Tygři nadějné vedení neudrželi. Po obratu v závěrečném dějství bere tři body Mountfield

Hradec Králové/Liberec - Tygři ve vypjatém zápase na ledě Hradce Králové dlouho vedli a měli herně navrch. Východočeši však opět potvrdili dominanci domácích v soubojích Liberce s Mountfieldem a v závěrečné třetině otočili skóre.

35. kolo, neděle 13. ledna 2019
3:1
(0:0, 0:1, 3:0)

Branky a nahrávky: 50. Paulovič (Zámorský, Koukal), 53. M. Chalupa (Koukal), 60. Zámorský (Cingel) – 32. Šmíd (L. Hudáček, L. Krenželok). Rozhodčí: Jeřábek, Mrkva – Frodl, Špringl. Vyloučení: 6:2. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 551. Střely na branku: 22:32. Průběh utkání: 0:1, 3:1.

Mountfield HK

Maxwell (J. Pavelka) – Zámorský, Linhart (A), Graňák (C), Cibulskis, F. Pavlík, Rosandić, Nedomlel – Smoleňák, Koukal, M. Chalupa – Vincour, Cingel, Dragoun – Paulovič, Bičevskis, Miškář – Vopelka, Kukumberg, Rákos (A).

Will (Schwarz) – Stříteský, Derner, T. Hanousek, Šmíd (A), Doherty, Ševc, Maier – Lenc, L. Hudáček, Birner – Valský, Filippi, M. Kvapil – Ordoš, P. Jelínek (C), L. Krenželok – M. Zachar, Redenbach, J. Vlach.

Do utkání vstoupili aktivněji Severočeši, kteří hned v úvodu vybojovali přesilovou hru. V té prověřil Brandona Maxwella jedovatou střelou Tomáš Filippi, domácí brankář sice puk pouze vyrazil, jenže dorážka Radana Lence zamířila mimo. O chvíli později si svěřenci trenéra Filipa Pešána zahráli další početní výhodu, neuspěli ale ani tentokrát. Poté se dostali ke slovu i Hradečtí, když po pěkné kombinaci zakončoval Filip Pavlík. Roman Will však stihl zakročit lapačkou.

V patnácté minutě putoval na trestnou lavici Daniel Rákos a Tygři hráli potřetí v pěti proti čtyřem, největší šanci si ale paradoxně připsal Mountfield. Michal Dragoun s Mislavem Rosandičem jeli v oslabení dva na jednoho, i v tomto případě ovšem gól nepadl a do kabin se tak šlo za bezbrankového stavu.

Na začátku prostřední dvacetiminutovky jel sám na bránu Marek Kvapil, jenže Brandon Maxwell jeho pokus o forhendovou kličku vystihl. I ve druhé třetině se pokračovalo ve vysokém tempu a hra se navíc začala mírně přiostřovat. Více práce než v úvodním dějství měl Roman Will, jenž nejdříve zlikvidoval nebezpečnou teč Patrika Miškáře a o několik chvil později si poradil i s tvrdou ranou Radka Smoleňáka od modré.

V polovině zápasu putoval na trestnou lavici již potřetí Daniel Rákos a Liberečtí se v páté početní výhodě konečně prosadili. Libor Hudáček svým křížným pasem našel Ladislava Šmída a ten parádní střelou do horního rohu otevřel skóre. Poté si nepříznivý počet hráčů na ledě vyzkoušelo i naše mužstvo, které však málem navýšilo svůj náskok. V situaci dva na jednoho přihrál Michal Birner kotouč Tomáši Filippimu, který si ale z bezprostřední blízkosti na Brandona Maxwella nepřišel.

V závěrečné části se dlouho bojovalo především o střední pásmo a maskovaní muži nemuseli řešit žádné vážnější situace. Východočeši se nicméně nakonec dočkali vyrovnání. Petr Zámorský využil zmatků před svatyní Tygrů a poslal puk do brankoviště, kde jej za čáru dorazil Matej Paulovič. Domácí tým vyrovnávací gól viditelně nabudil a o chvíli později slavil podruhé. Při rychlém protiútoku neudržel Roman Will zakončení Petra Koukala, načež kotouč za brankovou čáru poslal Matěj Chalupa.

Dvě minuty před koncem si trenér Filip Pešán vyžádal oddechový čas a vzápětí odvolal Romana Willa z brány. Power-play však ovoce nepřinesla, jednapadesát vteřin před koncem navíc pečetil vítězství Hradce Králové Petr Zámorský, jenž z vlastní modré zamířil přesně do opuštěné klece.

„Odehráli jsme tady výborný zápas. Myslím, že jsme padesát minut tahali za delší konec, byli jsme silní na kotouči a aktivitou si vysloužili hodně přesilových her. Bohužel když neproměníte čtyři za sebou, tak se to na vývoji podepíše, což se dneska stalo. A to myslím, že rozhodlo. Hradec byl trpělivý, v závěru nám dal z tlaku do brány vyrovnávací gól. Už poněkolikáté jsme zápas v Hradci nezvládli a prohráli v posledních sedmi osmi minutách.“

Tomáš Martinec
„Musím uznat, že Liberec tady ukázal, proč je na prvním místě. Dvě třetiny byl lepším mužstvem, my jsme tahali za kratší konec. Všude jsme byli pozdě, prohrávali jsme osobní souboje a nevěděli jsme si s hrou Liberce rady. Musím vyzdvihnout tým, který ukázal velkou morální sílu a ve třetí třetině, přestože jsme tahali za kratší konec, dokázal zápas otočit a dovést k vítězství. Za to mu moc děkuju.“