Tygři podlehli Spartě v druhém prodloužení, série se vrací do Liberce

Date of publication Author Vladimír Vykoukal

Praha/Liberec - I páté semifinálové utkání nabídlo, stejně jako ta předchozí, velmi vyrovnanou podívanou. Tygři se v třetí třetině dostali do vedení a vypadalo to s nimi dobře, Pražané ale stihli vyrovnat a následovat tedy muselo prodloužení. V 81. minutě nakonec rozhodl Michal Řepík, který přesnou tečí snížil stav série na 3:2 pro Liberec.

SF5, neděle 11. dubna 2021
3:2p
(1:0, 0:1, 1:1 - 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 9. Polášek (Forman, M. Jandus), 55. Horák (Rousek), 81. Řepík (Košťálek, Horák) – 39. Vitásek (Lenc, Birner), 47. Birner (Knot, Lenc). Rozhodčí: Jeřábek, Pešina – Brejcha, Pešek. Vyloučení: 3:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: Bez diváků. Střely na branku: 41:29. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 3:2

HC Sparta Praha

Machovský (Salák) – Košťálek, Němeček, M. Jandus, Polášek, O. Němec, Tomáš Dvořák, Jurčina – Řepík, Horák, Rousek – Tomášek, Sobotka, Forman – Zikmund, Pech, Buchtele – Dvořáček, Sukeľ, Kudrna.

Kváča (J. Pavelka) – Vitásek, Knot, Rosandić, Kolmann, Derner, T. Hanousek, Havlín – Birner, A. Musil, Lenc – Najman, Gríger, Bulíř – J. Vlach, P. Jelínek, D. Špaček – Rychlovský, Šír, A. Dlouhý.

Už od samého začátku byl k vidění velmi rychlý hokej, aktivitou hýřili zejména domácí. Ti se také dostali do první velké šance, když se Lukáš Pech uvolnil a jel sám na Petra Kváču, toho ale z pravého kruhu nepřekonal. Poté dostali Tygři k dispozici přesilovku, kterou však nevyužili, a vzápětí se o slovo opět přihlásila Sparta. Miroslav Forman z prostoru před brankou poslal kotouč do mezikruží, kam si najel Adam Polášek, jenž využil clony Vladimíra Sobotky a tvrdou střelou z první propálil Kváču - 1:0.

Autor prvního gólu se v 14. minutě dostal do další velké šance, když zakončoval přečíslení 2 na 1, tentokrát ale úspešný nebyl. Následně si početní výhodu zahráli i Pražané, největší šanci si v ní však paradoxně vypracovali Severočeši. Petr Jelínek ujížděl sám na Matěje Machovského, nakonec ale kvůli dojíždějícímu obránci musel zakončit bekhendem, což si domácí gólman pohlídal. Po úvodní části hry tak Liberečtí odcházeli do kabin s jednobrankovým mankem.

Brankář Petr Kváča o průběhu utkání:

„Oba týmy výborně reagují na vývoj zápasu. Budeme hrát šestý duel, už se mezi sebou dobře známe. Možná se mohlo zdát, že Sparta měla v první třetině navrch, pak se to ale vyrovnalo. Nakonec to bohužel nevyšlo, teď se série vrací k nám, my ale jedeme dál. “

I v druhé třetině si první větší příležitosti vytvořila Sparta, jenže Petr Kváča pokryl jak tvrdou ránu Jana Košťálka, tak pokus Miroslava Formana. Vzápětí si Liberečtí vysloužili další přesilovku, ani tentokrát v ní ale nebyli úspěšní. Těsně po jejím konci se do šance naopak dostali domácí, Martin Jandus však při přečíslení 2 na 1 na střílenou přihrávku nedosáhl.

Následovala pasáž hry, ve které k vidění nebylo tolik šancí a hrál se hodně bojovný hokej. Mírnou převahu měli Tygři, do větších příležitostí se však kvůli dobré obraně domácích moc nedostávali. Minutu před druhou sirénou byli ale za svou aktivitu odměněni. Radan Lenc zavezl kotouč do útočné třetiny, kde ho přenechal Ondřeji Vitáskovi, jenž se nad ničím nerozmýšlel a krásnou střelou poslal kotouč přímo do vzdálenější šibenice - 1:1!

Radost Tygrů po vyrovnávací brance

Do třetí dvacetiminutovky vstoupili Pražané v přesilovce, kterou získali ještě na konci druhé třetiny, tu ale i přes velký tlak nezužitkovali. Vzápětí dostali domácí k dispozici další početní výhodu, ani v té však nebyli úspěšní. Všechny jejich šance totiž skončily na skvěle chytajícím Petru Kváčovi. To Spartu mohlo mrzet, protože hned poté se o slovo přihlásili Liberečtí, kteří svou šanci využili. Střelu Ronalda Knota od modré čáry nasměroval Michal Birner přesnou tečí přímo mezi Machovského betony - 1:2.

Sparťané se ale nevzdali a šli si za vyrovnáním. Za svou aktivitu si vysloužili další přesilovku, v které sice úspěšní nebyli, po jejím konci už ale udeřili. Lukáš Rousek si dobře prodržel kotouč a z levé strany přihrál před branku, kde důrazný Roman Horák propasoval puk mezi Kváčovými betony až do sítě - 2:2. Ve zbytku třetí třetiny už jsme žádné větší šance neviděli, rozhodnout tak muselo prodloužení.

Vyrovnávací gól pražské Sparty

V prvním prodloužení se hrál velmi vyrovnaný hokej s minimem šancí, ani jeden z týmů logicky nechtěl udělat osudovou chybu. První větší příležitost přišla až v 77. minutě, Vladimír Sobotka však z mezikruží Kváču nepřekonal. V závěru úvodního prodloužení dostali Pražané k dispozici přesilovku, kterou sice do první sirény nevyužili, po přestávce už však rozhodli. Dělovku Jana Košťálka tečoval Michal Řepík, který tak rozhodl o tom, že se série vrátí pod Ještěd.

Patrik Augusta
„Jsem hrdý na náš výkon. Bohužel to nedopadlo tak, jak jsme si přáli. Myslím si, že Sparta dokonale využila domácí prostředí se vším všudy.“

Miloslav Hořava
„Byl to skvělý play-off zápas. Oba týmy předvedly velmi dobré výkony, bylo to opravdu velmi vyrovnané, takhle by mělo vypadat play-off. My jsme byli šťastnější a dali jsme gól v prodloužení. “