Tygři třígólový náskok nakonec udrželi, Vítkovice poráží 3:2

Date of publication Author Martin Pacák

Liberec - Šelmy si v zápase s Riderou vytvořily náskok 3:0, a to hlavně díky dvěma trefám při pětiminutové hře pěti proti čtyřem v rámci druhé dvacetiminutovky. Soupeř v průběhu té třetí pořádně kousal a dotáhl se na jednogólový rozdíl v poměru 3:2. Vyrovnat ale nedokázal a na severu Čech tak zůstávají všechny tři body.

39. kolo, neděle 24. ledna 2021
3:2
(1:0, 2:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 10. Gríger (Najman, A. Musil), 30. Gríger (P. Jelínek), 32. A. Musil (Lenc, Knot) – 52. Irgl (TS), 59. Svačina (Pyrochta). Rozhodčí: Hodek, Kubičík – Gebauer, Ganger.. Vyloučení: 4:2. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: Hráno bez diváků. Střely na branku: 26:33. Průběh utkání: 3:0, 3:2.

Kváča (J. Pavelka) – Vitásek, Knot, Rosandić, T. Hanousek, Derner, Kolmann, Kunst – Birner (A), Bulíř, Lenc – Najman, Gríger, A. Musil – J. Vlach, P. Jelínek (C), R. Pavlík – Rychlovský, Šír, Průžek.

HC Vítkovice Ridera

Mi. Svoboda (Dolejš) – Pyrochta, R. Polák (C), Galvinš, Gewiese, Koch, L. Kovář, L. Doudera – Svačina, Hruška (A), Lakatoš – L. Krenželok (A), Dej, Irgl – Fridrich, J. Mikyska, Schleiss – Mallet, Werbik, Dočekal.

Oba týmy do utkání vstoupily opatrně a ani na jedné straně nebylo k vidění příliš velkých šancí. Té první větší se dočkali hosté v osmé minutě, kdy dostal jejich kapitán Roman Polák dobrou nahrávku na pravý kruh. Jeho pokus však vykryl liberecký gólman Petr Kváča, který si následně poradil i s pokusy Ostravanů o dorážku. První změna skóre přesto přišla, ovšem na druhé straně.

Mladík Adam Najman se dostal ke střele z úhlu. Ta se sice ještě neujala, neboť brankář Miroslav Svoboda kotouč dokázal vyrazit, avšak na doklepnutí Dávida Grígera z bezprostřední blízkosti už byl krátký – 1:0! Ke konci třetiny se Vítkovicím nabídla možnost vyrovnání v rámci přesilové hry, bránící čtveřice Tygrů jim ale větší příležitost nepovolila. V úplném závěru se ještě provinil faulem hostující Dominik Lakatoš, jenž nakonec za protesty dostal trest do konce zápasu.

Petr Jelínek manévruje na modré čáře

I ve druhé periodě tahaly za delší konec pomyslného provazu šelmy, kterým se podařilo svůj gólový náskok rozšířit především díky pětiminutové přesilovce po vyloučení Martina Dočekala. Nejprve po necelé minutě hry pěti proti čtyřem přidal svůj druhý zásah Dávid Gríger další povedenou dorážkou, tentokrát po dělovce Petra Jelínka od modré čáry – 2:0!

To ale nebylo vše, tu samou početní výhodu zužitkovali Severočeši zanedlouho ještě jednou. Radan Lenc si najel na levý kruh, odkud střílenou přihrávkou našel v předbrankovém prostoru v dobré pozici Adama Musila, jenž tečoval touš za záda hostujícího brankáře – 3:0! Těsně před sirénou ještě mohl snížit exliberecký Lukáš Krenželok, ovšem osamocený před tygří svatyní nezamířil přesně.

Gólová dorážka Dávida Grígera

Do poslední dvacetiminutovky vlétli o něco aktivněji Vítkovičtí, kteří se pokoušeli se zápasem ještě něco udělat. Do veliké možnosti se individuálně dostal Guntis Galvinš, jenž se prosmýkl kolem libereckého beka a mohl ujíždět tváří v tvář Petru Kváčovi. Bohužel pro jeho celek však ztratil stabilitu a k plnohodnotnému zakončení nedošlo.

V 52. minutě se již hosté prosadili, postaral se o to trestným střílením Zbyněk Irgl, který zakončil úspěšným bekhendovým blafákem – 3:1. V úplném závěru ještě při početní výhodě snížil na nejmenší možný rozdíl Vladimír Svačina, jenž překvapil Petra Kváču nahozením od modré čáry a založil na drama – 3:2. To ale šelmy nedovolily a tři body si již pohlídaly zodpovědnou obranou.

„Myslím, že jsme utkání odehráli slušně. Samozřejmě ho rozhodla ta naše pětiminutová přesilovka a produktivita v ní. Ve třetí třetině jsme byli malinko pasivní, čehož soupeř využil ke vstřelení branky z nájezdu. Pak jsme ale odehráli kvalitní čtyři minuty a dostali jsme gól z takové náhodné střely při přesilovce, což zápas zdramatizovalo. Jinak jsme spokojení a jsme rádi za vítězství.“

Miloš Holaň
„Chtěli jsme navázat na dobrý výkon z domácího zápasu. Bohužel nás vyloženě pohřbila naše nedisciplinovanost, když jsme během dlouhé přesilovky soupeře inkasovali dvakrát, načež bylo prakticky rozhodnuto. Musím však kluky pochválit za třetí periodu, kdy jsme při hře ve vyrovnaném počtu hráli velice dobře. Vytvořili jsme si tlak, tu danou třetinu jsme vyhráli 2:0 a chyběl kousek, abychom sáhli po bodu. Za tu disciplínu jsme si ale asi nezasloužili vyhrát.“