Jediný zásah tentokrát nestačil, Bílí Tygři v Mladé Boleslavi nepochodili

Date of publication Author Vojtěch Balon, Martin Zíta

Ml. Boleslav/Liberec – Extraligový ročník 2014/15 má za sebou již 39. kolo, které Bílé Tygry vyslalo bojovat do Mladé Boleslavi. Libereckým se za šedesát minut hry podařilo prosadit pouze jednou, postaral se o to Martin Bartek, což na výhru nestačilo a poprvé po šesti duelech odešli svěřenci trenéra Čady z ledu bez bodu.

39. kolo, neděle 18. ledna 2015
3:1
(0:0, 1:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 24. Musil (Robar), 44. Pabiška (Lenc, Ovčačík), 50. Musil – 28. Bartek (Filippi, Vitásek). Rozhodčí: Pešina, Wagner – Frodl, Charvát. Vyloučení: 8:11, navíc Klimenta (MBL) 10 min. OT. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 92é. Střely na branku: 40:26. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1.

BK Mladá Boleslav

Růžička M. – Hruška, Ovčačík, Kočí, Trončinský, Robar, Stříteský, Trška – Lenc, Broš, Klimenta – Mikulík, Výborný, Bárta – Musil, Kašpařík, Pabiška – Volf, Vrbata, Rys.

Lašák – Výtisk, Kajínek, Derner, Gřegořek, Voráček, Vitásek – Radivojevič, Vampola, Balaštík – Bulík, Filippi, Bakoš – Vlach, Jelínek, Bartek – Víšek, Urban.

Utkání začalo rozlítanou první pasáží, hra byla poprvé přerušena v čase 2:47, kdy se nechal vyloučit hostující David Kajínek. Přesilovka Bruslařů však neměla dlouhého trvání, po necelé půlminutě byl na opačnou stranu trestné lavice odeslán Mitja Robar. K první zajímavější střele večera se dostal Ondřej Vitásek, ale jeho projektil od modré byl zblokován do ochranné sítě. V šesté minutě dostal ideální pas na útočnou modrou z lavice hříšníků se vracející Robar, ale v tutovce nedokázal touš ideálně zpracovat. O něco lépe sehraná byla druhá přesilovka Středočechů, ale Stříteský, Mikulík, Ovčačík ani Bárta nepropasírovali puk za záda v poslední době skvěle chytajícího Lašáka. Veterán v brance Tygrů zastavoval puky všemi možnými způsoby, například nahození Ctirada Ovčačíka vytěsnil hlavičkou ve výskoku.

Obě strany doplácely na nedisciplinovanost, jen málokdy se v úvodní dvacetiminutovce stalo, že oba celky hrály v plném počtu. V jedné z nabídnutých přesilovek mohli Liberečtí poprvé udeřit, to by ale musel Radivojevič mířit o pár centimetrů více doleva – takhle jeho dělovka rozezněla tyč! O minutku později zahrozil na druhé straně obránce Hruška, jeho krajan Lašák však proti střele švihem v podání mladoboleslavského beka včas máchl lapačkou. V krátkém časovém sledu se zkraje třinácté minuty nechali vyloučit Vitásek a Kajínek, ale paradoxně největší šanci si vypracoval hostující Vampola, jenž využil zbrklosti Trončinského a Stříteského, nabruslil si až do skvělé palebné pozice, ale Růžičku nepřekonal. Nemohoucnost týmu z města automobilů v početní převaze byla do očí bijící a z tribun se začal ozývat pískot. Bruslaři si před první sirénou vypracovali ještě jednu slibnou příležitost, ale Mikulík se na hranici brankoviště nezorientoval včas.

Do druhé periody vstoupili o něco lépe domácí, Lašák si ale s pokusy Mikulíka a Trončinského bez větších potíží poradil. O tři minuty později měl jasný gól na holi Lenc, jenomže z bezprostřední blízkosti netrefil kotouč ideálně. Z rychlého protiútoku hned poté zahrozil Bulík, Martin Růžička jeho projektil eliminoval neortodoxním zákrokem za pomoci ramene a své masky. V čase 23:41 se poprvé změnilo skóre – v závaru na libereckém brankovišti se nejlépe zorientoval Pavel Musil a otevřel střelecký účet večera. Středočechy vstřelený gól nabudil, ale následná několik minut trvající herní převaha nepřinesla Boleslavským ovoce. Ba naopak – vše bylo úplně jinak. Martin Bartek si najel do mezikruží, dorazil Filippiho pokus a rozvlnil síť Růžičkovy svatyně – 1:1.

Hosté po vyrovnávací trefě zalezli do defenzivní ulity, z níž vystrkovali růžky jen výjimečně, zatímco Bruslaři dál bez efektu bušili do tygří obranné hráze. Typický obrázek: Domácí hrají přesilovku, ale přemíra jejich snahy rezultuje ve vyloučení Pabišky. Hra byla na obou stranách plná nepřesností a faulů, ale početní výhody byly pro obě strany spíše nevýhodou. Taktická bitva plná osobních soubojů tímto způsobem pokračovala až do konce druhé třetiny – výjimkou potvrzující pravidlo byla zajímavá možnost Vampoly, proti níž Růžička v pravou chvíli zasáhl.

Do závěrečné dvacetiminutovky vstoupili Bruslaři solidně sehranou přesilovou hrou, ale liberecká defenzíva si poradila. Ve druhé početní výhodě už však domácí udeřili: Lukáš Pabiška zúročil své centimetry a kilogramy, ideálně se zorientoval před Lašákem a poslal Boleslavské znovu do vedení. V šestačtyřicáté minutě si do slibné pozice nabruslil také Lenc, jenže jeho projektil rozezněl plexisklo. Tempu hry vedoucí branka Středočechů prospěla, také Bílí Tygři zařadili vyšší rychlostní stupeň. Chvilkového výpadku boleslavské defenzívy se snažil využít Vampola, proti jehož následné střele strážce domácí svatyně vůbec nemusel zasahovat. Stadionem to jen zahučelo o pár okamžiků později, kdy aktivní Lenc baseballovým způsobem těsně přestřelil.

Deset minut před koncem tým z města automobilů zvýšil svůj náskok na 3:1, svou druhou trefou v zápase se prezentoval Pavel Musil. Lašákovi se to vůbec nelíbilo, liberecký gólman tak neváhal pustit se do šarvátky s klubkem radujících se Bruslařů, za což si vysloužil posměch domácího kotle. Rutinér v brance Tygrů byl zřejmě myšlenkami někde jinde, o chvilku později si totiž málem srazil nevinně vypadající pokus Trončinského do vlastní klece.

Závěr byl pořádně vyhecovaný a otevírači trestných lavic se museli téměř neustále činit. Musil nebyl daleko od vstřelení hattricku, jenže Lašák vyjel včas a vleže dostal puk do bezpečí. A protože se hosté ani nedostali k závěrečnému tlaku, Boleslavští si do tabulky připsali tři body za výhru 3:1.