Liberečtí bojovali až do konce, na Fribourg ale nakonec nestačili

Date of publication Author Kateřina Hamplová

Yverdon/Liberec - Utkání s Fribourgem přineslo mnoho vyloučení na obou stranách, tudíž jsme se mohli dočkat opravdu zajímavého průběhu. Liberec se však nedostal ani jednou do vedení a i přes velkou snahu se z výhry radovali Švýcaři, kteří odpověděli na vyrovnávací branku Hudáčka v samotném závěru.

Yverdon, pátek 31. srpna 2018
(0:0, 2:1, 3:2)

Branky a nahrávky

Branky a nahrávky: 26. Ablanalp (Holdener), 36. Walser (Miller), 42. Sprunger (Holos, Miller), 59. Marchon (Bykov), 60. Mottet – 34. Ordoš (Jelínek, Lenc), 47. Vlach, 57. Hudáček. Vyloučení: 11:10. Využití: 2:1. V oslabení: 1:0. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:3, 5:3.

HC Fribourg-Gotteron

Waeber (Berra) – Furrer, Stadler, Chavaillza, Holos, Schilt, Schneeberger, Abplanalp, Forrer M.- Sprunger (C) , Bykov, Forrer S. – Rossi, Slater, Miller – Lhoták, Wlaser, Mottet – Holdener, Schmutz, Marchon.

Will (Schwarz) – Derner, Stříteský, Šmíd, Hanousek, Ševc, Havlín – Lakatoš, Jelínek (C), Ordoš – Lenc, Hudáček, Kvapil – Chrtek, Bulíř, Valský – Redenbach, Vlach, Krenželok.

Jedním z velkých lákadel byla vidina startu Michala Birnera proti svému bývalému celku. To se však nestalo a český útočík tak zápas sledoval pouze z tribuny. I bez Birnera se Švýcaři nebáli na Liberec zatlačit hned v úvodu. Po vyloučení Ladislava Šmída následovalo hned další v podání Jaroslava Vlacha a Tygři tak museli skoro dvě minuty tvrdě bránit ve třech. Naštěstí to tygří trojlístek zvládl skvěle, ale o chvíli později se situace opakovala a Roman Will musel poměrně dost zasahovat. Velkou šanci z dorážky měl Sprunger, ale Will si kotouč pohlídal.

V polovině první části se Liberečtí oklepali a převzali iniciativu na své hokejky, takže se musel zapotit i brankář Waeber. Tygři se rovněž dočkali přesilovky pět na tři a mohli tak otevřít skóre díky Liboru Hudáčkovi, který měl obrovskou šanci u pravé tyče. Waeber se však předvedl výborným zákrokem. Liberečtí pokračovali v tlaku na soupeře, ale žádná střela se za záda gólmana nedostala.

Začátek druhé dvacetiminutovky Tygři podcenili. Ačkoliv měli k dispozici přesilovku, nepohlídali si akci Marca Ablanalpa, jenž dostal Fribourg do vedení - 1:0. Libereckým hokejistům se otevřela další šance v podobě dvojnásobné početní výhody, kdy Marek Kvapil propašoval kotouč k brankovišti, ale ani Michal Bulíř nedokázal vyrovnat. Po chvíli se ale přeci jen naši hokejisté prosadili! Po skvělé kombinaci dva na jednoho se o první gól Liberce postaral Jan Ordoš, jenž mohl poděkovat za výbornou nahrávku od Petra Jelínka - 1:1.

V závěru druhé třetiny měli navrch hokejisté Fribourgu a Tygrům útok ihned oplatili. Samuel Walser se objevil sám přímo před Romanem Willem a poslal puk za jeho záda - 2:1. Za malý okamžik navíc řešil Ladislav Šmíd samostatný únik za cenu trestného střílení. Killian Mottet však svou kličkou do bekhendu na skvělého Willa nevyzrál.

Třetí perioda začala svižně v podání Fribourgu, kdy se dostal do šance Walser, ale Roman Will se blýsknul vynikajícím zákrokem. Trestná lavice nezůstala dlouho prázdná, jelikož na ni po chvíli zamířil Lukáš Derner. Švýcarští hokejisté svoji přesilovou hru těsně před koncem využili. Ránu od modré Will nešťastně vyrazil na hůl Juliana Sprungera, který měl již snadnou práci - 3:1.

Tygři znovu přidali na obrátkách, hned poté mohl snížit Jakub Valský, ale rána šla těsně vedle. Jaroslav Vlach však mířil z dorážky přesněji a vrátil Liberec do zápasu - 3:2. Ve středním pásmu jeden ze švýcarských hokejistů krvavě zranil Radana Lence a umožnil tak Liberci pětiminutovou početní výhodu. V té měl obrovskou příležitost na vyrovnání Michal Bulíř, ale nepodařilo se mu trefit téměř prázdnou bránu.

Závěr utkání Tygry nadále trápila disciplína a zahráli si tak hru ve třech už potřetí. Po úspěšném ubránění se Liberec nevzdal, jelikož vznikly další naděje po faulech soupeře. A z toho nakonec naši hokejisté těžili! Libor Hudáček se nejlépe zorientoval před brankou a vyrovnal na 3:3! Zápas tak pokračoval v nerozhodném stavu a vše směrovalo k prodloužení. To ale bohužel odmítl Nathan Marchon a využil situace, kdy Taylor Doherty ztratil hůl - 4:3.

Severočeši se naposledy poradili v oddechovém čase a Roman Will zamířil na střídačku. Ani toto však nepomohlo, jelikož se Killian Mottet trefil do prázdné brány a upravil skóre na konečných 5:3.

Filip Pešán
„Zápas byl hrozně rozkouskovaný vylučováním. Trochu se bojím toho, jak se projeví nedávné změny pravidel. Čím dál častěji vynikají speciální formace na přesilovky či na oslabení. Oba týmy posbíraly dohromady 23 vyloučení, hrálo se přes dvě a půl hodiny, přitom bez komerčních pauz a jen s patnáctiminutovými přestávkami... Měli jsme každopádně proměnit své přesilovky. Kdyby se nám to povedlo, zápas jsme mohli vyhrát.“

Yverdon, pátek 31. srpna 2018
(0:0, 2:1, 3:2)

Branky a nahrávky

HC Fribourg-Gotteron