Liberec v utkání plném obratů přetlačil Litvínov, nájezdy rozhodl Gríger

Date of publication Author Martin Pacák

Litvínov - Po sérii dvou neúspěšných zápasů si Tygři spravili chuť na ledě Litvínova. Utkání dvou obratů, který nakonec musely rozhodnout až nájezdy, zvládli a připsali si důležité dva body do tabulky Generali Česká Cupu. O rozhodující branku se postaral v páté sérii nájezdů Dávid Gríger.

GČC 5, úterý 18. srpna 2020
3:4sn
(1:1, 1:2, 1:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 18. Pospíšil (F. Lukeš), 21. V. Hübl (F. Lukeš, Pospíšil), 46. Balinskis (M. Hanzl) – 7. T. Rachůnek (Gríger, Lenc), 38. Filippi (Birner, Bulíř), 40. P. Jelínek (Šmíd), rozh. náj. Gríger. Rozhodčí: Svoboda, Šindel – Pešek, Malý. Vyloučení: 3:3. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 494. Střely na branku: 26:36. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 2:1, 2:2, 2:3, 3:3.

HC VERVA Litvínov

Honzík (Zajíček) – Kudla, L. Doudera, Březák, Štich (A), Háva, Balinskis, Baláž – P. Zdráhal, Mahbod, Jarůšek – Pospíšil, V. Hübl (C), F. Lukeš – Petružálek, M. Hanzl, Lyszczarczyk – Helt, Jícha, Látal.

Kváča (J. Pavelka) – Šmíd (A), Knot, Rosandič, T. Hanousek, Derner, Havlín – Birner (A), Filippi, Bulíř – T. Rachůnek, Gríger, Lenc – A. Musil, P. Jelínek (C), M. Zachar – J. Vlach, Šír, Rychlovský.

Liberec od začátku diktoval tempo zápasu. První velká šance byla k vidění ve 4. minutě, kdy se po střele Tomáše Havlína od modré snažili dorážet Gríger s Lencem. Domácí gólman byl ale úspěšnější. O několik minut později se ta samá formace už prosadila, když Radan Lenc využil své rychlosti a zjevil se sám před levou tyčkou domácí svatyně. Nic neuspěchal a nahrál na druhou stranu do jízdy Tomáši Rachůnkovi, který přesouvajícímu se gólmanovi nedal šanci – 0:1!

Tlak Tygrů stále pokračoval a do další obrovské příležitosti se dostal Marek Zachar, jenž promáchl po skvělé přihrávce Adama Musila. Litvínov se nakonec dočkal a z minima šancí vytěžil maximum, protože po nevyužité přesilovce Tygrů se z přihrávky do předbrankového prostoru prosadil Tomáš Pospíšil – 1:1. Ke konci třetiny si Litvínov také zahrál přesilovku, v té se skvělým zákrokem proti Martinu Hanzlovi blýskl Petr Kváča.

Začátek druhé třetiny vyšel mnohem lépe Litvínovu. František Lukeš totiž našel na levé straně Viktora Hübla, který hned zkraje prostřední části prostřelil gólmana Petra Kváču a dokonal tak obrat – 2:1. Ve zbytku druhé periody si Litvínovští zahráli dvě přesilové hry, ve kterých však byla úspěšnější liberecká defenziva.

Ve 38. minutě zaúřadoval první liberecký útok, ten si rozebral obranu Litvínova a Tomáš Filippi z blízka překonal brankáře Honzíka – 2:2! Těsně po libereckém gólu domácí chybovali a následovala hra pěti proti čtyřem. V té parádní individuální akcí zazářil kapitán Petr Jelínek, jenž si z pravé strany sjel až ke gólmanovi Honzíkovi a dokončil již druhý obrat zápasu střelou na vzdálenější tyč – 2:3!

Třetí třetinu začali lépe opět domácí. Ve 46. minutě se po přihrávce Martina Hanzla prosadil z oblasti kruhu Uvis Balinskis a utkání bylo znovu vyrovnáno – 3:3. Litvínov byl dále aktivní. Filip Helt vypíchl puk libereckému obránci a ujížděl tváří v tvář gólmanovi Kváčovi. Jeho pokus však Kváča vychytal a podržel svůj tým.

Následovala liberecká přesilovka, ta se ale Tygrům příliš nepovedla a nedokázali si vypracovat vyložené šance. Zbytek základní části se nesl v defenzivním duchu, neboť ani jeden z týmů nechtěl inkasovat branku. Do situace dvou proti jednomu se v úplném závěru mohli dostat domácí. Jejich akci ale zastavila siréna.

Do následného prodloužení vstoupili aktivněji Tygři, kteří od úvodních sekund operovali v útočném pásmu, brankáře Honzíka se jim ale výrazněji ohrozit nepodařilo. Na druhé straně se pokoušel prosadit Uvis Balinskis, jeho střelu pokryl Kváča. Když se na druhé straně od modré neprosadil ani Rosandič, bylo jasné, že budou muset následovat nájezdy. Po čtvrté sérii byl stav nerozhodný, když se za domácí trefil Viktor Hübl a za hosty vyrovnal Michal Birner. V páté sérii však o bodu navíc pro Tygry rozhodl Dávid Gríger!

„Měli jsme výborný vstup do utkání, hlavně prvních 10 minut. Následně se hra vyrovnala a nabídli jsme soupeři nějaké šance. Myslím si, že jsme měli odskočit o více gólů, trápila nás trochu produktivita. Začátek zápasu jsme ovládli, druhá a třetí třetina byly vyrovnané. Soupeř hrozil z brejků, my se snažili držet na kotouči v jejich pásmu. Ve třetí třetině jsme chybovali a soupeř vyrovnal. Nájezdy se nám ale povedly, za což jsme rádi. Každý bod se počítá.“

Vladimír Országh
„Až na prvních patnáct minut, kdy nás soupeř tlačil, jsme odehráli solidní zápas proti těžkému soupeři. Remíza je zasloužená, soupeř nás předčil v nájezdech a bere bod navíc. Rozhodně jsme odehráli lepší zápas v porovnání se zápasem v Liberci. Příprava nám ukazuje spoustu věcí. Zbývá nám ještě měsíc, máme čas na ozkoušení nových věcí, nových pozic hráčů, jelikož hrajeme ještě několik zápasů. Dnešek nám však ukázal i dobré věci, s bodem proti kvalitnímu soupeři jsme spokojení a již se připravujeme na zítra.“