Hrálo se ve výborném tempu, přišly branky. Podle mě bylo skóre po šedesáti minutách spravedlivé. Obě dvě mužstva měla v závěru možnost utkání rozhodnout. V prodloužení jsme nevyužili přesilovou hru, následně se dostali pod tlak a po faulu dostali možnost početní výhody domácí. I když jsme se téměř dvě minuty statečně bránili, Liberec nakonec duel strhl na svou stranu.“