Liberečtí odjíždějí z Olomouce po nejtěsnějším možném výsledku s prázdnou

Date of publication Author Kateřina Hamplová

Olomouc/Liberec - Poslední únorovou neděli svěřenci trenéra Filipa Pešána zamířili za olomouckými Kohouty. Po vyrovnané první třetině se nakonec rozhodlo jen díky nenápadné akci Petra Strapáče v druhé části a Tygři i přes velký počet střel na hanáckou branku nedokázali skóre vyrovnat. Z Hané tak odjíždějí s prázdnou se smolným fotbalovým výsledkem.

47. kolo, pátek 22. února 2019
1:0
(0:0, 1:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 34. Strapáč (Burian). Rozhodčí: Hejduk, Bejček – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 4:5. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4213. Střely na branku: 22:40. Průběh utkání: 1:0.

HC Olomouc

Lukáš (Hasala) – Vyrůbalík (C), Škůrek, Švrček, Dujsík, Ondrušek (A), L. Rutar – Ostřížek, J. Knotek (A), Jergl – Burian, Strapáč, Irgl – Laš, Skladaný, Mráz – J. Káňa, Handl, V. Tomeček.

Will (Schwarz) – Ševc (A), Stříteský, Kolmann, T. Hanousek, Havlín, Doherty – Birner (A), L. Hudáček, Lenc – L. Krenželok, P. Jelínek (C), Ordoš – Valský, Filippi, M. Zachar – J. Vlach, Redenbach, Lakatoš.

V úvodu dějství se oba celky pouze pošťuchovaly prvními střelami, jejichž trajektorie byla buď mimo branku, nebo kotouče skončily v lapačce pozorných brankářů. Jedna z úvodních akcí domácích byl pokus Tomáše Dujsíka od modré čáry, nicméně Roman Will stihl puk odrazit svými betony. Po chvíli se Kohouti dostali do přečíslení, ale jejich brusle byly zastaveny ofsajdem. Poté zkusil Radan Lenc vystřelit z pravé strany, domácí Jan Lukáš byl však na svém místě a nepříjemnou střelu srazil za branku.

Druhá polovina první třetiny byla opravdu rušná. Do velké šance se dostal olomoucký Zbyněk Irgl, který dokázal ulovit přihrávku Tygrů, a dostal se do samostatného úniku. Roman Will ale nedovolil Kohoutům otevřít skóre a Irglův bekhend zastavil. O pár minut později se utvořil tlak a zmatek u brány Olomouce, jelikož byl kotouč blízko brankové čáry. Jeden z domácích hokejistů puk přikryl rukavicí a Liberečtí dostali gólovou šanci ve formě trestného střílení. Michal Birner zkusil vyzrát na Jana Lukáše svojí bekhendovou kličkou, ale neúspěšně.

V závěru měli domácí k dispozici dvojnásobnou přesilovku, kde svůj tým podržel liberecký gólman skvělými zákroky. Jedním z nich byl pokus Petra Strapáče, jenž prudce vypálil, a jeho rána byla zastavena okrajem betonu, kam ještě Roman Will dosáhl.

Druhá dvacetiminutovka přinesla adrenalin hned v prvních vteřinách. Aleš Jergl napadl libereckou rozehrávku a společně s Janem Knotkem sprintoval do přečíslení. Jergl na poslední chvíli nenahrál a vypálil, nicméně přímo do hrudi Romana Willa. Za malý moment se mohl blýsknout Tomáš Filippi, který se samotný dostal až před gólmana domácích, ten ale jeho útok nakonec zastavil. Ve velkém ohrožení byla také liberecká brána, když David Ostřížek po nahrávce Jergla sklepl puk o několik centimetrů vedle pravé šibenice.

Za malý moment se i Bílí Tygři dočkali početní výhody, kde byl výrazný opět Tomáš Filippi, oba jeho pokusy však Jan Lukáš vyrazil a Kohouti dokázali svoji svatyni ubránit. Ve 32. minutě se naskytla velká příležitost pro Liberec, kdy Matěj Stříteský nahrál zpoza branky Petru Jelínkovi, jenž v obrovské gólové šanci branku minul. Ohrozit Jana Lukáše dokázal ve velké rychlosti taktéž Marek Zachar, jeho střela ale u tyče těsně neprošla.

O dvě minuty později zaútočil hanácký celek, kdy Vilém Burian zadovkou nahrál mezi kruhy najetému Petru Strapáčovi, jehož rána mířila přesně za Willova záda. Olomoučtí tedy ze svých útoků jako první těžili – 1:0. Domácí se na pár dalších chvil dostali do lepšího tempa, posléze se ale provinili menším trestem a Liberec měl blíže ke srovnání. Na pokusy Michala Birnera a Tomáše Fillipiho se olomoucký brankář stihl připravit a v závěru tygří přesilovky se dostal do úniku domácí Jan Knotek. Jeho pokus byl nakonec sražen Willovými betony.

Na začátku poslední periody byli v útočném pásmu převážně Olomoučtí. Na druhé straně poté vystřelil Tomáš Hanousek od modré, kotouč byl tečován jednou z bruslí, nakonec ale skončil v Lukášově lapačce. Poté pálil David Ostřížek z vrcholu kruhů, jeho střelu dokázal Roman Will, i přes clonícího hráče před sebou, zneškodnit. V liberecké přesilovce proběhlo několik pokusů o srovnání skóre, kdy jeden z Tygrů zůstal sám před Lukášem, ale nedokázal kotouč správně trefit. Z pravé strany prudce střílel Marek Zachar, olomoucký gólman však bránil celou svojí výstrojí.

Domácího brankáře nepřekvapila ani otočka Lukáše Krenželoka z mezikruži, ani dvě nahození Petra Kolmanna od modré čáry. V padesáté minutě si olomoucký tým zahrál v početní převaze, kde měl velkou šanci navýšit skóre Zbyněk Irgl. Ten vypálil hned po vhazování, Roman Will se však stihl včas přesunout. Za několik chvil se kvůli potyčce hrálo ve čtyřech. Martin Ševc byl v dobré pozici a chytře nahrál Tomáši Filippimu, Jan Lukáš se dokázal svými betony natáhnout a nulu na kontě udržel.

Další příležitost se naskytla v okamžiku, kdy Severočeši zaútočili z bezprostřední blízkosti, olomoucký gólman se ale opět blýsknul skvělým zákrokem. Následnou střelu od Taylora Dohertyho sice neviděl, ale šťastně ji odrazil svými betony. Posléze nastala nebezpečná akce na branku Romana Willa, když se Aleš Jergl spolu s Davidem Ostřížkem dostali do přečíslení, ale liberecký gólman další gól domácích nedovolil.

Tygrům nezbývalo mnoho času, tudíž tři minuty před koncem spěchal Roman Will na střídačku. Následně vznikl obrovský tlak na olomouckou branku, velkou šanci měl Jan Ordoš, ale zpracování puku mu trvalo déle než přesunutí domácího gólmana. Z pravé strany ještě vypálil Martin Ševc, kotouč se nicméně odrazil od Lukášových betonů do rohu kluziště.

Samostatný únik Zbyňka Irgla na prázdnou branku ještě donutil Tygry faulovat, šance na zvrácení zápasu pro Liberecké hokejisty tedy postupně mizela. Kohouti nakonec tlak Severočechů dokázali odvrátit a skóre zápasu udrželi neměnné.

„My jsme sehráli bojovné utkání. Měli jsme spoustu příležitostí vstřelit branku, což se nám bohužel nepodařilo. Nadšený tým domácích proměnil jednu ze svých šancí, takže vyhrál. Podle vývoje utkání to, dle mě, nebylo příliš spravedlivé, ale pokud mužstvo nevstřelí gól, tak nemůže vyhrát.“

Jan Tomajko
„Liberec byl na začátku utkání trochu lepší, my jsme měli trochu respekt k soupeři, poté se to vyrovnalo. Vstřelená branka nás nakopla, po ní jsme si ve druhé třetině vytvořili tlak. Ve třetí třetině jsme se snažili ubránit těsný náskok, Liberec měl dost šancí, ale díky Honzovi Lukášovi jsme získali tři body.“